دستورات ویژه بلغمی مزاجها

استاد زارعی مدرس دوره های طب سنتی در خصوص رژیم غذایی بلغمی مزاجها به پایگاه خبری راهبرد بازار گفت:

سعی کنید روزی ۲ وعده غذا میل کنید، زیرا توانایی دستگاه گوارشی افراد بلغمی کم است و لازم است حداقل حدود ۱۲-۱۰ ساعت فاصله بین دو وعده غذا باشد.

گوشتهایی مثل گوشت گوسفند و بز جوان که با زیره و دارچینی و پیاز پخته باشند میل نمایند. و از میوه‌های شیرین مانند موز، سیب شیرین، خربزه، انگور و خرما و از سبزیهایی مانند ترب، تربچه،

نعنا، سیر و پیاز، شاهی، تره و ترخون و از شیرینیها آنچه از شکر و عسل، فندق، گردو و بادام به ساخته می شود بیشتر استفاده نمایند.

اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردید مقداری میوه یا سالاد میل شود.

غذاها باید سرشار از پروتئین و فیبر باشد شامل تخم مرغ، گوشت، میگو و جگر در زمستان شبها در مصرف غذاهای سرد احتیاط بعمل آورند.

به حمام گرم بروند و آب گرمی‌ که در آن بابونه و مرزنجوش جوشانیده باشند استفاده کنند و ‌مدتی در آن بنشینند و حمام را زیاد طول ندهند که باعث خشکی بدن شود و بعد از بیرون آمدن از حمام
عطرهای گرم مانند بهارنارنج و گل یاس استفاده نمایند. گل نرگس و گل شب‌‌بو و زنبق ببویند و اسفند، کندر و مرمکی دود کنند. پیامبر اکرم (ص) قسمت قلبل توجهی از درآمد خود را صرف عطریات می نمودند. کورتکس بویایی ارتباطات گستردهای با سایر قسمتهای مغز دارد و بوی خوش مناسب مزاج، احتمالا عملکردهای مغزی را افزایش می دهد.

از مصرف آب نیم ساعت قبل از غذا تا ۲-۱ ساعت پس از غذا خودداری شود.

ورزش و فعالیت جسمی منظم متوسط توصیه می شود. بهتر است پیش از ورزش، بدن را بمالند و آماده ورزش نمایند. راه رفتن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه پس از شام مفید است
۸-۷ ساعت خواب مناسب است سعی کنید قبل از طلوع آفتاب از خواب برخیزند تا از تولید بلغم اضافه خودداری شود.

از هوا، محیط و خواب و استراحت بیش از اندازه که موجب افزایش سردی و تری می شوند پرهیز نمایند. پوشیدن لباس مناسب و گرمای کافی بخصوص در هوای مرطوب توصیه می شود.

از استراحت بیش از اندازه و کم تحرکی خودداری نماید.

خوابیدن در طی روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب بسیار مضر است و موجب افزایش بلغم می گردد و سنگینی سر و التهاب سینوس ها و کند شدن رفتارهای مغزی را موجب می شود.

بخصوص غذاهای سرد و تر و غذاهای سرد و خشک را کمتر مصرف نمایند.

⭕️ برگزاری دوره آموزش تئوری حجامت درمانی توسط استاد زارعی

⭕️ تاریخ شروع سانس سه شنبه ساعت دوازده تا یک بعد از ظهر ۹۸/۱۰/۱۰

⭕️ تاریخ شروع سانس پنج شنبه ساعت سیزده و سی تا چهارده و سی ۹۸/۱۰/۱۲

⭕️ به علت محدود بودن ظرفیت اولویت با کسانی هست که زودتر ثبت نام کرده اند و کسانی که دیرتر ثبت نام انجام دهند به دوره بعد انتقال پیدا می کنند.
⭕️ گواهینامه آموزشی در پایان دوره ارائه میشود.

⭕️ محل برگزاری کلاسها فرهنگسرای خاوران

⭕️ جهت ثبت نام به آموزش فرهنگسرای خاوران مراجعه نمایید.

@khosrozarei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا