راهبرد بازار؛ دلار و یوروی مسموم را کنار می‌گذاریم

راهبرد بازار؛ دلار و یوروی مسموم را کنار می‌گذاریم

زمان انتشار : 1401/06/29 - 09:48

اقتصاد ایران: معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور در روابط اقتصادی با شرکای خود، دلار و یورو را کنار خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،  «الکساندر پانکین» معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با یک رسانه روس بر ضرورت استفاده از ارزهای ملی به جای دلار و یورو به منظور تضمین حاکمیت ملی کشورهای جهان تاکید کرد.

در حالی که تنش‌ها در روابط مسکو و کشورهای غربی بر سر اوکراین ادامه دارد، یک مقام ارشد روسیه از عزم کشورش برای اجتناب از توسل به دلار و یورو خبر داد.

«الکساندر پانکین» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، روسیه دلار و یورو را در روابط تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری با شرکای خود کنار خواهد گذاشت چرا که به گفته او این ارزها با توجه به فشار فزاینده غرب، «مسموم» شده‌اند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» از رجوع روسیه در تبادلات اقتصادی و تجاری با شرکای خود به ارزهای ملی خبر داد.

این مقام روس گفت: «در برابر فشار فزاینده ژئوپلیتیک از سوی “غرب جمعی”، تنها راه تضمین روابط تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری باثبات بین روسیه و شرکایش پرهیز از استفاده از ارزهایی دلار آمریکا و یورو است که “مسموم” شده‌اند، و تغییر به تسویه با جایگزین‌های قابل قبول در درجه اول به ارزهای ملی».

به گفته او، سیستم مالی جهانی کنونی ساخته شده توسط واشنگتن ثابت کرده است که «برای شرایط نظم جهانی چند قطبی، نامناسب است و اساسا به ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی یک گروه از کشورها تبدیل شده است».

الکساندر پانکین افزود: «کاملا مشخص است که در شرایط کنونی غرب قصد دارد به سوء استفاده از موقعیت ممتاز خود ادامه دهد. مایه دلگرمی است که می‌بینیم بسیاری از کشورها با مشاهده تحریم‌های فوق‌العاده و غیرقانونی علیه روسیه در حال فکر روی ضرورت دلار زدایی از فعالیت اقتصادی خارجی به منظور تضمین حاکمیتشان هستند همانطور که مشخص شد، اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد، موضوع کاملا قابل حل است».

تاکید این مقام ارشد مسکو بر ضرورت کنار گذاشتن ارزهای غربی در تعاملات تجاری و اقتصادی روسیه با شرکای خودش در شرایطی مطرح شده که کشورهای مختلف بارها از سوءاستفاده غرب از دلار و یورو برای سلطه بر کشورهای جهان صحبت کرده‌اند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × 1 =

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ الزام جدید بانک مرکزی برای صرافی‌ها

اقتصاد ایران: صرافی های مجاز از ۱۱ مهر موظفند نرخ های خرید و فروش ارز ...