راهبرد بازار؛ اجرای الگوی کشت در ۶۰ درصد اراضی زراعی طی امسال

راهبرد بازار؛ اجرای الگوی کشت در ۶۰ درصد اراضی زراعی طی امسال

زمان انتشار : 1401/07/11 - 01:57

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علیرضا مهاجر» در حاشیه نشست هم‌اندیشی الگوی کشت محصولات کشاورزی، افزود: حدود ۱۲ میلیون هکتار سطح اراضی زراعی است که پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۶۰ درصد آن در سال جاری در قالب ۱۵ محصول زیر طرح الگوی کشت ‌رود.

 معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: طرح الگوی کشت در صورت تامین الزامات لازم در مورد ۲۶ محصول زراعی انجام می‌شود که از جمله شامل محصولات گندم، جو، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای، برنج، چغندر قند و حبوبات است.

مهاجر با بیان این که اجرای الگوی کشت تنها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست، تصریح کرد: کشاورزان صاحب زمین هستند و ما باید شرایطی را برای آنان فراهم کنیم تا بتوانند به سمت الگوی کشت هدایت شوند.

وی تامین نهاده‌هایی مانند کود یارانه‌دار، بذر مناسب و تسهیلات یارانه‌ای و هماهنگی و پشتیبانی سایر ارگان‌ها را از الزامات اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی برشمرد.

معاون امورر زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در صورتی در اجرای طرح الگوی کشت موفق می‌شویم که وزارتخانه‌های صمت، نیرو و اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سایر نهادهای ذی‌ربط در کنار وزارت جهاد کشاورزی باشند.

وی در مورد تاثیر تغییرات اقلیمی در اجرای طرح الگوی کشت افزود: ما در ارتباط با تغییرات اقلیمی و خشکسالی سه رویکرد اصلی شامل استفاده از ارقام کم‌آب‌بر و مقاوم به خشکی با دوره آبیاری کوتاه‌تر، بکارگیری آبیاری نوین و انتقال کشت ارقام آب‌بر از کشت تابستانه به کشت پاییزه برای استفاده از آب باران داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ افراد بومی در اولویت گرفتن زمین برای طرح های کشاورزی هستند

قزوین – ایرنا – رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: افراد بومی در اولویت گرفتن ...