راهبرد بازار: اختصاص بودجه مشخص برای هنرمندان صنایع دستی

معاون صنایع دستی کشور گفت: برای اولین‌بار در بودجه سال ۹۹ ردیف مشخصی به بودجه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی اختصاص پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از مهر، نشست خبری «شهرهای جهانی صنایع دستی» با حضور استانداران استان‌های همدان و فارس و مدیران کل میراث فرهنگی همدان، زنجان، فارس و گیلان پیش از ظهر روز دوشنبه ۱۴ بهمن در سالن فجر ساختمان وزارت میراث فرهنگی برگزار شد.

در بخشی از این‌نشست، پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: امسال پس از ثبت سه شهر و یک روستا، شهر شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی، زنجان شهر ملیله، ملایر شهر منبت و مبل و روستای قاسم‌آباد به‌عنوان روستای چادرشب‌بافی با قدرت بیشتری رکورد خودمان را در جهان حفظ کردیم و از ثبت ۱۰ شهر جهانی به ۱۴ شهر ارتقاء پیدا کرده‌ایم. اکنون در رتبه اول از نظر تعداد شهرهای جهانی قرار داریم. پس از ما کشور چین، شیلی، هند و تایلند قرار دارند. بقیه کشورها نیز با یک یا دو شهر توانسته‌اند خود را در حوزه ثبت شهرهای جهانی معرفی کنند. ما اکنون در حوزه شهرهای ملی نیز ۱۶ شهر و ۷ روستای ملی شده داریم. تمام شهرهای جهانی باید از میان شهرهای ملی که قابلیت بین‌المللی شدن دارند، انتخاب شوند.

وی افزود: شیراز درصدد افتتاح مجتمع تجارت جهانی ویژه صنایع دستی برآمد. ملایر نیز مرکز تحقیق و توسعه مبل و منبت را ایجاد کرد. همچنین رشته مهندسی چوب در دانشگاه آزاد ملایر گنجانده شد و مردم در یک حرکت خودجوش، تنه‌های درختان خشک شده را با منبت در این شهر تزئین کردند. در شهر زنجان نیز خانه حکیمیان به عنوان خانه ملیله افتتاح شد و تورهای گردشگری رایگان ویژه کارگاه‌های چادرشب‌بافی در روستای قاسم‌آباد برگزار شده است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین درباره صادرات صنایع دستی به کشور عراق گفت: عراق یکی از مهم‌ترین کشورهای هدف صادرات صنایع دستی برای ما بوده است که اکنون بالاترین رقم صادرات را برای این کشور داریم و سفال لال‌جین ارسال می‌شود. نمونه دیگر، گیوه‌های کرمانشاه است که عمدتاً به کردستان و اربیل عراق وارد می‌شود البته در صدد هستیم تا رقم صادراتی‌مان را در این کشور افزایش دهیم. صنایع دستی ابزاری برای دیده شدن و جلب توجه تجار این حوزه است. پس از جهانی شدن این شهرها، لوگوی شورای جهانی صنایع دستی به هنرهای این استان داده می‌شود تا با آن تبلیغات انجام گیرند.

محمودیان همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره اینکه همزمان با ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی، شهرهای خلاق صنایع دستی نیز توسط یونسکو به ثبت می‌رسد، گفت: درواقع یکی از ارکان صنایع دستی، خلاقیت است و به‌جهت حجم تجارت جهانی، نه‌تنها از نظر ما بلکه در سطح بین‌الملل دارای ویژگی‌های خاص است. شبکه شهرهای خلاق یونسکو در هفت حوزه اقدام به ثبت این شهرها می‌کند که صنایع دستی هم یکی از آنهاست. به‌عنوان مثال، اکنون رشت به‌عنوان شهر خوراک، سنندج به‌عنوان شهر موسیقی، اصفهان و بندرعباس نیز به عنوان شهرهای صنایع دستی شناخته شده‌اند که هیچ‌گونه منافاتی با شورای جهانی ثبت ندارند.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اصفهان هم شهر خلاق صنایع دستی و هم شهر جهانی صنایع دستی شناخته شده است. متولی ثبت شهرهای خلاق، شهرداری‌ها هستند که در تعامل با اداره‌های کل میراث فرهنگی اقدام به این ثبت می‌کنند.

محمودیان با تأکید بر راستی‌آزمایی آمارهای ارائه شده در حوزه صنایع دستی، گفت: در سال ۹۷ پس از آنکه پنج‌سال بیمه هنرمندان قطع شده بود، دوباره روند بیمه صنعتگران را آغاز کردیم ولی به جهت بودجه‌ای که به ما اختصاص پیدا کرد، تنها ۸۱۲ نفر بیمه شدند اما همزمان با آن از پتانسیل بیمه صندوق روستایی و عشایر نیز استفاده شد که حدود ۴۰۰۰ نفر بیمه شدند. سعی شد در بودجه سال ۹۹ردیف مشخصی برای اولین‌بار به بودجه هنرمندان و صنعتگران اختصاص یابد.

وی در پایان گفت: ما با ستاد نانو همکاری می‌کنیم تا گیوه مریوان با پوشش نانو و مواد آب‌گریز تولید شود. اکنون حدود ۳۰ میلیون دلار از گیوه‌های مریوان به کشورهای همجوار صادر می‌شود. این گیوه‌ها محصول اتفاق جهانی شدن این شهر بود. هرچند که هنوز به این دستاورد نرسیده‌ایم ولی در صدد هستیم از منظر تجاری‌سازی و به جهت جلب توجه صادرکنندگان به این دستاورد برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا