راهبرد بازار؛ مس ارزان‌تر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا قیمت مس در نتیجه کندی اقتصادی در چین پس از شیوع ویروس کرونا و احتمال افت تقاضای این کشور، به پایین‌ترین حد خود در سه سال گذشته رسیده است و برخی تحلیلگران منتظر افت بیشتر قیمت این فلز صنعتی هستند.

هاکان کایا، یکی از مدیران صندوق نوبرگر برمان گفت: قیمتها مطمئنا کاهش بیشتری پیدا خواهند کرد به خصوص اگر بحران این اپیدمی تشدید شود. حتی اگر پیامدهای اقتصادی این اپیدمی به چین محدود شود، بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال کاهش ریسک در سرمایه‌گذاریهای خود خواهند بود.

بازار مس امسال لطمه قابل توجهی دیده است. مس تا دوشنبه هفته گذشته برای سیزدهمین روز متوالی کاهش پیدا کرد که طولانی‌ترین روند کاهشی از نوامبر سال ۱۹۸۴ تاکنون بود. قیمت این فلز در آن روز به ۲.۵۰۷ دلار در هر پوند رسید که پایین‌ترین قیمت از ماه مه سال ۲۰۱۷ بود. بهای معاملات آتی مس تا روز پنج شنبه به ۲.۵۹۳ دلار در هر پوند رسید.

در طول دو هفته گذشته، قیمت مس ۱۳ درصد افت کرد که به گفته جان کاروسو، مدیر ارشد در شرکت “آر جی او فیوچرز”، مطمئنا بیش فروش بوده است. چین بزرگترین مصرف کننده مواد خام در جهان است و با توجه به کندی اقتصادی چین و شیوع اپیدمی کرونا، معامله‌گران برای ارزیابی ارزش واقعی این فلز دشواری دارند.

بر اساس گزارش مارکت واچ، کاروسو با اشاره به آماری که کاهش ۶.۳ درصدی سود شرکتهای صنعتی چین در دسامبر را نشان داد، اظهار کرد: رشد اقتصادی چین حتی پیش از شیوع ویروس آهسته شده بود. مطمئنا رشد تقاضای صنعتی برای مس در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ آهسته شد و شیوع ویروس کرونا روند نزولی قیمتها را تشدید خواهد کرد. وی هشدار داد اگر قیمت مس به پایین ۲.۴۰ دلار در هر پوند سقوط کند، ممکن است تا سطح دو دلار تا ۱.۹۰ دلار نزول کند با این حال اگر رشد اقتصادی و عوامل عرضه و تقاضا بهبود پیدا کند، مس می‌تواند تا مرز ۳.۱۵ تا ۳.۳۰ دلار در هر پوند صعود کند.

در این بین بلومبرگ گزارش کرد گروه بی اچ پی که بزرگترین معدنکار جهان است، سرگرم مذاکره با مشتریان چینی برای به تاخیر انداختن صادرات کنسانتره مس است زیرا تعطیلی کارخانه‌های چینی برای مبارزه با گسترش شیوع اپیدمی کرونا طولانی شده است.

صادرکنندگان در نظر دارند به خریداران در چین در زمینه تحویل محموله‌های قراردادی انعطاف پذیری بیشتری نشان دهند تا مانع از این شوند که خریداران چینی وضعیت اضطراری اعلام کرده و از عمل به تعهدات قراردادی خود سرباز بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا