راهبرد بازار؛ ربع سکه بورسی قیمت بازار را کاهش نداد !

راهبرد بازار؛ ربع سکه بورسی قیمت بازار را کاهش نداد !

زمان انتشار : 1401/11/03 - 11:19

اقتصاد ایران: در دولت قبل، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل وقت بانک مرکزی، برای کنترل بازار ارز اقدام به ارزپاشی و هدررفت منابع ملی کرد، اما این سیاست موفق نبود، در این راستا ضرورت دارد امروز هم بانک مرکزی در سیاست عرضه ربع‌سکه بورسی برای کنترل قیمت سکه بازنگری کند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران، بانک مرکزی هفته گذشته به مدت سه روز از طریق بورس کالا اقدام به فروش ربع سکه کرد؛ این اقدام بانک مرکزی همزمان با افزایش چشمگیر حباب ربع سکه در بازار طلا و سکه بود.

طی سه روز عرضه ربع سکه در بورس در هفته قبل، حدود ۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی با قیمت‌های کشف شده در فرآیند ثبت سفارش به روش حراج تک قیمتی معامله شد.

بدین ترتیب قیمت روز اول، تعداد ۲۸۰۰ سکه با قیمت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، روز دوم، ۱۷۲۰۰ سکه با قیمت ۷ میلیون و ۹۰ هزار تومان و روز سوم تعداد ۳۰ هزار سکه با قیمت ۷ میلیون و ۵۰ هزار تومان بود.

با کشف قیمت ربع سکه در بورس کالا، قیمت آن در بازار آزاد یک میلیون کاهش یافت و به قیمت ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد. اما با نزدیک شدن به آخرین روز عرضه این سکه ها، روند افزایش قیمت ربع سکه نیز دوباره فعال شد. بدین ترتیب، در آخرین روز فروش ربع سکه در بورس، اما قیمت ربع سکه در بورس ارزان‌تر از روز‌های قبل عرضه شد، ولی در بازار آزاد شاهد رشد قیمت‌ها بودیم.

 اوج گیری قیمت سکه با اتمام عرضه در بورس

کشتی‌آرای، فعال بازار طلا و جواهر گفته بود: عرضه سکه در بورس موجب کاهش حباب انواع قطعات سکه شده است.

در لحظه تنظیم این گزارش قیمت سکه امامی ۲۵ میلیون و ۱۵۳ هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی ۲۳ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان، قیمت نیم سکه بهار آزادی ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و قیمت ربع سکه نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

بررسی ها نشان می دهد حباب سکه امامی ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، حباب سکه تمام بهار آزادی ۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان، حباب نیم سکه ۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان و ربع سکه ۵ میلیون ۱۶۰ هزار تومان بوده است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند عرضه ارز و سکه پایین تر از قیمت بازار آزاد توسط بانک مرکزی، تاثیر چندانی در زمینه کنترل قیمت نخواهد داشت.

 سیاست جدید بانک مرکزی همان سیاست ارزپاشی همتی است

در همین زمینه، محمد صادقی، کارشناس اقتصاد ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در زمینه عرضه سکه در بورس گفت: در شرایط فعلی انواع سکه در بازار آزاد حباب زیادی دارد، به طور مثال ربع سکه در شرایط فعلی تا ۵ میلیون تومان حباب دارد.

وی ادامه داد: عرضه سکه در بورس با فاصله زیاد از قیمت بازار آزاد می تواند توزیع کننده رانت باشد. بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه و کاهش حباب نباید منابع خود را این چنین وارد بازار آزاد کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در دوره‌های گذشته بانک مرکزی، ارزپاشی برای کنترل نرخ دلار یک سیاست اشتباه بوده است که منابع ارزی بانک مرکزی را با چالش روبرو کرده است. همتی به عنوان رئیس کل اسبق بانک مرکزی از این سیاست استفاده کرده است.

صادقی تصریح کرد: این سیاست نیز در صورتی که موجب سکه پاشی در بازار شود و عده ای از این رانت سود ببرند، نمی‌تواند راه به جایی ببرد. حباب قیمت سکه باید با مدیریت تورم و کنترل تقاضا انجام شود.

 عرضه ۴۵۰ هزار سکه به روش جدید در بورس

در این‌باره، امیر هامونی، مدیرعامل بازار متشکل ارزی‌ از دور جدید عرضه ربع سکه در بورس کالا طی از روز سه شنبه خبر داد و گفت: فروش سکه در بورس از سه شنبه ۴ بهمن ماه به روش جدید آغاز خواهد شد.

 ۴۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی از روز سه‌شنبه هفته جاری عرضه می‌شود‌

طبق اطلاعیه بانک مرکزی ۴۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی از روز سه شنبه عرضه خواهد شد و این عرضه به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

عرضه ربع سکه طلای بهار آزادی در بورس کالا در این مرحله به‌صورت گواهی سپرده ناپیوسته خواهد بود و فرآیند کشف قیمت جدید در عرضه مربوطه هم به‌صورت ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های مختلف است.

مطابق شرایط عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا، تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی را خریداری کنند.

خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به بورس، بصورت فیزیکی معادل سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

بانک مرکزی همچنین در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرد، مبلغ ۹ ٪ مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهارآزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است؛ لذا مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان اخذ نمی‌شود.

 شرایط جدید فروش ربع سکه در بورس

‌معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی در تشریح چگونگی قیمت‌گذاری و خرید ربع سکه از بورس کالا برای روز آینده، گفته است: در عرضه هفته گذشته،‌ کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی انجام شد‌، هفته قبل اگر خریداران ثبت سفارش با قیمت‌های فرضی ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ انجام شده بود و باتوجه به شرایط بازار بانک مرکزی فرضاً عدد ۱۲۰۰ را مناسب دانسته بود، بنابراین فردی که مبلغ بالاتری را نسبت به قیمت تعیین شده توسط بانک ثبت کرده بود با همان قیمت ۱۲۰۰ تومان می‌توانست گواهی سکه را خریداری کند ولی افرادی که قیمت کمتری را ثبت کرده بودند موفق به خرید نشده بودند.

‌به گفته کرمی طبق روش قبلی، بعد از عرضه هر روز و تعیین قیمت نهایی از سوی بانک مرکزی، افرادی که قیمت کمتری را ثبت کرده بودند، حذف شدند و  افرادی که در قیمت‌های بالاتر درخواست خرید داده بودند موفق به خرید ربع سکه شدند.

کرمی اضافه کرد: اما در حراج هفته جاری، حراج چند قیمتی خواهیم داشت و با توجه به مثالی که بالا گفتم اگر این هفته هم همین قیمت‌ها ثبت شود و قیمت مد نظر بانک مرکزی ۱۲۰۰ تومان باشد، فردی که ۱۲۰۰ تومان ثبت کرده باشد با همان قیمت ربع سکه را تحویل می‌گیرد و فردی که بالاتر ثبت کرده باشد با همان قیمت بالاتر دریافت خواهد کرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

روند صعودی بیت‌کوین و اتریوم

بیت‌کوین و اتریوم پس از انتشار بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده روند صعودی ...