پارلمان بخاطر کرونا تعطیل شد یا بودجه؟

روز گذشته نمایندگان مشکوک مبتلا به کرونا و احمد امیرآبادی، نماینده قم که به گفته نمایندگان تست کرونای او مثبت شده بود، حاضر به ترک مجلس نشدند.

راهبرد بازار به نقل از خبرآنلاین، همه جا صحبت از ویروس کرونا است، آنچنان که حتی اولین جلسه خانه ملت بعد از پایان انتخابات بیش از آنکه تحت الشعاع این انتخابات باشد، زیر سایه سنگین این ویروس تشکیل شد. موضوع وقتی حاشیه ساز شد که نماینده مردم قم «احمد امیرآبادی» بعد از آنکه به خبرنگاران می‌گوید «در قم روزی ۱۰ نقر بر اثر کرونا فوت می‌کنند و تا امروز هم ۵۰ نفر در این شهر بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند» به صحن علنی مجلس باز می‌گردد اما حالش مساعد نبوده و به علت بیماری صحن را ترک می‌کند و بلافاصله صندلی امیرآبادی در جایگاه هیات رئیسه ضد عفونی شد.

در همین بحبوحه نمایندگان مجلس به کلیات بودجه رای منفی دادند، تصمیمی که بنا به برخی روایت ها تا حدی تحت تاثیر کرونا بوده و وکلای ملت برای دور شدن از فضای پارلمان در روزهای شیوع کرونا دست به این تصمیم زده بود.

امروز اما تنها برای چند دقیقه جلسه مجلس علنی شد و علی لاریجانی اعلام کرد که مجلس تا روز یکشنبه تعطیل است. هرچند علت این تعطیلی تشکیل کمیسیون تلفیق برای بررسی مجدد لایحه بودجه اعلام شد اما شنیده‌ها حکایتی دیگر را بیان می‌کنند و آنطور که گفته می‌شود، موضوع مربوط به ویروس کرونا است.

آنطور که برخی نمایندگان به خبرنگار خبرآنلاین گفتند از روز شنبه بحث تعطیلی مجلس مطرح بود اما به هر دلیلی از جمله بررسی بودجه این مسئله اتفاق نیفتاد و با وجود آنکه حد نصاب نمایندگان حاضر برای تشکیل جلسه ۱۹۱ بود و یک نفر کمتر از حد نصاب را داشت اما این جلسه تشکیل شد؛ حتی برای آنکه مبادا جلسه از حدنصاب خارج شود علی لاریجانی که ریاست مجلس را به عهده داشت دائما اخطار می‌داد که نمایندگان از صحن خارج نشوند.

از سوی دیگر برخی نمایندگان که بیمار بودند با حالت تب به مجلس آمده بودند. مسئله به همین‌جا نیز ختم نشد و ماجرا زمانی پیچیده‌تر شد که احمد امیرآبادی نماینده قم که شهرش درحالت هشدار قرمز بخاطر شیوع کروناس بی توجه به تذکراتی که به او داده شده بود به صحن می آید و حتی حاضر به قرنطینه شدن بخاطر مشکوک بودن به ابتلا به کرونا نمی شود. 

از سوی دیگر «مجتبی ذوالنوری» دیگر نماینده قم حاضر به انجام تست کرونا نشد و همین موضوع ابهامات را بیشتر کرد.

در نهایت امروز مجلس تا یکشنبه هفته آینده تعطیل شد.اگرچه بودجه علت اصلی مطرح شده از سوی هیات رئیسه بود اما این تصمیم نمی تواند بی ارتباط با حالت هشدار این روزها بخاطر کرونا نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا