پیش‌بینی قیمت دلار بعد از توافق با عربستان/ دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسد؟

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از توافق با عربستان/ دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسد؟

زمان انتشار : 1401/12/20 - 12:58

قیمت دلار روز گذشته جمعه، ۱۹ اسفند ماه ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود. اما دلار تهران امروز را با قیمت ۴۶ هزار و ۳۰۰ تومان آغاز کرد.ریزش ۳ هزار تومانی دلار پس از آن رخ داد که ایران و عربستان توافق جدیدی را امضا کردند. اما قیمت دلار چقدر کاهش خواهد داشت؟

به گزارش راهبرد بازار به نقل از تجارت‌نیوز، کاهش قیمت دلار از سفر رافائل گروسی به ایران آغاز شد و حالا با توافق ایران و عربستان ادامه دارد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که احتمالا سفر گروسی بتواند دلار را به زیر کانال ۵۰ هزار تومان برساند. اما دلار در کانال ۵۰ هزار تومان مقاومت کرد و در همین کانال ماند. اما خبر توافق ایران و عربستان از شب گذشته روند قیمت دلار در بازار را دوباره کاهشی کرده و توانسته دلار را وارد کانال ۴۰ هزار تومان کند.

در لحظه تنظیم این گزارش قیمت دلار ۴۶ هزار و ۸۵۰ تومان است. اما آیا ریزش بیشتری در راه است؟

یکی از پیش‌بینی‌ها درباره کاهش بیشتر قیمت دلار مربوط به مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین است. او روز گذشته با انتشار خبر توافق نوشت: «رفقا هرچه دلار ذخیره کردید بریزید بازار، یکی از نتایج توافق پکن، سرازیر شدن درهم از طرف اماراته که از یکشنبه کلید می‌خورد.»

سلطانی‌زاده، عضو شورای‌عالی کانون صرافان هم وعده دلار ۳۰ هزار تومانی را داده و گفته «امروز برخلاف روزهای گذشته در مقابل صرافی‌ها صفی برای خرید دلار نیست و دلار با ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری ندارد.»

وی تاکید کرده که «در ادامه کاهش قیمت ارز که از هفته گذشته شروع شده پس از توافق با عربستان شدت کاهش نرخ ارز در بازار شدت بیشتری یافته است و پیش‌بینی می‌شود این روند ادامه‌دار خواهد بود و دلار به کانال ۳۰ هزار تومان هم خواهد آمد.

ایبنا، رسانه بانک مرکزی هم در این باره نوشت: شنیده‌ها از منابع موثق حاکی از آن است که گشایش در روابط بین بانکی با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تسهیل عرضه منابع وسیع درهم از طریق امارات بخشی از نتایج از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان خواهد بود؛ به نظر می‌رسد سفر رییس کل بانک مرکزی در آینده نزدیک به یکی از کشور‌های منطقه در همین راستاست.

اخباری که از منابع مختلف منتشر می‌شود حاکی از این است که برخی ازمحدودیت‌های ارزی ایران با توافق جدیدی که شکل گرفته در حال برداشته شدن است و این مساله می‌تواند بر قیمت دلار اثر کاهشی داشته باشد.

اما اینکه میزان این کاهش چقدر است، سوالی است که ظرف چند روز آینده مشخص می‌شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

خداحافظی با امپراطوری دلار

خداحافظی با امپراطوری دلار

کاهش وابستگی به دلار در معاملات تجاری ایران با کشورهای مختلف و حذف آن یکی ...