راهبرد بازار؛ گل‌های پژمرده مسی در ال‌کلاسیکو در فراغ رونالدو

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از تسنیم کریستیانو رونالدو یکشنبه شب به سانتیاگو برنابئو برگشت تا دلتنگی هوادارانی که ۹ سال لبخند بر لبان‌شان می‌نشاند را برطرف کند. برای یک نفر اما دیدن رونالدو روی سکوها، کافی نبود و شاید اگر او ستاره پرتغالی را در زمین بازی می‌دید انگیزه و انرژی‌اش بیشتر می‌شد. حتما تصور خواهید کرد آن شخص یکی از هواداران یا اعضای رئال مادرید؟ اما نه. حداقل الان نه چون رئال مادرید بدون رونالدو هم توانست ال‌کلاسیکو را ببرد. قبولش ممکن است سخت باشد اما آن یک نفر لیونل مسی است. او در یکی از مصاحبه‌های اخیرش اعتراف کرد که ال‌کلاسیکو‌های بعد از رفتن رونالدو از رئال مادرید جذابیت قبل را ندارد. کاپیتان بارسلونا اما نه فقط به حرف، بلکه در قالب عمل هم نشان داده که جای خالی رونالدو را در ال‌کلاسیکو‌ها حس می‌کند. حداقل آمارها که اینگونه می‌گویند و این همان چیزی بود که در ال‌کلاسیکوی یکشنبه شب در مادرید بار دیگر ثابت شد.

در حالی که همه فکر می‌کردند رفتن رونالدو از رئال مادرید تنها به ضرر این تیم بوده و به نفع سایر تیم‌های لالیگا از جمله بارسلونا، ال‌کلاسیکو‌های یکی دو سال اخیر از جمله بازی یکشنبه شب خلاف آن را ثابت کرد. بله، رئال مادرید برای پر کردن جای خالی رونالدو و جبران گل‌های او مشکلات زیادی داشته که حتی با ورود بازیکنی مانند ادن ازار هم برطرف نشده است. اما علاوه بر رئال مادرید، به نظر می‌رسد که لیونل مسی هم از دور افتادن از رقیب پرتغالی‌اش ضرر کرده است.

مسی و رونالدو در سال‌های حضور مشترک‌شان در لالیگا،‌ برای نزدیک به یک دهه ال‌کلاسیکو را به جذاب‌ترین بازی دنیای فوتبال تبدیل کرده بودند و به طور مرتب رکوردها را جابجا می‌کردند. اینکه با رفتن رونالدو از جذابیت این دوئل تن به تن کاسته شود، طبیعی بود اما شاید کمتر کسی پیش بینی می‌کرد که آمار گلزنی مسی در ال‌کلاسیکو‌ها بعد از رفتن رونالدو تا این اندازه کاهش پیدا کند.

مسی در شبی که تیمش ۲ بر صفر به رقیب دیرینه باخت، نه گل زد نه کاری برای فرار تیمش از شکست انجام داد. به این ترتیب یک ال‌کلاسیکوی دیگر از زمانی که رونالدو از رئال مادرید جدا شد (تابستان سال ۲۰۱۸)، گذشت و مسی نتوانست در آن گل بزند. این ناکامی دو ساله برای گلزنی در ال‌کلاسیکو در حالیست که مسی در یک دهه اخیر تعیین‌ کننده‌ترین مهره تیمش در مصاف با رئال مادرید بوده است. او با ۲۶ گل، بهترین گلزن تاریخ ال‌کلاسیکو است اما ناکامی دو سال اخیر او برای گلزنی در ۵ ال‌کلاسیکوی متوالی، ضریب موفقیتش برای باز کردن دروازه رئال مادرید را کاهش داده است. آمار مسی در این ۵ ال‌کلاسیکو بدتر هم جلوه خواهد کرد وقتی بدانید که او در این بازی‌ها حتی پاس گل هم نداده است. مصادف شدن این روند ناکامی با غیبت رونالدو در لالیگا هم به نوبه خود جالب توجه است.

ال کلاسیکو , تیم فوتبال رئال مادرید , تیم فوتبال بارسلونا , لیونل مسی , کریستیانو رونالدو ,

مسی نه تنها در آخرین ال‌کلاسیکویی که رونالدو برای رئال مادرید بازی کرد – تساوی ۲-۲ ماه می سال ۲۰۱۸ – بلکه در ۵ ال‌کلاسیکوی قبل از آن هم گل زده بود. افت اخیر آمار گلزنی مسی اما فقط به ال‌کلاسیکو‌ها ختم نمی‌شود. واقعیت این است که او به طور کلی در بازی‌های خانگی بارسلونا طی ماه‌های اخیر مقابل دروازه رقبا مشکلاتی داشته است. بازی یکشنبه در برنابئو نیز گواه همین موضوع بود. این هفتمین بازی خارج از خانه متوالی است که مسی بدون گل پشت سر می‌گذارد و از ماه مارس سال ۲۰۰۷ سابقه نداشت که او در این تعداد بازی خارج از خانه متوالی گلی نزده باشد. علاوه بر این بارسلونا هم برای اولین بار از فصل ۱۳-۲۰۱۲ که نتیجه جدال دو تیم تساوی بدون گل شد، نتوانست در طول یک فصل لالیگا رئال مادرید را شکست دهد. بدتر از آن اینکه از سال ۱۹۷۵ سابقه نداشت که بارسلونا در دو ال‌کلاسیکوی متوالی نتواند هیچ گلی به ثمر برساند.

با پیروزی رئال مادرید، هر دو تیم از حیث کسب پیروزی در تمامی رویارویی‌هایشان مساوی شدند اما این نتیجه به معنا پیش افتادن کهکشانی‌‌ها در نتیجه بازی‌های رودروی فصل جاری بود. این یعنی که به فرض مساوی شدن امتیازات دو تیم در هفته پایانی فصل، رئال مادرید قهرمان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا