معاملات بورس در هفته دوم بهمن‌ماه به کدام سمت می‌رود؟

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز شنبه ایرنا، بورس در نخستین روزهای هفته گذشته در ادامه رشد شاخص بورس در  هفته پایانی دی ماه به روند صعودی خود ادامه داد و توانست بار دیگر  کانال یک میلیون و ٢٠٠ هزار واحد را پس بگیرد.

روند صعودی شاخص بورس تا اواسط هفته ادامه دار بود که در نهایت بازار با مطرح شدن انتخاب معاون وزیر اقتصاد به عنوان رییس سازمان بورس به این خبر واکنش نشان داد و بار دیگر وارد مدار نزولی شد.

برخی از فعالان و کارشناسان بازار نسبت به این انتخاب، واکنش و رفتار هیجانی از خود نشان دادند و بر این اعتقاد بودند که با توجه به عدم تجربه کافی رییس جدید سازمان بورس نسبت به معاملات بازار سرمایه نمی تواند تصمیم گیری‌های درستی را نسبت به این بازار داشته باشد و حتی ممکن است تصمیم گیری های اشتباه مانع از بهبود روند معاملات این بازار باشد.

این در حالیست که برخی دیگر از کارشناسان بر این اعتقاد بودند که تا زمان آغاز به کار رییس جدید سازمان بورس و به کار گرفتن سیاست های اعلام شده نمی توان نظر قطعی را نسبت به عملکرد وی در بازار داد.

همچنین وزیر اقتصاد و دارایی روز چهارشنبه و در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سازمان بورس اعلام کرد که برنامه های مطرح شده از سوی رییس جدید سازمان بورس مثبت و منطقی بوده است و همه اعضای  شورای عالی بورس به جز یک عضو بعد از ارائه برنامه های مدنظر برای بازار سهام توسط دهقان دهنوی نسبت به انتخاب وی رأی مثبت دادند.

تاثیر ناچیز تغییر ریاست سازمان بورس بر معاملات بازار

“امیرعلی امیرباقری” امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به تغییر ریاست سازمان بورس افزود: تحلیلگران و سرمایه گذاران باید به این موضوع نگاه کنند که تاثیر ریاست سازمان بر روندها و قیمت ها ناچیز است، فقط ممکن است معاملات بازار با دلایل روانی مواجه شود و نباید به هیچ عنوان این مسایل، مبنای تحلیل ها قرار بگیرد.

وی به روند معاملات بورس در بازار هفته گذشته تاکید کرد و گفت: بازار بورس در هفته ای که گذشت با ثبات نسبی مواجه شد و سمت خریدار در سهام بنیادی و شاخص ساز به صورت قوی ظاهر شد که می توان این موضوع را ناشی از چند عامل دانست.

امیرباقری خاطرنشان کرد: در ابتدا قیمت سهام شرکت ها  بعد از رسیدن به سطح جذاب قیمتی مورد توجه عده ای از سهامداران قرار گرفت، زبرا برخی معتقدند با توجه به اینکه این سهام نقش پررنگی در صندوق های دولتی دارند برای بازگشت دوباره اعتماد به بازار سهام و ورود نقدینگی به بورس قیمت صندوق ها افزایش پیدا می کند و به تبع باید این سهام با رشد قیمتی مواجه شوند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: سوگیری های تحلیلی در میان مدت و بلندمدت دوامی ندارند و بعد از رسیدن به مقاومت های قیمتی با سرکوب مواجه می شوند؛ بنابراین نمی تواند معیاری برای سرمایه گذاری میان مدت و بلندمدت در بازار باشد.

 وی با بیان اینکه میزان تورم انتظاری و تورم زمینه ای در اقتصاد کشور روز به روز در حال کاهش است، اظهار داشت:  براساس پیش بینی بسیاری از تحلیلگران، اقتصاد کشور در حال ورود به رکود بلندمدت است که همین امر باعث می شود  تا حدودی چشم اندازها نسبت به این بازار با ضعف همراه شود و ممکن است شاهد افت قیمت در برخی از نمادهای بازار باشیم.

ورود بازار به روند صعودی با شیبی ملایم

این کارشناس بازار سرمایه عمده رشد معاملات بازار سرمایه را ناشی از رشد تورمی دانست و افزود: با کنترل تورم، کلیت بازار سرمایه با نوسان مواجه می شود و در صورت تداوم رشد قیمتی، وارد محدوده حباب خواهد شد.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه های به دست آمده از حباب، بعید به نظر می رسد کلیت بازار سرمایه و نظام اقتصادی موافق ورود دوباره معاملات بورس به سمت حباب باشد، گفت: طبق چشم انداز معقول و مناسب، روند صعودی بازار می تواند با شیب کمتر در بازه زمانی بلندتر رخ دهد تا از این طریق دیگر شاهد رشد هیجانی قیمت ها و ورود قیمت ها به محدوده حباب نباشیم.

 امیرباقری با اشاره به اینکه یکی از پدیده هایی که می تواند باعث رخداد این امر شود، چرخش نقدینگی به سمت صنایع مختلف است، اظهار داشت: به این معنا که نقدینگی بعد از رشد یک صنعت از آن صنعت خارج و وارد صنعتی دیگر می شود که همین امر باعث خواهد شد تا بازار سرمایه بتواند در میان مدت و بلندمدت بدون اینکه وارد محدوده حباب شود جذابیت نسبی خود را حفظ کند.

وی خاطرنشان کرد: نحوه مدیریت صحیح و تجربه از ریزش اخیر بازار، حکم می کند که دیگر اجازه ورود قیمت ها به فاز حباب داده نشود و سرمایه گذاران هم با فروش های خود اجازه تشکیل حباب در کلیت بازار را نخواهند داد.

امیرباقری ادامه داد: گزینه ای که باقی می ماند چرخش نقدینگی در میان سهام مختلف و رشد کلی بازار از طریق روند صعودی همه سهم ها با یکدیگر است که به نظر می رسد به این زودی ها و در کوتاه  مدت شاهد چنین اتفاقی نباشیم زیرا موضوع تحت تاثیر علل و ناامنی اقتصادی رخ می دهد که اکنون چنین مسایلی در کشور برطرف شده اند.

روند معاملات بورس در هفته جاری

این کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس در هفته جاری را پیش بینی کرد و افزود: براساس پیش بینی های صورت گرفته در هفته جاری بازار سرمایه روند معقولی را در پیش می گیرد و ضمن کاهش میزان فروش در بازار، معاملات با روند معقولی همراه خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی بازار در بلندمدت و میان مدت نیازمند بررسی عوامل سیاسی است، گفت: عوامل سیاسی به صورت مستقیم با نرخ ارز و تورم انتظاری گره خورده است و همین امر می تواند فشار بر کلیت بازار را در میان مدت و بلندمدت تشدید کند، اکنون چشم انداز سیاسی در کشور روشن است و فعالان بازار سرمایه و فعالان اقتصادی انتظار افزایش نرخ ارز در بازار را ندارند.

امیرباقری اظهار داشت: به نظر می رسد از تابستان سال آینده کلیت اقتصاد وارد فاز رکود شود که تاثیر این موضوع را در کنار بازار سرمایه در مجموعه دیگر بازارها شاهد خواهیم بود؛ بنابراین ممکن است ریزشی که در بازار سرمایه اتفاق افتاده بود در دیگر بازارها رخ دهد و آنها را وارد فضای رکودی کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: یکی از همین بازارها، بازار مسکن است  زیرا قدرت تقاضای مصرف کننده به قیمت واحدهای عرضه شده نمی رسد، به همین دلیل این فضا را با فضای رکودی فرسایشی مواجه می کند.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاران در چنین وضعیتی نباید به دور از تخصص اقدام به سرمایه گذاری در بازار کنند و اصول سرمایه گذاری مانند تنوع بخشی به پرتفوها را مدنظر قرار دهند.

امیرباقری گفت: کلیت بازار سرمایه و بازار ارز در میان مدت و بلندمدت به کلیت مسایل سیاسی کشور گره خورده است  و سرمایه گذاران باید همگام با تحولات سیاسی اقدام به سرمایه گذاری در کشور کنند.

این کارشناس بازار سرمایه به آخرین تحولات صورت گرفته در بازار جهانی اشاره و بیان کرد: شاخص دلار در بازار جهانی روند فرسایشی نزولی را طی می کند که می تواند محرکی برای قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و رشد بورس ایران باشد.منبع خبر

دکمه بازگشت به بالا