ایجاد ارزش‌افزوده در صنعت پتروشیمی با تنوع در سبد محصولات

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، «رسول اشرف زاده» درباره تامین مالی برای اجرای طرح های در حال اجرا، گفت: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب انتشار اوراق مرابحه، اوراق سلف موازی و اوراق اجاره از بازار سرمایه و موسسات مالی دریافت شد.
اشرف زاده با تاکید بر فعالیت برای داشتن سبدی متنوع از تولید محصولات با ارزش گفت: به دنبال “سبد” متنوعی از تولید انواع محصولات با ارزش افزوده بالا است؛ زیرا در صنعت پتروشیمی پیشرو، حجم تولید به عنوان ملاک توسعه ارزش آفرین، محسوب نمی شود بلکه به جای افزایش ظرفیت نصب شده، طراحی و ایجاد سبد متنوعی از محصولات می تواند گزینه مناسب و ارزشمندی به حساب آید.
مدیرعامل شرکت پترول با اعلام این نظر و هدفگذاری تعیین شده در پترول بیان کرد: یکی از سیاست های هلدینگ خلیج فارس و پترول توسعه صنایع تکمیلی و احداث پارک های صنعتی پایین دستی است که با هدف تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد اشتغال پایدار، جلوگیری از واردات برخی از محصولات، خروج ارز از کشور، رونق تولید، شکوفایی اقتصاد منطقه و استفاده از سرمایه های بخش خصوصی است که این ماموریت مهم توسط پترول اجرا می شود و در همین راستا در حال حاضر هفت طرح توسعه صنایع تکمیلی با مجموع ظرفیت ۴۵۶ هزارتن و سرمایه‌گذاری ۵۶۳ میلیون دلار در مناطق لردگان، ارومیه، ایلام؛ کرمانشاه؛ ماهشهر وعسلویه در دست اجراست که با اجرایی شدن این طرح‌ها جهش خوبی در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌ها ایجاد خواهد شد و  ۸۴۵ شغل مستقیم و ۲۹۲۷ شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

اشرف زاده افزود: همچنین مطالعات اقتصادی هفت طرح جدید پایین دستی با هدف تکمیل زنجیره ارزش با مجموع ظرفیت ۴۶۱ هزارتن و سرمایه‌گذاری ۷۵۷ میلیون یورو در دست اقدام است.
وی در زمینه احداث پارک های شیمیایی گفت: احداث پارک‌های شیمیایی مزایای مهمی را در پی دارد که این مزایا عبارتند از، دستیابی سریع و کم‌هزینه به خوراک از طریق ارتباط و نزدیکی به واحدها، سرعت بالای استقرار و راه‌اندازی امور عملیاتی در پارک ها و جذب سرمایه‌گذاران داخلی است.
مدیرعامل پترول ادامه داد: ۳ پارک پایین‌دستی کریستال ملامین ارومیه، پلی پروپیلن ایلام و کود اوره رزینی لردگان با ظرفیت ۱۴۳ هزار تن و مجموع سرمایه‌گذاری ۴۹ هزار میلیارد ریال در قالب ۱۵۴ واحد برای تولید ۵۵ محصول متنوع توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد که ۶.۳۰۰ شغل مستقیم و۱۷.۱۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.
وی اضافه کرد: نماد پترول با توجه به دستاوردهایی ارزشمندی که در سال جاری داشت شرایط مناسبی در ادامه داشته باشد. چرا که سه طرح اوره و آمونیاک لردگان، فاز دوم پتروشیمی ایلام و طرح سولفات پتاسیم ارومیه با مجوع ظرفیت ۲.۵۹۰ هزارتن و سرمایه گذاری ۱.۷۵۲ میلیون یورو در مدار تولید قرار گرفته و چهار طرح ارزشمند جدید نیز در پایین دست وارد مراحل اجرایی شده است.منبع خبر

دکمه بازگشت به بالا