راهبرد بازار؛ علی‌نژاد: بازنشسته‌ها حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را نخواهند داشت/ در تصمیم هیئت رئیسه این فدراسیون شک و شبهاتی وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از تسنیم مهدی علی‌نژاد که میهمان برنامه ورزش و مردم بود، درباره آخرین وضعیت ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش اظهار داشت: سی‌ام بهمن ماه اعلام ویروس کرونا در ایران بود. ما دوم اسفند ستاد پیشگیری از این بیماری در ورزش را تشکیل دادیم. شرایط آن موقع با الان متفاوت بود و تیم‌هایی را که در کوران مسابقات کسب سهمیه بودند، از ایران خارج کردیم، چون پیش‌بینی می‌کردیم که ایرانی‌ها مشکل خروج پیدا کنند.

وی در ادامه افزود: ملی‌پوشان رشته‌های بوکس، شمشیربازی و کاراته در خارج از کشور بودند و از آنها خواستیم که به ایران نیایند تا در مراحل بعدی مسابقات‌شان شرکت کنند. این مسئله اولین تدبیر برای شرایط کسب سهمیه رشته‌های ما بود. ورزشکاران ما در شمشیربازی، کاراته و دو نفر در بوکس سهمیه گرفتند که ماحصل تدبیری بود که اندیشیده شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش اماکن عمومی را ضدعفونی کرده است. همچنین مسابقات دو هفته بدون تماشاگر برگزار و در ادامه لغو شد. ما ۲۸ هزار باشگاه داریم که تعطیل شده‌اند. اگر دو هفته مسابقات بدون تماشاگر برگزار شد با تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا بود، اما هفته قبل تصمیم گرفتند که تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.

علی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که اگر مسابقات به خاطر شیوع ویروس کرونل تعطیل شده است، چرا دو هفته از لیگ برتر بدون تماشاگر برگزار شد، گفت: آن موقع ستاد ملی تصمیم گرفت که بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شود، چون ویروس کرونا گسترش پیدا نکرده بود، اما با گسترش این بیماری لیگ‌های مختلف تعطیل شدند. این کار را لیگ‌های مختلف جهان پیاده کرده‌اند. اردوهای تدارکاتی رشته‌های مختلف لغو شد، چون مسابقات کسب سهمیه را لغو کرده‌اند.

وی ادامه داد:‌ مسابقات رشته ژیمناستیک برای کسب سهمیه در باکو برگزار شد که تیم ما به شکل عجیبی راهی این کشور شد. جا دارد از سفارت ایران در باکو و ترکیه تشکر کنم، چون تیم ما از ترکیه راهی باکو شد. بنابراین رفتن تیم ژیمناستیک به باکو کار خیلی سختی بود. با این حال، تا آخر سال مسابقات کسب سهمیه نداریم و تنها شش نفر در رشته قایقرانی در مجموعه آزادی به صورت قرنطینه کارشان را انجام می‌دهند.


علی‌نژاد در مورد احتمال لغو بازی المپیک ۲۰۲۰ توکیو تصریح کرد: صداهای مختلفی از دنیا شنیده می‌شوند‌. کمیته برگزارکننده المپیک اعلام کرده است که این بازی‌ها باید رأس زمان آغاز شود و تعویق امکان‌پذیر نیست، اما ویروس کرونا پس از آسیا در اروپا نیز گسترش پیدا کرده است که در نهایت ممکن است مجبور به اتخاذ تصمیم مناسبی شوند، چون مسابقات کسب سهمیه برگزار نمی‌شوند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره برگزاری مسابقات کسب سهمیه در رشته‌های باقیمانده و آمادگی برای شرکت در المپیک گفت: چون تا المپیک زمان باقی مانده است، نگرانی نداریم. پیش‌بینی ما این است که تا اواسط اردیبهشت ماه کشور از این شرایط اضطرار خارج شود و فرصت چند ماهه خوبی برای تا المپیک خواهیم داشت. تا الان ۵۰ سهمیه المپیک یعنی دوم سوم ظرفیت را به دست آوردیم‌ و هنوز شش سهمیه در کشتی، دو سهمیه در وزنه‌برداری، دو تا چهار نفر در کاراته، تنیس روی میز و ژیمناستیک باقی مانده است. در المپیک قبلی رکورد بعد انقلاب را داشتیم که ۶۱ نفر کسب سهمیه کردند. این بار دو رشته تیمی ما (والیبال و بسکتبال) سهمیه المپیک کسب کرده‌اند، که برای اولین بار بعد از انقلاب چنین اتفاقی رخ داده است. با این اوصاف می‌توانیم این دوره بیش از ۶۱ سهمیه داشته باشیم.

علی‌نژاد درباره وضعیت رقیبان ایران در المپیک خاطرنشان کرد: هنوز به صورت کامل وضعیت تیم‌ها مشخص نشده است، چون مسابقات کسب سهمیه انجام نشده است. در برخی رشته‌ها مثل کشتی که خوب هستیم روس‌ها حرف اول را می‌زنند و بودن و نبودن آنها می‌تواند ارزیابی ما را تغییر بدهد.

وی با اشاره به بحث عدم برگزاری مسابقات المپیک یادآور شد: من تعویق مسابقات را محتمل‌تر می‌دانم، چون توکیوی ژاپن تا ماه اکتبر نمی‌تواند مسابقات را برگزار کند و در ماه نوامبر هوا سرد خواهد شد. کمیته مسابقات نمی‌تواند یک سال بازی‌های المپیک را تعطیل کند، چون هزینه‌های زیادی برای ساخت دهکده المپیک صورت گرفته است. یکی از اعضای هیئت اجرایی بازی‌ها گفته بود برگزاری المپیک عقب می‌افتد، اما مسئول ستاد برگزاری بازی‌ها آن را رد کرد و گفت او حرف خودش را زده است و نباید این صحبت را می‌کرد. بنابراین در ژاپن هم اختلاف وجود دارد، چون این ویروس قابل پیش‌بینی نیست.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره اینکه چه تعداد از ورزشکاران و فوتبالیست‌ها دچار بیماری ویروس کرونا شده‌اند، گفت: خوشبختانه تا الان که با شما صحبت می‌کنم موردی در بین ورزشکاران ما ثبت نشده است. تنها دو نفر از کاراته‌کاران قدیمی کرونا گرفته‌اند که الحمدالله حال‌شان خوب است.

علی‌نژاد در مورد اعتراض به برگزاری مجمع انتخابات دوومیدانی خاطرنشان کرد: ما مجمع تنیس، دوومیدانی و جانبازان و معلولین را داشتیم که افراد برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند. زمانی که مسئولیت گرفتم اولین کاری که کردم ثبت‌نام افراد برای انتخابات بود. تعیین صلاحیت افراد در حیطه ما نیست و در اختیار دستگاه‌های نظارتی است. پایان فروردین انتخابات تنیس برگزار می‌شود و منتظر تأیید صلاحیت افراد ثبت‌نام‌کننده هستیم تا زمان دقیق برگزاری انتخابات تنیس در پایان فروردین را اعلام کنیم. برای جانبازان و معلولین نیز این شرایط وجود داشت و مشکلی در برگزاری انتخابات نبود.

وی ادامه داد: برای برگزاری مجمع دوومیدانی، جامعه دوومیدانی از ما تشکر کردند و ورزشکاران و قهرمانان این رشته در استوری‌های صفحه اینستاگرام‌شان نیز همین کار را کردند. من امروز مدیر هستم و شاید فردا نباشم، اما ورزشکاران هویت رشته خودشان هستند. ورزشکاران رشته دوومیدانی از برگزاری انتخابات دفاع کردند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان افزود: اگر انتخابات دوومیدانی را برگزار نمی‌کردیم به اواسط اردیبهشت ماه می‌خوردیم که مقارن با ماه مبارک رمضان بود و امکان برگزاری مجمع را نداشتیم. پس از آن به اواسط خرداد می‌خوردیم که برگزاری مجمع یک ماه و نیم مانده به المپیک منطقی نبود. اگر انتخابات برگزار نمی‌شد به شهریور و مهر سال آینده موکول می‌شد که با انتقادات ورزشکاران و قهرمانان روبه‌رو می‌شدیم که چرا تکلیف فدراسیون را مشخص نکردیم.

علی‌نژاد در واکنش به انتقادات مجید کیهانی نسبت به برگزاری انتخابات فدراسیون دوومیدانی گفت: کسانی که به مجمع آمده بودند از هیئت‌های استانی بودند یا معرفی‌نامه از هیئت‌ها داشتند‌. ما این مستندات را داریم. اینکه گفته می‌شود معرفی‌نامه نداشتند، درست نیست. خودم معرفی‌نامه را رؤیت کردم و اجازه دادم که حضور داشته باشند. دوستان می‌گویند نامه مدیرکل بوده است، نه هیئت رئیسه. بله، نامه مدیرکل هم بوده است نه اینکه نامه هیئت رئیسه نبوده باشد. علاوه بر این، یک رأی هم وجود داشت که غیرحضوری بود و فکس شد‌. افراد شرکت‌کننده در مجمع ۲۷ نفر بودند و برای اینکه تعداد مجمع به دو سوم برسد یک نفر غیرحضوری رأی داد تا تعداد افراد شرکت‌کننده به ۲۸ نفر برسد.

وی افزود: آن فردی که شرکت نکرد خودش گفت مشکوک بوده و بیمار هستم و اگر در مجمع شرکت کنم ممکن است افراد دچار خطر بیماری کرونا شوند‌. در این شرایط خاص وزارت ورزش این اختیار را دارد که وقتی مصلحت ایجاب می‌کند رأی را غیرحضوری دریافت کند. یعنی شرایط طوری بود که وزارت از اختیار خود استفاده کرد. تأکید می‌کنم شرایط خاص بوده است و قرار نیست روال شود. بنابراین من به‌عنوان رئیس مجمع تصمیم گرفتم آن شخص رأی غیرحضوری بدهد و با اینکه رأی او همراه با فردی که انتخاب شده نبود توانستیم تعداد افراد در مجمع را به دو سوم برسانیم‌ و مجمع را برگزار کنیم. ما باید به این فکر کنیم که برگزاری مجمع به مصلحت کشور بود.

وی در واکنش به اینکه گفته می‌شود یک نامزد خاص از نیروهایش خواسته است که در مجمع شرکت نکنند، گفت: یک نامزد خاص نبوده و چند نامزد خاص بوده‌اند که از نیروهای‌شان خواستند در مجمع شرکت نکنند. دستگاه‌های نظارتی در حال بررسی این موضوع هستند. دعوت به عدم حضور کار درستی نیست، اما یکسری نیز نگران ویروس کرونا بودند. شواهد روشنی داریم که افراد تماس گرفته‌اند که در مجمع شرکت نکنند. از طرفی، این‌طور نبوده که وزارت ورزش، روی انتخاب کسی نظر داشته باشد. این انتخابات بی‌طرف بود. خود کیهانی نیز اعلام کرده که وزارت ورزش روی هیچ گزینه‌ای نظر نداشته است. کیهانی دوست و برادر ماست و سال‌های سال رفاقت داشتیم و همسفر بودیم. حق قانونی ایشان است که از مراجع قانونی پیگیر انتخابات باشد.

علی‌نژاد درباره برخی مشکلات برای ورزشکاران کشورمان و مصدومیت‌هایی که برای آنها ایجاد شد، گفت: حمیده عباسعلی در کاراته پس از کسب سهمیه و فینال مسابقات در اتریش با پارگی رباط ACL مواجه شد. دو راه برای درمان داشت که یکی جراحی در ایران بود و دیگری در آلمان. با متد جراحی در ایران شش ماه زمان می‌برد تا او آماده مسابقات شود و به این شکل المپیک را از دست می‌داد. تصمیم گرفته شد به هانوفر آلمان برود و در کلینیکی با حضور دکتر امینی و همکار سوئیسی او با دستگاه‌های جدیدی جراحی شود. با این متد او تا چهار ماه پس از جراحی می‌تواند مسابقه بدهد و شش هفته بعد از جراحی نیز تمریناتش را آغاز می‌کند. به این ترتیب یکی از ورزشکاران پر امیدمان را در المپیک خواهیم داشت. سهراب مرادی هم چنین شرایطی داشت که در همین کلینیک جراحی شد، طبق دستورات دوران نقاهت را در ایران پشت سر گذاشت و اخیراً هم در مسابقات دبی رکورد ۳۷۰ کیلوگرم را در مجموع به ثبت رساند. مسابقات قهرمانی آسیا هم به خاطر کرونا عقب افتاده که این به سود ماست و مرادی می‌تواند آماده‌تر شود و اگر رکورد مجموع ۴۰۵ کیلوگرم را ثبت کند، ان‌شاءالله کسب سهمیه خواهد کرد.

وی افزود: در سال ۹۸ توفیقات خوبی داشتیم و قهرمانی‌های مختلفی در رشته‌های مختلف کسب کردیم. پس از مدت‌ها در بسکتبال سهمیه المپیک کسب کردیم و تا الان ۵۰ سهمیه گرفته‌ایم و امیدوار به شکستن رکورد کسب سهمیه المپیک ریو هستیم. شکست‌هایی هم داشتیم که این هم از ویژگی‌های ورزش است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره فرآیند برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: پس از استعفای مهدی تاج فرآیند برگزاری انتخابات وفق اساسنامه سال ۹۰ صورت گرفت، اما در نامه فیفا در مورد اساسنامه و اشکالاتی که گرفته‌اند، درخواست شد که انتخابات برگزار نشود تا اساسنامه اصلاح شود. فدراسیون فوتبال پاسخ داد که چند دوره انتخابات با این اساسنامه برگزار شده و بیش از هشت سال فدراسیون با همین اساسنامه فعالیت کرده است، اما این بار فیفا به موضوع جدیدی اشاره کرد که نسخه‌های فارسی و انگلیسی اساسنامه تفاوت دارند. این مسئله بسیار عجیب و خطرناک است، چون مبنای ما در داخل اساسنامه فارسی بوده، اما اینکه در گذشته چه نسخه‌ای (نسخه انگلیسی) برای فیفا ارسال شده جای سؤال دارد. چون آنها نسخه فارسی و انگلیسی را تطبیق داده‌اند که می‌گویند ایراد دارد.

علی‌نژاد با اشاره به تصمیم هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مبنی بر لغو انتخابات ۲۵ اسفند ماه این فدراسیون گفت: دیروز (پنجشنبه) مطلع شدیم هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تصمیم به لغو انتخابات گرفته است. هرچند در این خصوص نیز شبهاتی وجود دارد که جلسه هیئت رئیسه قانونی نبوده، چون‌ طبق قانون حداقل باید شش نفر در جلسه حاضر شوند که این تعداد نبودند. از طرفی امضای برخی‌ها نیز بعد از جلسه در محل دیگری روی صورتجلسه گرفته شده است.

وی درباره اینکه آیا با توجه به نامه‌های فیفا به برگزاری انتخابات امیدوار بوده‌اند، گفت: امروز در سوئیس روز کاری است و شاید لابی‌ها و رایزنی‌ها رضایت فیفا را به دنبال داشت. به‌هر‌حال در تصمیمی که هیئت رئیسه گرفته است، شک و شبهاتی وجود دارد. حتی وقتی فیفا اعلام کرده اساسنامه فدراسیون فوتبال را قبول ندارد، این سؤال پیش می‌آید که تکلیف منتخبان این اساسنامه چه می‌شود. وقتی فیفا می‌گوید اساسنامه را قبول ندارد و حق برگزاری انتخابات را نمی‌دهد، تکلیف آنهایی که با همین اساسنامه انتخاب شدند چه می‌شود؟ فدراسیون اکنون چطور باید اداره شود؟ ایراد دیگری که به اساسنامه وارد است، این است که انتخاب حسابرس، رؤسای کمیته‌های اخلاق، استیناف و انضباطی باید برعهده مجمع باشد که این‌طور نیست و هیئت رئیسه آنها را انتخاب می‌کند، در حالی که این کمیته‌ها اهمیتی جدی در فوتبال دارند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در واکنش به این مسئله که موضوعات مطرح شده بار دیگر تعلیق را برای فدراسیون فوتبال به دنبال نداشته باشد، گفت: موضوعات مطرح شده فقط سؤال و ایده است. ما طبق دیدگاه فیفا صحبت می‌کنیم و آنها نیز همین سؤالات را دارند و دیدگاه‌شان کاملاً جدی است. سؤال این است وقتی فیفا اساسنامه را قبول ندارد، اصلاح اساسنامه و فرآیند آن باید به چه شکلی باشد؟ در این خصوص باید فکر و اندیشه صورت بگیرد.

وی افزود: تمام مجامع بین‌المللی همراهی دولت‌ها با سازمان‌های ورزشی و برعکس را قبول داشته و روی آن تأکید دارند، چون بدون همراهی موفقیتی حاصل نمی‌شود و حتی کمیته بین‌المللی المپیک به فدراسیون‌ها تأکید می‌کند با دولت‌ها همکاری کنند. آنچه مورد تأکید است، دولت‌ها نباید در تصمیمات و اداره فدراسیون‌ها دخالت داشته باشند که به طور مثال رئیس فدراسیون را منصوب یا غزل کنند. معنای این موضوع با همراهی دولت تفاوت دارد. اگر فیفا حتی با همراهی دولت مخالف است، پس چطور اینفانتینو در ایران با رئیس جمهور و وزیر ورزش دیدار کرد؟!

علی‌نژاد در مورد اینکه پس از کش و قوس‌های مختلف در خصوص بحث بازنشستگی باز هم اجرای این قانون در انتخابات فدراسیون فوتبال با مشکل مواجه شد، گفت: انتخاباتی برگزار نشده است که این قانون با مشکل مواجه شود. مطمئن باشید اگر انتخابات برگزار شود، بازنشسته‌ها حق حضور نخواهند داشت. این فقط قانونی برای فدراسیون فوتبال یا ۵۰ فدراسیون ورزشی نیست، قانونی برای تمام کشور است. استاندارها و معاونان وزیر زیادی هم با همین قانون از شغل خود کنار رفتند. اجرای این قانون در خصوص رؤسای فدراسیون‌ها قطعی است، با این حال درباره نواب رئیس اختلاف‌نظری وجود دارد. هر چند سازمان بازرسی کل کشور صراحتاً اعلام کرده است که سه نایب رئیس هم نباید بازنشسته باشند. همان‌طور که می‌دانید سازمان بازرسی نهادی زیر نظر قوه قضاییه است که نهادی حقوقی محسوب می‌شود. بزرگان فیفا هم توسط یک نهاد حقوقی بازداشت شده و راهی زندان شدند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه ورود فیفا به اساسنامه را باید به فال نیک گرفت، گفت: اصلاح اساسنامه به مصلحت فوتبال است و در این خصوص نیز حقوق‌دان‌ها باید صحبت کنند که اساسنامه به چه شکل و برمبنای چه قانونی باید اصلاح شود. اساسنامه‌ای که فیفا گفته است آن را قبول ندارد، می‌تواند مبنای فرآیند تغییر اساسنامه باشد؟ این کار یک همکاری بزرگ می‌خواهد که در نهایت بتوان اشکالات و ایرادات فیفا را برطرف کرد و ایرادات داخلی هم باید برطرف شود. همان طور که فیفا طبق قوانین حکومتی سوئیس اداره می‌شود، قوانین حاکمیتی ما هم باید در اساسنامه جاری شود. اینجا هم طبق قوانین حاکمیتی سال ۸۳، فدراسیون‌های ورزشی نهادهای عمومی غیردولتی محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: بحث تغییر اساسنامه با فیفا قابل گفت‌وگو است. اساسنامه باید هم از قوانین بین‌المللی تبعیت کند و هم قوانین داخلی باید رعایت شود که ما از رعایت آن کوتاه نمی‌آییم. این مسئله هم در مذاکره با فیفا قابل حل است تا ان‌شاءالله بعد از اصلاح اساسنامه انتخابات خوبی را برگزار کنیم.

علی‌نژاد در خصوص این مسئله که باید مراقب بود که اصلاح اساسنامه به درستی انجام شود، اظهار داشت: بله، همه طرف‌های موضوع باید با درایت این کار را انجام دهند و در جهت مصالح ملی حرکت کنند. اگر این پختگی باشد، مشکلی پیش نمی‌آید.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره بحث خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس گفت: موضوع خصوصی‌سازی با آقای تقی‌زاده، معاون حقوقی و پارلمانی وزارتخانه است که در این خصوص اشراف کامل هم دارد و کار را ادامه می‌دهد. خصوصی‌سازی مقدماتی دارد که خوشبختانه با برگزاری مجامع این دو باشگاه، تأیید حسابرسی و واگذاری دو ورزشگاه مرغوبکار و درفشی‌فر برای افزایش سرمایه، به سمت خصوصی شدن پیش می‌رود. امیدوارم بتوانیم با همکاری سازمان خصوصی‌سازی کار را به مرحله واگذاری برسانیم که این بخش در اختیار وزارت ورزش نیست و سازمان خصوصی‌سازی آن را انجام خواهد داد.

وی درباره استعفای انصاری‌فرد از مدیرعاملی پرسپولیس و شائبه دخالت وزارت ورزش گفت: اختلافاتی در هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس با مدیرعامل بود که منجر به استعفای انصاری‌فرد شد. هیئت مدیره نیز فعلاً تا تعیین مدیرعامل جدید سرپرست معرفی کرده است و مشکل خاصی نیست. باشگاه ادامه کار خواهد داد و این اختلاف‌نظرها نیز همیشه وجود دارد. ضمن اینکه هیئت مدیره نیز سؤالاتی داشته که در بیانیه خود پرسیده است تا مدیرعامل باشگاه پاسخ دهد. پرسپولیس و استقلال باشگاه‌های بزرگی هستند که با نبود افراد مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.

علی‌نژاد ادامه داد: بنده تأیید نمی‌کنم که وزارت ورزش در این خصوص نقش داشته است. باشگاه هیئت مدیره دارد و در شأن وزارتخانه نیست وارد این مسائل شود. هیئت مدیره خودش مدیرعامل منصوب کرده و حالا مدیرعامل منصوب خودشان باید پاسخگو باشد. اگر قرار باشد ما کاری کنیم که این افراد نمی‌توانند کاری از پیش ببرند، همان‌طور که دیروز از رسانه‌ها متوجه شدم انتصاباتی در باشگاه پرسپولیس رقم خورده است. باشگاه‌ها نیز مانند فدراسیون‌ها این‌طور نیست که درباره جزئیات از ما سؤال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا