دامپزشکان در اقتصاد روستایی نقش مهمی دارند

اقتصاد ایران: وزیر جهاد با صدور پیامی به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی گفت: تلاش دامپزشکان کشور نقش مهمی در تضمین سلامت فرآورده های خام دامی و پایداری اقتصاد روستایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی با صدور پیامی به مناسبت چهاردهم مهرماه روز ملی دامپزشکی، تلاش دامپزشکان کشور در کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی و حفظ سلامت فرآورده‌های خام دامی را در پایداری تولید و اقتصاد روستایی مؤثر دانست.

متن پیام کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به این شرح است:

نخستین ماه فصل پاییز همواره یادآور مهر و محبت یکایک هموطنانی است که دو فصل سال را با جدیت و کوشش پشت سر گذاشته و ماحصل تلاششان را چیده و آماده‌اند که در زیبایی ضیافت رنگ‌ها از طبیعت هزار رنگ این فصل آرامشی دوباره گرفته و شاهد بارش رحمت الهی در آغاز فصل جدید و سال کاری دوباره باشند.

نیمه آغازین مهر هزار رنگ برای کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با دو مناسبت مهم همراه است. چهاردهم مهرماه روز ملی دامپزشکی و پانزدهم مهرماه روز روستا و چقدر با مسماست این توالی نامگذاری‌ها در تقویم شمسی کشور؛ چراکه عمده فعالیت همکاران دامپزشکی در سرتاسر کشور در راستای یکی از مهمترین وظایف و مسئولیت هایشان یعنی کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی در معنای واقعی در روستاها تبلور می‌یابد و نقش مهمی در حفظ اشتغال و معیشت روستا دارد.

امروزه به مدد تلاش و سختکوشی پرسنل دامپزشکی، حتی در دورافتاده‌ترین مناطق کشور اقدامات ارزشمندی در حوزه کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در جریان است که نقشی مهم در سرزندگی و جریان حیات در اقتصاد روستایی دارد. البته تلاش سختکوشان عرصه سلامت کشور در حوزه دامپزشکی منحصر به روستا و جمعیت دام روستایی نیست و امروزه توان تولید بالای کشور در تولید صنعتی و انبوه که علاوه بر تأمین نیاز داخلی فرآورده‌های خام دامی همچون شیر، تخم مرغ، گوشت سفید و قرمز و …، امکان صادرات و ارزآوری برای کشور را ایجاد کرده است نیز بواسطه اقدامات ارزشمند دامپزشکی کشور در واحدهای صنعتی از بزرگترین واحدهای دامداری تا وسیع‌ترین مراکز پرورش آبزیان و تا متراکم‌ترین واحدهای مرغداری و… کشور است.

حفظ و صیانت از سرمایه دامی کشور در معنای عام آن با وظیفه مهم دیگر دامپزشکی یعنی تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی عجین گشته تا با بهره مندی از بزرگترین شبکه نظارتی و آزمایشگاهی کشور به یکایک هموطنان مان این پیام را بدهد که از مزرعه تا سفره در حفظ سلامت فرآورده‌های خام دامی به عنوان غذای مصرفی در کنارشان بوده و سلامت آن را تضمین می‌نمایند و این همان عینیت بخشی به شعار محوری دام سالم؛ غذای سالم؛ انسان سالم است.

به مناسبت چهاردهم مهرماه، روز ملی دامپزشکی با تبریک و تهنیت این روز بزرگ به تمامی همکارانم در تشکیلات دامپزشکی کشور و شاغلین بخش غیر دولتی و مرتبطین این حرفه؛ برای ایشان موفقیت و سربلندی و عاقبت بخیری از درگاه قادر متعال آرزومندم.منبع خبر

دکمه بازگشت به بالا