راهبرد بازار؛ کمک ۳۵۰ میلیارد تومانی شرکت‌های بیمه‌ای به بهداشت و درمان کشور

راهبرد بازار به نقل از مهر نوشت: وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه متاسفانه ویروس کرونا بر روی شرایط اقتصادی کشور، تاثیراتی گذاشته است، گفت: باید با تمام قوا در رفع آثار منفی این بیماری اقدام کنیم.

فرهاد دژپسند، اقدامات وزارت اقتصاد در مقابله با تاثیرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد کشور را در چند حوزه عنوان کرد و گفت: با تامین مالی بخش بهداشت و درمان، ۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات این بخش پرداخت شد.

وی تصریح کرد: صنعت بیمه نیز در مواجهه با ویروس کرونا وارد فاز جدیدی شد و شرکت‌های بیمه‌ای ۳۵۰ میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کردند.

وزیر اقتصاد گفت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا، متأسفانه برخی از اقلام بهداشتی و مورد نیاز مردم به صورت‌های مختلف می‌خواست از کشور خارج شود که گمرک جمهوری اسلامی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مانع از خروج آن از کشور شد و این اقلام به چرخه مصرف داخل کشور برگشت و در مقابل برای واردات کالاها نیز، تسهیلاتی را فراهم کرد.

دژپسند با بیان اینکه گمرک به طور بی سابقه‌ای برخی اقلام وارداتی مرتبط با نظام سلامت کشور را طی شش ساعت ترخیص کرد، افزود: ۶۳ دستگاه آمبولانس نیز طی یک هفته توسط گمرک ترخیص و در خدمت نظام سلامت کشور قرار گرفت.

وی برخی از برنامه‌های وزارت اقتصاد را ناظر به آینده عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه رونق بسیاری از کسب و کارها معطوف به روزهای پایانی سال و یا اصطلاحاً شب عید است و متاسفانه امسال بخاطر وضع موجود دچار مشکل شده‌اند و اخذ مالیات از آنها در این شرایط به دور از انصاف است؛ تسهیلات مالیاتی برای آنان در نظر گرفته شد.

دژپسند افزود: با توجه به اینکه برخی از فعالان این کسب و کارها نمی‌توانند حقوق مالیاتی خود را به موقع بپردازند و از طرفی خود وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی رأساً نمی‌توانند تصمیم بگیرد، بنابراین برخی از اقدامات مربوط به تسهیلات مالیاتی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی و برخی نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا در دستور کار قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه بیماری کرونا، تأثیری منفی بر کسب و کارها داشته است، گفت: ما تصمیماتی در گمرک، بیمه‌های بازرگانی، بورس، خزانه و سازمان امور مالیاتی گرفتیم که کمک شایانی به این کسب و کارها می‌کند.

وزیر اقتصاد در خصوص اقدامات وزارتخانه در حوزه خزانه داری در مقابله با آثار اقتصادی ویروس کرونا نیز گفت: تمام موارد مربوط به بستن حساب‌ها که منتهی به ۲۸ اسفندماه جاری بود به پایان اردیبهشت ماه سال آینده موکول شد.

دژپسند همچنین با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران عضو برخی از نهادهای بین‌المللی است و این نهادها قابلیت‌هایی دارند، گفت: به عنوان مثال صندوق اوپک، بانک توسعه اسلامی، بانک جهانی، بانک توسعه زیرساخت‌های آسیایی، منابعی دارند که می‌توان از این منابع برای مقابله با این بیماری استفاده کرد و در این زمینه مکاتباتی نیز با این نهادها صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اوراقی به ارزش یک هزار تومان و سقف نا محدود خرید در بازار سرمایه عرضه شده است که درآمدهای حاصل از آن صرف مبارزه با کرونا خواهد شد، اظهار داشت: این امکان فراهم شده که هزینه خرید اوراق مذکور از سوی افراد حقوقی، به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محاسبه شود.

دژپسند در ادامه در پاسخ به سوالی، اظهار داشت: تسهیلات مالیاتی اعلامی را نمی‌توانیم تنها به بعضی از کسب و کارها محدود کنیم، چون نمی‌خواهیم “امضای طلایی” برای عده‌ای ایجاد شود.

وی گفت: در حقیقت تسهیلات مالیاتی با دو هدف و انگیزه، در نظر گرفته شده است که یک مورد آن، ایجاد تسهیل برای مودی از این نظر است که در شرایط رکود ناشی از کرونا، برای پرداخت مالیات تحت فشار قرار نگیرد و دیگری ناظر بر این است که به منظور جلوگیری از مواجهه رو در روی مودی با ممیز سازمان مالیاتی، (که قبلاً هم بواسطه الکترونیکی کردن فرآیندها، کاهش یافته بود) حتی کمتر نیز بشود.

دژپسند افزود: به عنوان مثال، قبلاً واحدهای واسط جمع آوری مالیات بر ارزش افزوده، هر سه ماه یک بار مالیات مذکور را با سازمان مالیاتی تسویه می‌کردند و طبیعتاً باید تا ۲۸ اسفند ماه (فردا) این کار انجام می‌شد، اما با توجه به شیوع کرونا، این موضوع تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال آینده به تعویق افتاده است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ منهای اسفند ماه که بخاطر شیوع بیماری کرونا، اقتصاد آسیب دید، خوشبختانه بخش غیر نفتی اقتصاد ما شرایط خوبی را تجربه کرد.

وی افزود: پیش بینی‌هایی که اواخر سال گذشته و اوایل امسال در مورد رشد اقتصادی صورت می‌گرفت، پیش بینی‌های خوبی نبود ولی ما الان بر اساس آمار اعلامی توسط نهادهای ذیربط، خوشبختانه شاهد تحولات خیلی خوبی در بخش غیر نفتی هستیم.

وزیر اقتصاد گفت: بازار سرمایه را شاخص خیلی خوبی برای برآیند وضعیت اقتصاد کشور عنوان کرد، زیرا حدود ۶۰ درصد از واحدهای بزرگ و بنگاه‌های اقتصادی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

وی افزود: روزی شش تا ده هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه ایران، گردش مالی صورت می‌گیرد که این کاملاً نشان می‌دهد، در بورس، نشاط برقرار شده است.

دژپسند با ابراز امیدواری برای برطرف شدن هر چه سریع‌تر نوسان چند روز اخیر در بازار بورس تصریح کرد: البته با مدیریت صورت گرفته جبران شده است و می‌دانیم، این نوسان خاص ایران هم نیست و در برخی کشورهای دیگر، خیلی شدید تر از ایران هم بوده است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: با عرضه اولیه هایی که در همین هفته صورت گرفت و نیز با عرضه سهام دولت در شرکت‌های خیلی خوب در اولین روزهای سال آینده، با استقبال از سهام عرضه شده شاهد رشد مجدد شاخص‌ها در بازار سرمایه خواهیم بود.

دژپسند یادآور شد: کارهای مربوط به واگذاری سهام دولت در خیلی از شرکت‌های پر بازده انجام شده و فکر می‌کنم در نیمه دوم فروردین سال ۱۳۹۹ در بورس عرضه خواهند شد.

وزیر اقتصاد در خصوص ارزیابی خود از وضعیت اقتصاد کشور در سال رو به پایان ۱۳۹۸ نیز گفت: با توجه به همه مشکلاتی که وجود داشت و از سیل در فروردین ماه امسال شروع و به مساله شیوع کرونا رسید، شرایط اقتصاد کشور در سال جاری، بویژه در بخش غیر نفتی، شرایطی “مقبول” بوده است و بخش قابل توجهی از برنامه‌های طراحی شده ما، تحقق پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: ما امسال بودجه‌ای را تجربه کردیم که متکی به مالیات و تامین منابع از بطن اقتصاد کشور و نه سیستم بانکی، بوده است و امروز که خدمت شما هستیم و داریم خزانه را می‌بندیم، خوشبختانه حتی یک ریال از سیستم بانکی استقراض نکرده‌ایم.

دژپسند یادآور شد: البته از مردم استقراض کرده و اوراق فروخته‌ایم از جمله در روز گذشته (یکشنبه ۲۶ اسفند ماه) که از طریق فروش حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار سرمایه، تامین مالی کردیم ولی همین نشان می‌دهد، خوشبختانه اقتصاد کشور پویا است که ما موفق به انجام چنین کاری شده‌ایم.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: صادرات ما در روزهای اخیر به خاطر بحث بیماری کرونا، یک مقدار با مشکلات مواجه شده ولی با رایزنی‌های صورت گرفته، خیلی از مرزها، گشایش مجدد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا