رؤیای جدید ایلان ماسک تحقق یافت

ایلان ماسک در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) برای اولین بار با استفاده از ویژگی Direct-to-Cell اینترنت ماهواره‌ای استارلینک توییت کرد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، ایلان ماسک در اولین توییت خود با ویژگی Direct-to-Cell (اینترنت ماهواره‌ای مستقیم) اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در شبکه ایکس نوشت: این پست از یک تلفن همراه معمولی [با ارتباط] مستقیم با یک ماهواره اسپیس‌ایکس و بدون تجهیزات خاصی در این بین ارسال شده است.

شرکت اسپیس‌ایکس تنها حدود یک ماه پس از ارسال اولین پیام متنی خود با استفاده از ارتباط ماهواره‌ای مستقیم به شبکه سلولی استارلینک در فضا حالا اعلام کرده است که می‌تواند برای اولین بار با استفاده از خدمات ماهواره خود در شبکه ایکس پست ارسال کند.

اسپیس‌ایکس به رهبری ایلان ماسک قصد دارد خدمات جهانی تلفن همراه را ارائه دهد و قصد دارد سرویس Direct to Cell خود را در اواخر سال جاری میلادی برای مشتریان راه‌اندازی کند.

ایلان ماسک نیز پست اسپیس‌ایکس را بازنشر کرد و افزود که از هیچ تجهیزات خاصی به جز تلفن همراه و ماهواره برای اتصال استفاده نشده است.

بن لانگمیر(Ben Longmier)، مدیر ارشد مهندسی ماهواره در اسپیس‌ایکس، عکسی از رشته کوهی در کالیفرنیا منتشر کرد که احتمالاً همان جایی است که آنها این پست را با استفاده از خدمات ماهواره‌ای DTC در ایکس ارسال کرده‌اند.

گفتنی است که هنگامی که پوشش درختی سنگینی وجود دارد، اتصال به ماهواره‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد، چرا که درختان می‌توانند خط دید بین ماهواره و دستگاه گیرنده را مسدود کنند و باعث تداخل یا از دست دادن سیگنال شوند.

موانع دیگری نیز بر سر راه اتصال تلفن همراه به ماهواره وجود دارد. حرکت سریع ماهواره‌ها، جابجایی داپلر، تأخیر در زمان و دشواری اتصال تلفن‌های همراه به ماهواره‌های دور به دلیل دریافت آنتن و توان انتقال کم از جمله این موانع هستند.

با این حال، اسپیس‌ایکس می‌گوید که ماهواره‌های استارلینک به آنتن‌های آرایه فازی و الگوریتم‌های نرم‌افزاری پیشرفته مجهز هستند و می‌توانند بر این چالش‌ها غلبه کنند و خدمات استاندارد LTE را به تلفن‌های همراه زمینی ارائه دهند.

آنها اکنون در حال برنامه‌ریزی برای گسترش سریع شبکه DTC خود با پرتاب صدها ماهواره در سال جاری و با هدف ارائه خدمات پیام متنی در سال ۲۰۲۴ و خدمات صوتی، داده و اینترنت اشیاء در سال ۲۰۲۵ هستند.

شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس اولین مجموعه از ماهواره‌های استارلینک را که قادر به ارسال سیگنال‌های تلفن به صورت مستقیم به تلفن‌های هوشمند هستند، در تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۲۴ به فضا پرتاب کرد.

این شرکت با شرکت مخابراتی T-Mobile یک قرارداد همکاری برای ارائه دسترسی به شبکه در بخش‌هایی از ایالات متحده امضا کرده است.

علاوه بر این، ارائه‌دهندگان شبکه بی‌سیم مانند KDDI، Optus، One NZ و Rogers با اسپیس‌ایکس برای راه‌اندازی فناوری ارتباط مستقیم با شبکه سلولی در سطح جهانی همکاری خواهند کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا