صنایع آلاینده به بازسازی ذخایر آبزیان ورود کنند

ایسنا/خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان گفت: صنایع آلاینده در راستای تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی باید در زمینه بهسازی و بازسازی ذخایر آبزیان حضور فعالی داشته باشند.

مرتضی سوری امروز، ۲۴ اردیبهشت ماه در نشست کمیته علمی آمار صید شیلات استان اظهار کرد: ارائه آمار و اطلاعات درست و شفاف مبنای تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بخش اجرایی است.

وی با بیان اینکه افزایش و کاهش صید به ویژه در گونه‌های خاص سالانه مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد، افزود: عواملی که زیستگاه‌ها و ذخایر طبیعی آبزیان را تحت تاثیر قرار داده است، تک گزینه‌ای نیستند و صید و بهره‌برداری از دریا یکی از این عوامل است که به صورت مستقیم باید مدیریت شود و سایر عوامل مانند مرگ و میر طبیعی و غیر طبیعی آبزیان و صنایع آلاینده نیز نقش موثری دارند.  

سوری با ییان اینکه صنایع آلاینده در راستای تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی باید در زمینه بهسازی و بازسازی ذخایر آبزیان ورود فعالی داشته باشند، خاطرنشان کرد: اقداماتی از جمله تکثیر بچه ماهیان دریایی و رهاسازی در محیط طبیعی، ایجاد زیستگاه‌های مصنوعی در منابع آبی، جلوگیری از فعالیت‌های مخرب ناشی از ورود پساب و خروجی صنایع به منابع آبی و ایجاد سد در مسیر مهاجرت آبزیان پایش شود.  

وی یادآور شد: بخش تحقیقات در تحلیل داده‌ها، مدیریت و بهسازی ذخایر آبزیان می‌تواند کمک موثری داشته باشد و مجموعه این اقدامات منجر به صید پایدار از منابع آبزی، بهبود معیشت جامعه صیادی در استان، ارزآوری و صادرات، امنیت غذایی، تامین پروتئین سالم و با کیفیت در سبد غذایی خانوار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا