کارشناسان خطاب به نامزدها: کلی‌گویی نکنید؛ برنامه مشخص بدهید

برنامه‌ریزی برای کاهش تورم، افزایش تولید، رشد اقتصادی، کنترل نقدینگی، گردش تجاری، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، به‌کارگیری نیروی انسانی ماهر و رفع مشکلات نیروی کار از جمله انتظارات کارشناسان از رییس‌جمهور آینده است. اقتصاددانان معتقدند مناظره اول، بیشتر با کلی‌گویی سپری شد اما توقع آن است که نامزدها در مراحل بعدی به تشریح برنامه‌های خود بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، شب گذشته اولین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با موضوع اقتصادی برگزار شد و مسعود پزشکیان،  محمدباقر قالیباف،  سعید جلیلی،  علیرضا زاکانی،  امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی، شش کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در این مناظره برنامه‌ها و خط مشی‌های اقتصادی خود را تشریح کردند و به ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی کشور پرداختند.

درخصوص عملکرد و برنامه‌های ارایه شده از سوی کاندیداها در مناظره شب گذشته، نظر پنج تن از کارشناسان اقتصادی را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید:

وحید شقاقی:

در مناظره آینده نامزدها بیشتر به سمت جزئیات و معرفی ایده‌ها و طرح‌ها و برنامه‌های خودشان خواهند رفت، زمان کلی‌گویی تمام شده است و اگر نامزدی به کلیات بپردازد بازنده خواهد شد، چراکه مناظره اول به بیان کلیات و مبانی فکری و اندیشه‌ای نامزدها اختصاص یافت و قطعا در مناظره بعدی نباید بر کلیات تمرکز شود و نامزدها باید به سمت معرفی برنامه‌ها و طرح‌های برجسته برای حل چالش‌ها و ابرچالش‌های اقتصاد ایران و نیز بهره‌برداری از فرصت‌های بی‌نظیر اقتصاد ایران برای مواجه با ابرچالش‌ها بروند.

فردین آقابزرگی:

دولت باید کوچک شود و اصل ۴۴ قانون اساسی ماهم به همین امر کوچک سازی دولت و کاهش تصدی‌گری تأکید داریم. اینها همان مسائلی بود که در دو دوره انتخابات گذشته همه کاندیداها و رؤسای جمهور این صحبت‌ها را مطرح می کردند. اینکه این موارد شدنی است یا خیر باید گفت که زیرساخت‌های آن باید فراهم شود. شبه دولتی، دولتی‌ها، بنیادها و سازمان‌هایی که حتی مالیات پرداخت نمی‌کنند؛ ساماندهی اصلی ما باید روی مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی باشد و بگوییم ما چگونه می‌توانیم آنها را کوچک کنیم و به بخش خصوصی بسپاریم.

بهاءالدین حسینی هاشمی:

هیچکدام از شش نامزد انتخاباتی هنوز دوای درد شرایط اقتصادی کشور را پیدا نکرده‌اند. به کلیات پرداختند اما توقع داشتیم که بگویند علت تورم از  کجاست. البته به طور کلی اشاره کردند که دولت ها باعث ایجاد تورم هستند و واقعیت هم همین است. اما سوال اینجاست که چگونه؟  در این مناظره اعلام کردن که اضافه‌برداشت بانک‌ها و چاپ پول باعث تورم می شود ولی نگفتند که چرا بانک‌ها برداشت اضافه دارند.   نقدینگی یک اَبَر مشکل است. ناترازی بانک‌ها، اشتغال، محیط زیست همه موضوعات مهمی هستند که به آنها به صورت دقیق پرداخته نشد.

آلبرت بغزیان:

یکی از سوالات پرسیده شده از کاندیداها این بود که آیا نقدینگی را رشد می‌دهید؟ پاسخ‌ها منفی بود، زیرا نقدینگی عامل تورم است. در حالی که اقتصادی که رشد می کند به نقدینگی بیشتر نیاز دارد. نقدینگی لزوما چاپ پول نیست، بلکه گردش مالی است.   از طرف دیگر باید جزئی‌تر از کاندیداها پرسیده می‌شد که آیا قیمت بنزین باید افزایشی شود یا کاهشی؟ آیا نرخ ارز باید ثابت باشد یا شناور؟ آیا معتقد به واردات خودرو هستید؟ آیا جدیت در برجام دارید؟ سوالات باید جزئی‌تر پرسیده می‌شد.

حمید نجف:

برای آنکه چرخ اقتصاد مملکت بچرخد باید به نیروی کار بها داد. موتور محرک اقتصاد جامعه کارگری و نیروی انسانی هستند. دولت آینده برای توفیق بیشتر باید به سمت رشد و رونق اقتصادی برود و گردش چرخ اقتصاد را مدنظر داشته باشد و انگیزه و رضایت شغلی و امید به زندگی مردم را افزایش دهد. ایجاد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی و رفع محدودیت دسترسی افراد به شبکه‌های مجازی از دیگر اقداماتی است که در جهت رشد اقتصادی و امرار معاش مردم باید در پیش گرفته شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا