مدیری که یک شبه معروف شد

اندی جاسی، مدیرعامل آینده آمازون مدتها بدون سر و صدا در دنیای رایانش ابری کار می کرد؛ در حالی که طی یک دهه گذشته شاید مهمترین فرد صنعت فناوری بوده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، واحد خدمات وب آمازون تحت هدایت اندی جاسی، نحوه خرید فناوری توسط شرکتها را تغییر داد و خدمات رایانه ای را با عرضه از طریق اینترنت برای آنها ساده کرد. این کسب و کار ابتدا با مخالفت غولهای نرم افزار سازمانی نظیر اوراکل روبرو بود اما در نهایت این شرکت و سایرین از مدل استراتژی خدمات وب آمازون الگوبرداری کردند.

در گزارش درآمد مالی آمازون، این شرکت اعلام کرد اندی جاسی ۵۳ ساله اواخر سال جانشین جف بزوس می شود. طبق گزارش آمازون، واحد خدمات وب آمازون در سه ماهه چهارم ۱۲.۷ میلیارد دلار فروش داشت که این واحد را به یک کسب و کار ۵۰ میلیارد دلاری بر مبنای سالانه تبدیل می کند.

جاسی پیش از راه اندازی نخستین خدمات بزرگ خود در سال ۲۰۰۶ هدایت واحد خدمات وب آمازون را برعهده داشت. رایانش ابری برای آمازون که در آن زمان فقط یک شرکت فروش اینترنتی بود، حوزه طبیعی نبود اما تخصص آمازون در ایجاد سیستمهای دیجیتالی و اداره فناوری خود به بزوس، جاسی و سایر مدیران این اطمینان را بخشید که می توانند پاسخی برای مشکلاتی پیدا کنند که مشتریان سازمانی بزرگ خریدار فناوری را درگیر کرده اند.

اولین مشتریان سازمانی خدمات وب آمازون عمدتا استارتاپها بودند و آمازون کسب و کار خود را از طریق آزمونها و خطاها بی سروصدا ساخت. جاسی در سازماندهی مجدد واحد خدمات وب آمازون، مدیرعامل این بخش شد و جف ویلک نظارت واحد خرده فروشی آمازون را برعهده گرفت. هنگامی که ویلک سال گذشته بازنشستگی خود را اعلام کرد، جاسی به جانشین بدیهی بزوس تبدیل شد.

جاسی پس از تحصیل در هاروارد، در سال ۱۹۹۷ به آمازون پیوست و در اوایل دوران حرفه ای خود به عنوان مشاور فنی نخست بزوس فعالیت کرد که به نوعی مدیر کارکنان بود و به وی اجازه می داد در همه نشستهای مدیران ارشد حضور پیدا کند و در زمینه موضوعات مختلف نظر دهد.

همکاران فعلی و سابق جاسی می گویند چه از نظر ماهیت چه از نظر تجربه، وی سایه بزوس و شبیه رییسش است. جاسی فرد دقیقی بوده و می تواند جزییات کوچک مربوط به دیدارهایی که مدتها قبل برگزار شده بودند را به خاطر بیاورد. وی همچنین مانند بزوس به مدیریت پروژه هایی که به آنها علاقه دارد، معروف است و چالشش به عنوان مدیرعامل، درک مصرف کننده و بخشهای لجستیک کسب و کار است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جاسی طی سالها به مسائل اجتماعی و خیرخواهانه علاقه نشان داده که گاهی ارتباطی به مدیرعامل موسس آمازون نداشته است. وی در نهاد غیرانتفاعی که به دانشجویان کم بضاعت برای رسیدن به موسسات عالی کمک می کند و همچنین کمک به حل بحران بی خانمانها در شهر زادگاه آمازون فعالیت داشته است.

انتهای پیاممنبع خبر

دکمه بازگشت به بالا