دژپسند: دولت پشت بازار سرمایه را خالی نکرده است

«فرهاد دژپسند» امروز (چهارشنبه) در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس در جمع خبرنگاران با اشاره به حمایت دولت از بازار سرمایه اظهار داشت: برخی معتقد به استعفای قالیباف اصل به دلیل مداخلات سیاسی هستند،  چنین صحبتی اشتباه است و  پیشنهاد ما در این زمینه دوری از ایجاد حاشیه‌ها است.

دژپسند با تاکید بر اینکه بازار سرمایه نحیف است و نباید به سمت حاشیه‌ها رفت، افزود: حاشیه‌ها باعث سست شدن بنیان‌های بازار می‌شود، بازار سرمایه محل سرمایه مردم است به همین دلیل نباید مداخلاتی در آن صورت گیرد.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: رسانه‌ها نقش پررنگی برای جلوگیری از حاشیه‌ها بر عهده دارند، بازار سرمایه را باید به عنوان محلی برای سرمایه مردم نگاه کرد و نباید آن را  فعالیت اجتماعی- سیاسی حساب کرد.

وی با بیان اینکه  افرادی که معتقد به دخالت دولت و وزیر اقتصاد در بازار سرمایه هستند، بهتر است یک آدرسی را برای دخالت دولت و وزیر اقتصاد بدهند.

وی با تاکید بر اینکه دولت هیچگاه به دنبال دخالت در بازار سرمایه نبوده است، اظهار داشت: اگر یک عضو از دولت اظهارنظری درباره بازار می‌کند نباید آن را به منظور دخالت برداشت کرد.

دژپسند با اشاره به اینکه زمانی می توان اظهارنظرها را به منزله دخالت عنوان کرد که مسیر بازار سرمایه را با تغییر همراه کند، گفت: ما نهادی به عنوان پارلمان بازار سرمایه داریم که به عنوان شورای سیاست‌گذری بازار تلقی می‌شود، وزیر اقتصاد رییس آنجا است و متناسب با سیاست‌هایی که آنجا اتخاذ می‌شود باید عمل کند، مهم‌ترین سیاست ما افزایش  نقدشوندگی در بازار سرمایه است.

دژپسند در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه دولت از مردم دعوت برای ورود به بازار سرمایه کرد اما بعد آنها را تنها گذاشت، گفت: طبیعی است که دولت در شرایط امروز اعلام کند سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، املاک و سکه دارای دارای ارجحیت است.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: دولت به دنبال هدایت منابع به سمت بازار سرمایه است زیرا از بازار سرمایه می‌توان برای تأمین مالی تولید، عرضه کالا، خدمات و ایجاد ظرفیت اشتغال کمک گرفت.

به گفته وی، بازار سرمایه رکن بسیار مهمی است که برای تامین مالی اقتصاد نقدینگی ها باید به این سمت هدایت شوند.

دژپسند با بیان اینکه برخی اعلام می‌کنند که چرا دولت پشت بازار سرمایه را خالی کرده است، گفت: دولت به هیچ عنوان پشت بازار را خالی نکرده است، زمانی که ‌دیدیم بازار رو به نزول است مصوباتی را ابلاغ کردیم تا حقوقی ها برای حمایت از بازار اقدام به خرید سهام در بازار کنند تا از این طریق سهامدار دچار خسارت نشود.

وزیر اقتصاد و دارای با بیان اینکه دولت از بازار سرمایه حمایت می کند اما این بازار را تضمین نمی‌کند، اظهار داشت: در هیچ جای دنیا دولت بازار را تضمین نمی‌کند، فروش اوراق تبعی دولت یک نوع تضمین است و صندوق‌های بازارگردانی  نوع دیگر حمایت حرفه‌ای از بازار سرمایه و سهامدار خرد تلقی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تضمین خلاف اصول بازار سرمایه است اما دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند و پشت این بازار را خالی نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در ارکان حکومت هم کسی نگاه منفی و تضعیفی به بازار سرمایه ندارد و همه نگاه‌ها حمایتی است اما این حمایت ها در چارچوب اصول حرفه ای، ساختار علمی و تجربه ای است که در دنیا وجود دارد.

کاهش دامنه نوسان بورس در دستور کار شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به صحبت‌های انجام شده در زمینه کاهش دامنه نوسان اظهار داشت: زمانی که در بازار نرخ مالیات، کارمزد سازمان بورس و کارمزد کارگزاری داریم نمی‌توان بیش از حد دامنه نوسان را کاهش داد زیرا این موضوع به عنوان تعطیلی بازار سرمایه تلقی می‌شود.

وی افزود: برای کاهش دامنه نوسان بورس هیچ سیاستی را در دستور کار نداریم اما در برنامه‌های شورای عالی بورس قرار دارد و باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.

دژپسند در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آزادسازی باقی سهام عدالت در ٢٢ بهمن انجام می شود یا خیر، گفت: آزاد سازی بخش سوم سهام عدالت با توجه به شرایط بازار صورت می‌گیرد و در وضعیت فعلی تصمیمی برای آزادسازی نداریم.منبع خبر

دکمه بازگشت به بالا