راهبرد بازار؛ دسترسی آزاد به اطلاعات با سامانه ایران نوآفرین

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رونمایی از داشبورد عمومی و بستر بوم‌ سرمایه سامانه ایران نوآفرین، گفت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم‌گیری‌ها در سطوح مختلف است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایسنا، سامانه‌های «داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه ایران نوآفرین» و «درگاه یکپارچه زیست‌بوم نوآفرینی» امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد. سامانه ایران نوآفرین، بر اساس ماده ۱۱ مصوبه حمایت از شرکت‌های نوپا به عنوان درگاه واحد ارایه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور حدود دو سال گذشته کار خود را آغاز کرد.

از مهم‌ترین اهداف سامانه نوآفرین می‌توان به ایجاد پنجره واحد ارایه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور، تشکیل پایگاه داده یکپارچه و حمایت استراتژیک از توسعه کسب‌وکارهای نوپا اشاره کرد. هویت‌های کاربری سامانه ایران نوآفرین نیز عبارتند از: شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت‌های بزرگ رشد یافته، شتاب‌دهنده و مراکز رشد، سرمایه‌گذار، ارائه‌دهنده فضای کار اشتراکی، علاقه‌مند به دریافت اطلاعات، شخص حقیقی جویای کار و فرشتگان کسب‌وکار.

در این میان خدمات ۱۲ گانه این سامانه نیز قابل ارایه و دریافت برای متقاضیان است که برخی از آنها شامل کد پستی فضای اشتراکی، پیشخوان مجوزهای کشور، سداد، وام اضطراری، ایران زمین و داشبورد آماری عمومی است.

ارزشمندی داده‌های نوآفرین در اکوسیستم استارت‌آپی

امیر ناظمی- معاون وزیر ارتباطات در این مراسم به تکمیل داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین/درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی پرداخت. وی با بیان اینکه وقتی در مورد شفافیت حرف می‌زنیم به طور غیر مستقیم به موضوع فساد نیز اشاره داریم، گفت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم‌گیری‌ها در سطوح مختلف است.

ناظمی ادامه داد: داده‌های ارایه‌شده در ایران نوآفرین، برای تصمیم گیری در اکوسیستم استارت‌آپی کشور بسیار ارزشمند است و برای بخش دولتی و خصوصی این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوانند به اخذ تصمیمات راهبردی بپردازند. تغییرات ایجادشده در این سامانه را می‌توان ابزاری جهت بهینه‌سازی وضعیت استان‌های کشور در حوزه استارت‌آپی به شمار آورد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: داده‌های این سامانه می‌توانند به بخش خصوصی و دولتی برای فعالیت کسب‌وکارها کمک کرده و ادبیات مدیریت استراتژیک را شناسایی کنند. این ملاحظات در شناسایی وضعیت و موقعیت کشور در حوزه استارت‌آپی می‌تواند در برنامه‌های توسعه‌ای کشور مدنظر قرار گیرد.

ناظمی با بیان اینکه این سامانه فقط کارکرد اطلاع‌رسانی ندارد بلکه ابزاری برای تصمیم گیری بهتر در حوزه استارت‌آپی است، تاکید کرد: داده‌های سامانه نوآفرین از اتلاف منابع که به واسطه تصمیمات نادرست اتفاق می‌افتد، جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به راه‌اندازی بستر «بوم سرمایه» نیز گفت: این سامانه امکان ملاقات سرمایه‌پذیر و سرمایه‌گذار را در اکوسیستم نوآوری فراهم می‌کند و می‌تواند در تخصیص بسته‌های تشویقی مانند تسهیلات وام وجود اداره‌شده، کمک کند. به طور کل این پلتفرم به شناسایی بهتر سرمایه‌گذاری کمک ویژه‌ای می‌کند و امکان هدفمندسازی استفاده از منابع دولتی و کاهش امکان کلاهبرداری را در این فرآیند، فراهم می‌کند.

شفافیت داده‌ها با داشبورد آماری عمومی

شهره ناصری- معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات با ارایه آماری در خصوص فعالیت‌های سامانه ایران نوآفرین اظهار کرد: این سامانه از ابتدای فعالیت خود تا کنون میزبان حدود ۱۰ هزار هویت و به عبارتی ذی‌نفع بوده که بالغ بر ۷۸۰۰ درخواست خود را در ۱۲ گروه‌بندی ارایه کرده‌اند، به طوری که سامانه یادشده، رشد ۳۸ درصدی در ثبت‌نام هویت‌های کاربری و رشد ۶۸۰ درصدی در میزان درخواست خدمات را تجربه کرده است. هم‌چنین در میان شرکت‌های نوپای ثبت‌نام‌شده، بیشترین سهم متعلق به شرکت‌های فناوری اطلاعات با تخصیص ۵۰ درصد، سپس آموزش و یادگیری و بهداشت و درمان است.

وی ‌با بیان اینکه در بخش بومواره سامانه نوآفرین، متقاضیان می‌توانند به صورت رایگان و یا با تخفیف از خدمات شرکت‌های بزرگ استفاده کنند، گفت: دسته‌بندی خدمات در بوم‌واره عبارتند از خدمات امنیت اطلاعات، اپلیکیشن، مشاوره حقوقی و غیره که در مجموع ۳۶ شرکت خصوصی از هشت استان به آن متصل هستند که استان تهران با ۳۰ اتصال دارای بیشترین تعامل است. بررسی آمار ارایه‌شده حاکی است که تا کنون حدود ۵۰۰۰ ثبت‌نام در بومواره انجام شده است.

معاون سازمان فناوری اطلاعات در مورد تسهیلات ویژه صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا خاطرنشان کرد: کلیه شرکت‌های با توانمندی بالا و یا شرکت‌های غیر نوپای دارنده پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و یا شرکت‌های معرفی شده توسط آن‌ها که طرح معرفی کسب‌وکار آن‌ها مرتبط با توسعه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل ۵۱ سهام آن‌ها متعلق به بخش غیردولتی باشد، می‌توانند حداکثر ۴ میلیارد تومان با نرخ بهره ۹ درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات ۳۶ ماه و پس از ۱۲ ماه دوره تنفس وام دریافت کنند. سقف تسهیلات برای شرکت‌های نوپا ۶۷۵ میلیون تومان، غیر نوپا ۲.۵ میلیارد تومان و نیز شرکت‌های با توانمندی بالا ۴ میلیارد تومان است.

ناصری در مورد خدمات برتر این سامانه به خدمت بوم‌واره، ارائه کدپستی به شرکت‌های مستقر در شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم سرمایه اشاره کرد و گفت: خدمت بوم‌واره به عنوان یکی از مهم‌ترین و جدیدترین خدمات سامانه ایران نوآفرین است که بستری را جهت تعامل شرکت‌ها با یکدیگر به وجود آورده است. در این طرح با حمایت دولت، شرکت‌های نوآفرین می‌توانند به صورت رایگان و با تخفیف از خدمات شرکت‌های بزرگ در بازه زمانی مشخصی استفاده کنند. در ازای ارائه این خدمات، شرکت‌های سرویس‌دهنده از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می‌کنند.

وی در مورد خدمت بوم سرمایه نیز گفت: خدمت «بوم‏‬ سرمایه» بستر تعامل بین سرمایه ‏گذاران و کسب‌وکارهای نوپا را فراهم می‌کند. این بستر با تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوآفرین اقدام مؤثری در توسعه زیست‏‬ بوم نوآفرینی است. در این خدمت از یک سو شرکت‌ها و تیم‌های نوپا با ارائه کلیات ایده‌های خود امکان همکاری با سرمایه‌گذاران تأییدشده سازمان فناوری اطلاعات را داشته و همچنین سرمایه‌گذاران با ثبت‌نام در سامانه ایران نوآفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده‌های مطرح‌شده در تالار سرمایه گذاران و انتخاب ایده مناسب جهت سرمایه‏‬‌گذاری را خواهند داشت.

معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات در خصوص جزییات داشبورد آماری عمومی بیان کرد: داشبورد عمومی، بخشی است که به نمایش داده‌ها می‌پردازد و ضمن ایجاد شفافیت در داده‌های ذخیره‌شده، دسترسی آسان و کاربردی را برای سیاستگذاران زیست بوم فناوری فراهم می‌کند.

در جست‌وجوی سرمایه‌گذار با بوم سرمایه

پرداختن به موضوع «خدمت بوم سرمایه» از جمله مسایلی بود که در این رویداد مورد توجه همگان قرار گرفت. مرضیه احمدی، سرپرست اداره کل پایش، ممیزی و نظارت با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار، همواره یکی از اصلی‎‌ترین چالش‌های کسب‌وکارهای نوپاست، گفت: با استفاده از خدمت بوم سرمایه، متقاضیان می‌توانند ضمن ارایه مستندی از ایده خود و پیش‌بینی مالی، زمینه فعالیت و خلاصه‌ای از معرفی محصول یا خدمت، ضمن رد یا تایید ادمین سامانه در انتظار تایید اولیه از سوی سرمایه‌پذیر به سر برند.

به گفته وی، سرمایه‌گذاران حمایت کننده از ایده‌ها می‌توانند پس از تایید نهایی در صورت داشتن شرایط دستورالعمل توسعه صندوق‌های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا