پاسخ‌های قالیباف به نوبخت/ امیدوارم دولت از فرصت اصلاح لایحه بودجه استفاده کند

پاسخ‌های قالیباف به نوبخت/ امیدوارم دولت از فرصت اصلاح لایحه بودجه استفاده کند

زمان انتشار : 1399/11/17 - 06:29

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز سه شنبه و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در پاسخ به صحبتهای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آقای نوبخت چندین مرتبه نام بنده را برای تایید موضوعی اعلام کردند که لازم دانستم نسبت به آن توضیحاتی را ارائه دهم.

رئیس مجلس در ادامه افزود: آقای نوبخت در اظهارات خود به اسناد فوق سری درباره نفت اشاره کرد که فقط به دست روسای قوا می رسد جهت اطلاع نمایندگان در بحث مربوط به نفت این را می گویم اگر ما می‌دانیم که صادرات نفتمان در فروش حداقلی است سوال اینجاست که چطور دولت در لایحه بودجه پیش بینی فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را کرده است؟ آقای نوبخت هم تاییدکرد که ما در صادرات نفت با سختی و مشکلات رو به رو هستیم، بحث درستی که همه در برابر آن تلاش‌های را انجام می دهیم.

وی با اشاره به این موضوع که دولت براساس چیزی که وجود ندارد هزینه‌های واقعی قطعی را در لایحه الزامی کرده است افزود: چطور ما باید این دوگانگی را حل کنیم. همان‌طور که آقای بحرینی  هم گفتند در گزارش تفریغ بحث فروش نفت ۴۱ درصد کاهش یافته است چون ما این موضوع را طبق فروش نفت قطعی به میزان یک میلیون و بعد  تا یک و نیم میلیون بشکه نفت پیش‌بینی کردیم. ما خوشحال می‌شویم صادرات نفت به دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه برسد حالا این کمک به دولت محسوب می‌شود و یا مخالفت با دولت؟

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: آقای نوبخت بیان کرد که باید این لایحه بین دولت و مجلس حل شود ما هم این موضوع را قبول داریم و اصلاحاتی انجام دادیم اما دولت با این اصلاحات مخالفت می کند که این اشکالاتی است که در مجلس اثر می گذارد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که نمایندگان مجلس از هر کار عمرانی که در هر کجای این سرزمین انجام شود، خوشحال می‌شوند.

وی پس از صحبت‌های نمایندگان و رییس کمیسیون تلفیق مجلس بیان کرد: مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم از هر کار عمرانی که در هر کجای کشور انجام شود، خوشحال می‌شوند و از زحمت‌کشان آن تقدیر می‌کنند. صحبتی که آقای نادران خطاب به آقای نوبخت داشتند همان طور که خودشان گفتند یک مزاح بود.

قالیباف با اشاره به این موضوع که ما امروز براساس آیین‌نامه کلیات بودجه را به رای می‌گذاریم اگر کلیات رای بیاورد وارد جزییات می‌شویم و مبنای رسیدگی ما گزارش کمیسیون تلفیق است گفت: اگر کلیات بودجه رای نیاورد لایحه به دولت بازگشته و دولت باید آن را اصلاح کند.

الیاس نادران رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در ابتدای صحبت‌های خود و خطاب به محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد که بنده یک مزاح با آقای نوبخت می‌کنم در کشور ما کارهای عمرانی انجام می‌شود به ویژه تکمیل آزادراه قزوین به رشت. چه کسی گفته است کارهای عمرانی بر زمین مانده است.

دولت از فرصت اصلاح بودجه استفاده کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: همه مردم آگاه هستند که نمایندگان و اقتصاددانان حاضر در کمیسیون تلفیق و نخبگان تلاش کردند تا لایحه بودجه اصلاح شود. لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت دارای مشکلاتی اعم از برآورد غیرواقعی، کسری بودجه، وابستگی به نفت و غیره بود که در کمیسیون تلفیق تلاش شد در آن اصلاح صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: بر این اساس تلاش شد با رویکرد توجه به معیشت مردم و مناطق محروم، حذف رانت‌ها، توجه به تولید و اشتغال، رفع تبعیض و سیاست تک نرخی برای جلوگیری از رانت در ارز در کمیسیون تلفیق اصلاحات صورت گیرد. متاسفانه دولت در مواجهه با اصلاح ساختار بودجه که از سوی کمیسیون تلفیق صورت گرفت، تعامل مناسب نداشت و امروز نیز در این نشست شاهد آن بودیم.

قالیباف در انتها افزود: امیدواریم دولت از فرصت کنونی برای اصلاح بودجه استفاده کند و هر چه سریعتر لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و در این راستا از تجربه کمیسیون تلفیق نیز بهره ببرد.

۲۲۳۲۲۷


منبع خبر

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ رد پای تورم در افزایش بازخرید بیمه عمر

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر همواره با تورم‌های مزمن دست و پنجه نرم کرده و ...