راهبرد بازار؛ کشتیرانی جمهوری اسلامی و بانک تجارت تفاهم‌نامه بانکی امضا کردند

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه ایرنا از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضاء «محمدرضا مدرس‌خیابانی» مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و «رضا دولت‌آبادی» مدیرعامل و عضو هیات مدیره بانک تجارت رسید، این دو مجموعه با تاکید بر همکاری مشترک، به‌منظور توسعه همکاری‌ها توافق‌هایی در زمینه ارائه تسهیلات و خدمات بانکی انجام دادند.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه مشترک مقرر شد بانک تجارت، ارائه خدمات و تسهیلات بانکی را بر اساس آخرین سیاست‌های پولی و اعتباری بانک مرکزی و مطابق مقررات، ضوابط و دستورالعمل‌های جاری بانک به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه آن در قبال افزایش همکاری‌های مشترک ارزی و ریالی در دستور کار خود قرار دهد.

در این تفاهم‌نامه یک‌ساله که قابلیت تمدید دارد، مقرر شد بانک تجارت طبق مقررات داخلی بانک و بانک مرکزی، خدماتی را در قالب پرداخت انواع تسهیلات، انتقال ارز و حوالجات ارزی از خارج به داخل کشور و برعکس از طریق بانک تجارت، صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی و ارزی و گشایش اعتبارات اسناد داخلی و خارجی به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ارائه دهد.

همچنین، ارائه خدمات مرتبط با حوزه سهام و بازار سرمایه توسط بانک تجارت به شرکت‌های گروه کشتیرانی، اعطای تسهیلات ارزی و خدمات مرتبط از محل صندوق توسعه ملی، منابع بانک و کارگزاران (داخلی و خارجی)، خطوط تامین منابع مالی کوتاه‌مدت، قبول عاملیت گشایش اعتبارات اسنادی، از دیگر مفاد تفاهم‌نامه بین بانک تجارت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است.

از دیگر مواردی که در تفاهم‌نامه یاد شده می‌توان به آنها اشاره کرد فاینانس بین‌المللی به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های گروه به‌منظور توسعه ناوگان ملی کشتیرانی مطابق ضوابط است.

همچنین در راستای تسهیل عملیات ارزی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بانک تجارت موافقت کرد که انجام عملیات ارزی و تامین منابع ارزی (حوالجات ارزی، واریز، برداشت، صدور ضمانت‌نامه، اعتبارات اسنادی، تسهیلات ارزی و عاملیت تأمین منابع ارزی) مطابق ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌های بانک و بخشنامه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گیرد.

بر این اساس، تمرکز بخشی از فعالیت‌ها و سپرده‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه (اعم از ارزی و ریالی) نزد بانک تجارت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا