راه اندازی ۵۴ واحد اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

راه اندازی ۵۴ واحد اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

زمان انتشار : 1399/11/18 - 01:16

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران، حسین نامور با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تسهیلات ویژه‌ای به سرمایه‌گذاران در ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی ارائه می‌کند اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی بوشهر از سال ۱۳۷۶ آغاز به‌کار کرد و در حوزه‌های مختلف اقتصادی اعم از صنعتی، کشاورزی، خدماتی، بازرگانی، هنری، ورزشی فعالیت می‌کند.
نامور بیان کرد: محدوده اولیه منطقه ویژه اقتصادی بوشهر یک‌هزار و ۸۸۰ هکتار می باشد که طبق طرح جامع منطقه ویژه ۴۸ درصد به بخش تولید و ۱۶ درصد به حوزه خدمات تجاری و مابقی برای فضای سبز و تاسیسات و زیرساخت ها اختصاص دارد.
وی از صدور جواز تاسیس برای ۲۰۰ واحد اقتصادی زمینه اشتغال پایدار خبر داد و بیان کرد: تاکنون بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم در این منطقه ویژه اقتصادی بوشهر فعالیت می‌کنند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با اشاره به توسعه محدوده این منطقه ویژه گفت: در سال ۱۳۹۲، هیئت دولت محدوده طرح توسعه منطقه ویژه بوشهر با ۲۷۰۰ هکتار در شمال بزرگراه بوشهر به برازجان و استفاده از ظرفیت بندری مصوب کرد که بر اساس این مصوبه بنا به اقتضای جذب سرمایه گذار این منطقه ویژه می‌تواند از این مزیت استفاده مطلوب کند.
نامور بیان کرد: بر اساس این مصوبه ضمن اینکه به سبب واقع شدن این منطقه ویژه در ورودی شهر بوشهر مقرر شد تا در زمینه صنایع هایتک، سلامت، گردشگری بندری، خدماتی، تجاری به جذب سرمایه گذار اقدام شود.

وی با اشاره به فعالیت این منطقه ویژه در حوزه تولید و اشتغال خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و نگاه ویژه دولت درباره استفاده از توان داخلی در راستای اقتصاد برونگرا و درونزا برای افزایش ظرفیت تولید و بومی سازی کالاها اقدامات مهم و موثری در حوزه تولید و اشتغال ایجاد شده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با اشاره به فعالیت ۱۰۱ واحد اقتصادی فعال در منطقه ویژه بوشهر گفت: در ۷ سال گذشته در بهره‌برداری از ۵۴ واحدهای صنعتی و تولیدی ۱۰ هزار میلیارد ریال در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر سرمایه گذاری شده است.
نامور با بیان اینکه هم اکنون در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ۱۰۱ واحد اقتصادی فعال است تصریح کرد: از این واحدهای صنعتی در منطقه ویژه بوشهر۸۲ درصد در حوزه تولید اعم از صنعت و صنایع تبدیلی کشاورزی و دانش بنیان و ۱۸ درصد در بخش خدمات، تجاری، حمل و نقل و انبارهای مسقف و رو باز فعالیت می‌کند.
وی از اشتغال‌زایی یک‌هزار ۴۵۲ نفر به صورت مستقیم در منطقه اقتصادی بوشهر خبر داد و بیان کرد: فعال شدن بخش انبارها پس از سال‌ها رکود و جابجایی ۵۰ هزار تن برنج وارداتی و ۴۰ هزار تن خاک فسفات از دیگر اقدامات منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به واردات و صادرات پرداخت و خاطرنشان کرد: در یکسال گذشته کالاهای صادراتی مانند میگوی پرورشی، هیدروکربن‌های سنگین و روغن موتور به ارزش ۶۴۹ میلیارد ریال از طریق منطقه ویژه اقتصادی بوشهر انجام شده که ۵.۹ میلیون دلار درآمد ارزی این بخش محسوب می‌شود.
نامور به واردات از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر اشاره کرد و گفت: در یکسال گذشته اقلامی از قبیل اجزاء قطعات کولر، لامپ، جعبه میگو و برنج به ارزش یک‌هزار ۸۰۱ میلیارد ریال معادل ۲۵.۷ میلیون دلار از طریق منطقه ویژه اقتصادی بوشهر وارد شده است./فرینا


منبع خبر

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ ۹۶ درصد چاه‌های کشاورزی خراسان جنوبی هوشمندسازی شد

بیرجند – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: تاکنون هزار و ۹۶۱ ...