راهبرد بازار؛ نقشه توسعه کشور در حوزه ICT روشن است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، محمدجواد آذری جهرمی در گردهمایی مجازی روز جهانی ارتباطات با اشاره به آینده پیش رو برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اظهار داشت: پیش‌بینی من این است که با توجه به تأثیرگذاری ICT، در سال‌های پیش رو پیچیدگی‌ها، تعدد نهادهای تصمیم‌گیر و قانون‌گذار و دخالت‌های غیر تخصصی در این بخش افزایش پیدا می‌کند. البته این سیر طبیعی است چرا که ICT به حوزه قابل توجهی تبدیل شده و دیگر مانند گذشته کوچک نیست.

وی با تاکید بر اینکه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باید آماده تکانه‌های بیشتر در این حوزه باشد، گفت: خانواده فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر برای رشد فناوری اطلاعات زحمات زیادی متحمل شدند و انصافاً یک تلاش بی‌نظیر در این زمینه در دنیا رقم خورده است. به نحوی که عقب‌ماندگی که در یک برهه زمانی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن مواجه بودیم در زمان کوتاه و با تلاش زیاد و سختی‌ها و دشواری‌ها به سرانجام رسید.

وزیر ارتباطات ادامه داد: امروز در ایران با شرایطی مواجه هستیم که ارتباطات توانسته به عنوان زیرساخت و پایه بسیاری از خدمات در کشور نقش‌آفرین و تأثیرگذار باشد. در هر حوزه‌ای که امروز بحثی مطرح می‌شود ارتباطات و فناوری اطلاعات جایگاه قابل توجهی در عرصه مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصاد و فرهنگی دارد.

جهرمی تاکید کرد: تمامی این پیشرفت حاصل تلاش شبانه‌روزی فعالان بخش ارتباطات است. اکنون که به پشت سرمان نگاه می‌کنیم نقاط قوتی وجود دارد که به آن‌ها می‌بالیم. در همین حال نقاط ضعفی هم وجود دارد باید در ترسیم نقشه‌راه پیش‌رو مورد توجه قرار گیرد و با گفتگو میان فعالان این حوزه، اشکالاتی موجود را برطرف کنیم.

وی با بیان این‌که به دلیل شیوع کرونا، گردهمایی روز جهانی ارتباطات به صورت مجازی و در بستر تکنولوژی انجام شد، تاکید کرد: زیرساخت ارتباطی اکنون شرایطی را فراهم کرده تا بتوانیم دور یکدیگر جمع شویم و صحبت کنیم تا از خلال آن نقشه راهی برای سال‌های پیش رو و رشد بیشتر تدوین کنیم.

جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در آینده و با تغییر دولت، حوزه فناوری دچار چالش شود، گفت: نقشه توسعه کشور در حوزه ICT روشن است و یکی از اتفاقات خوب این حوزه، سندی است که در شورای عالی فضای مجازی به جمع‌بندی رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امسال شاهد بودیم که مجلس برای قانون‌گذاری در این حوزه در تبصره بودجه ورود جدی داشت، افزود: طرح‌هایی در مجلس منتظر تصویب در صحن هستند که مکانیزم بخش ICT را به صورت کلی تغییر می‌دهند.

گردهمایی مجازی روز جهانی ارتباطات توسط اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران و همکاری سایر تشکلهای صنفی حوزه ICT برگزار شد.

همه ساله مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت حضوری برگزار می‌شد و پس از قرائت بیانیه جهانی ITU، فعالان حوزهICT و تشکل‌ها به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در این حوزه می‌پرداختند و برخی پروژه‌های ارتباطی نیز رونمایی می‌شد.

امسال اما به دلیل شرایط ویژه و عدم امکان برگزاری حضوری، این گردهمایی با حضور بیش از ۲۰ تشکل صنفی حوزه ICT و حدود ۷۰۰ نفر از مدیران دولتی ، خصوصی و فعالان حوزه ICT به صورت مجازی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا