راهبرد بازار؛ سنجش افکار عمومی با کمک هوش مصنوعی

اقتصاد ایران: یک شرکت دانش‌‌بنیان در حوزه هوش مصنوعی، موفق به انجام پروژه‌های زیادی از جمله پردازش تصویر، پردازش متن و موضوع داده‌های حجیم شده است که شامل تحلیل متن، تحلیل موضوعی، تحلیل احساسات و حتی احساسات مردم نسبت به یک ترند خاص است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ،“هوش مصنوعی” یا “هوش ماشینی” به سامانه‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌های مشابه رفتار هوشمند انسانی داشته باشند و مثل ربات‌هایی که در صنایع و خودروسازی استفاده می‌شوند، شاخه‌های گوناگونی از این هوش مصنوعی در دانش‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود.

“حسین توحیدی” مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مبدع هوش مصنوعی در حوزه سنجش افکار عمومی گفت:‌ ما در دانشکده فیزیک، تجربه همکاری در تشکل‌های دانشجویی را با دوستانی داشتیم و بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه،‌ تصمیم گرفتیم به یکی از معضلات اساسی کشور که تصادفات و سوانح رانندگی است بپردازیم و امروز هم الحمدالله با حمایتی که از سمت ناجا انجام شده است، توانستیم پروژه‌ای را به نام “سرعت‌سنج” و “پلاک‌خوان خودرویی” طراحی کنیم که در سال ۱۳۸۷ برنده جشنواره خوارزمی شد و از همان زمان، این شرکت دانش‌بنیان شکل گرفته و وارد این حوزه شد.

وی با اشاره به اهداف این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: هدف ما این است که به وسیله فناوری، نیاز روزانه مردم را برطرف کنیم و یکی از کارهای خوب این شرکت دانش‌بنیان، این است که فناوری پردازش تصویر و هوش مصنوعی را روی دوربین آورد که باعث شده است تعداد کمتری از مردم جان خود را از دست بدهند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به رواج فناوری “یادگیری عمیق” در دنیا تصریح کرد: ما به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان سعی کردیم بر این فناوری نیز مسلط شویم و نخستین استفاده آن نیز، همان سیستم‌های قبلی ما بود که روی آنها به کار بردیم و دقت و کارایی سیستم‌های ترافیکی خودمان را بالا بردیم.

“علیرضا سجودی” رئیس هیئت مدیره این شرکت گفت: حوزه فعالیت کاری ما هوش مصنوعی و تحلیل داده است و در این شرکت، کارهای متفاوتی از جمله پردازش تصویر، پردازش تکست و موضوع داده‌های حجیم انجام می‌شود؛ یکی از کاربردهای این محصول، تحلیل داده‌های متنی است که به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی یا خبرگزاری‌ها، می‌شود با تحلیل اطلاعات، داده‌های یک شخص یا روند یا یک رویداد را آنالیز کرد و در نهایت می‌توان موضوعاتی که مورد توجه افکار عمومی است را در سطح داده‌های حجیم مورد ارزیابی قرار داد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه شما در یک خبرگزاری می‌خواهید از میلیون‌ها متن، نظرات مردم را استخراج کنید که با نرم‌افزارهایی که با هوش مصنوعی تولید کرده‌ایم، امکان‌پذیر است؛ یکی از کاربردهای این محصول، پایش فضای سیاسی در آستانه انتخابات است، یعنی اینکه مردم به چه موضوعی فکر می‌کنند، نسبت به چه موضوعی اعتراض دارند یا نسبت به چه موضوعی حس خوبی دارند و حتی واکنش‌های مردم را نسبت به یک اتفاق یا رویداد خاصی جمع‌آوری و تحلیل کنیم؛ ما امیدواریم با بومی‌سازی هوش مصنوعی و تحلیل داده در این شرکت دانش‌بنیان،‌ بتوانیم مشکلات مربوط به این حوزه را مرتفع کنیم.

“ابوالفضل صفاری” برنامه‌نویس بخش تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان نیز خاطرنشان کرد:‌ ما در این شرکت دانش‌بنیان تعداد محصولات زیاد و متنوعی را داریم و با تلفیق این محصولات نرم‌افزاری، یک محصول جامع‌تری ایجاد کردیم که تحلیل متن، تحلیل موضوعی و تحلیل احساسات را انجام می‌دهد و حتی می‌تواند بگوید که ترندها کجا هستند و دلیل این ترندها چیست؟! می‌تواند احساسات مردم نسبت به یک ترند خاص را تحلیل کند و اگر شما محصولی در بازار داشته باشید می‌تواند تحلیل کند که مردم از محصول شما راضی هستند یا خیر!

هوش مصنوعی شاخه‌های زیادی از جمله یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی مصنوعی، بینایی ماشینی و … دارد که کاربردهای متنوعی در زندگی روزمره ما مثل دستیارهای صوتی، شناسایی و توصیف اجسام درون تصویر و تطابق اثر انگشت یا چهره برای باز کردن قفل امنیتی گوشی همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا