راهبرد بازار؛ سند سه پلاک دماوند به نام سازمان جنگل‌ها بازگشت

« مسعود منصور » روز شنبه در نشستی خبری با بیان اینکه سند کوه دماوند و جنگل‌های آق مشهد نمی تواند از مالکیت سازمان جنگل ها خارج شود، افزود: دو پلاک ۳۵ و ۳۷ در انتظار اقدامات ثبتی از سوی سازمان ثبت اسناد کشور است که با پیگیری معاون اول ریاست جمهوری انجام می‌شود.

وی اضافه کرد:اکنون کارهای مقدماتی کوه دماوند انجام شده است و تلاش داریم تا دو ماه آینده ستد آن صادر شود.

سازمان جنگل ها یک لحظه از انجام وظایف قانونی و حفاظتی خود در زمینه جنگلهای آق مشهد، کوه دماوند و تالاب ها سهل انگاری نمی کند تا تعیین تکلیف قضایی انجام شود.

سند مالکیت تالاب انزلی به نام سازمان جنگل ها است  

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره سند تالاب انزلی و سایر تالاب های کشور اظهارداشت: یک سندی به استثنا برای تالاب انزلی صادر شد که اشتباه بود بنابراین با سازمان ثبت اسناد کشور هماهنگی های لازم انجام شد و استدلال ما را پذیرفتند.

وی بابیان اینکه سند تالاب های کشور نمی تواند برای دستگاه های دیگر یا حتی سازمان محیط زیست صادر شود تصریح کرد: در واقع سند مالکیت تالاب انزلی به نام سازمان جنگل ها است و سازمان حفاظت محیط زیست می تواند تالاب را مدیریت کند.

بستر رودخانه های درجه یک تا ۵ و آبراهه ها مربوط سازمان جنگل ها است

منصور درباره سند مالکیت رودخانه ها و آبرراهه ها گفت: طبق تفاهمی با وزارت نیرو، مالکیت بستر رودخانه ها تا درجه پنجم و آبراهه ها به نام سازمان جنگل ها است و رودخانه های درجه ششم به بعد به نام وزارت نیرو صادر شده است.

وی درباره حضور بسیج در حفاظت جنگل‌های هیرکانی افزود: سازمان جنگل ها در برخی گلوگاه ها نیروی انسانی کمی دارد بنابراین ما طی تفاهمی از بسیج خواستار شدیم تا در بازرسی کارخانجات و صنایع چوب، صلاحیت و نحوه کارکرد شرکت ها و تمدید قراردادها آنها و همچنین دیده بانی عرصه ها با ما همکاری کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی نهایی شدن هرچه سریعتر سند زاگرس را برای احیای این جنگل ها، تخصیص اعتبار لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه برای دریافت مجوز جذب سهمیه عادی بیش از ۹۰۰ نفر نیروی انسانی، ایجاد و اجرای قوانین سختگیرانه برای قاچاق چوب و جرم انگاری این موضوع را خواستار شد.

وی اضافه کرد: اکنون با هماهنگی وزارت دفاع و نیروهای مسلح تلاش داریم تا بالگردهای اطفای حریق در چهار نقطه اضطراری کوه های زاگرس مستقر شوند تا بتوانیم در اولین فرصت اقدامات لازم برای اطفای حریق جنگل های زاگرسی را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا