راهبرد بازار؛ مرکز پرورش ماهی خاویاری در رومشکان لرستان ایجاد می‌شود

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، اسفندیار حسنی مقدم روز یکشنبه به رسانه ها اعلام کرد: ماهیان خاویاری از جمله گرانبها ترین محصول در بین آبزیان می باشد و پرورش آن نقش مهمی در اشتغال زایی و ارزآوری دارد و لرستان نیز مستعد تولید این محصول است.

وی افزود: تا قبل از سال ۹۳ فعالیت پرورش خاویار  در استان صورت نمی گرفت اما در حال حاضر ظرفیت زیر ساختی بیش از یکهزار تن تولید ماهیان خاویاری ایجاد شده و  مجتمع پرورش ماهی خاویاری به ظرفیت ۶۰۰ تن در حال فعالیت است.

به گفته وی پرورش ماهیان خاویاری پر سودترین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است، چرا که هر میزان خاویار تولید شود، دارای بازار مصرف بوده و یا صادر می شود.
حسنی مقدم با اعلام اینکه وزن ماهی خاویار تا مرحله استحصال خاویار به بیش از ۱۰۰ کیلوگرم می رسد و هر ماهی خاویاری ١٠ درصد وزن خود خاویار دارد، تصریح کرد: هر کیلوگرم خاویار به قیمت ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد، ضمن اینکه قیمت گوشت ماهیان خاویاری بین ۱۸۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است که این امر باعث افزایش درآمد تولید کنندگان و ایجاد اشتغال می شود.

وی همچنین از پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های بروجرد، ازنا، پلدختر و دورود خبر داد و عنوان کرد: باتوجه به ظرفیت های موجود، لرستان می تواند به قطب تولید ماهیان خاویار ایران  تبدیل شود.

وی ظرفیت کنونی ماهی خاویار لرستان را یکهزار تن عنوان کرد و افزود:‌ فاز اول مجتمع تولید خاویار در شهرستان پلدختر با ظرفیت ۶۰۰ تن گوشت و ۱۰ تن خاویار در سال افتتاح شده است و زیرساخت های فاز دوم آن نیز در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

۱۴ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در شیلات لرستان ایجاد شده و سرانه مصرف ماهی این استان هفت تا هشت کیلوگرم می باشد در حالیکه این میزان در کشور ۱۲ کیلوگرم عنوان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا