راهبرد بازار؛ پیاز در جنوب کرمان بیش از برنامه ابلاغی کشت شده است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «حسین اصغری» در واکنش به خبرها و کلیپ‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی در زمینه مشکلات مازاد تولید پیاز در جنوب کرمان، افزود: برنامه کشت محصولات سبزی و صیفی به صورت فصلی به استان‌ها ابلاغ و در استان‌ها نیز سهم و نقش هر شهرستان و مراکز خدمات تعیین و به مناطق ابلاغ می‌شود.

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که آنچه به صورت مشخص در مورد پیاز اتفاق افتاده، کشت بیش از برنامه ابلاغی در منطقه جنوب کرمان است، گفت: برنامه پنج هزار و ۵۰۰ هکتاری (زمستانه و بهاره) کشت پیاز در این منطقه که برای تولید ۳۲۰ هزار تن محصول ابلاغ شده، در سطح ۱۵ هزار و ۲۰۰ هکتار با تولید ۸۶۵ هزار تن اجرا شده است.

اصغری با اشاره به این‌که مازاد محصول تولیدی امکان مصرف داخل را نداشته و از سوی دیگر زیرساخت‌های صادراتی نیز توان صادرات این حجم محصول را ندارد، خاطرنشان‌کرد: با پیگیری‌های انجام شده و بر اساس آمار گمرک، ۴۸۶ هزار تن پیاز در سال ۱۳۹۹ صادر شد، در حالی که متوسط صادرات سه ساله صادرات پیاز – از سال ۹۶ تا ۹۸ – معادل ۲۹۲ هزار تن بوده است و مقداری نیز توسط بخش خصوصی در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود.

خرید ۶۸ هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی

وی، هدف از خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کاهش ضرر و زیان کشاورزان بر اساس کف هزینه‌های تولید عنوان کرد و افزود: بر اساس قانون افزایش بهره‌وری و تبصره ۶ ماده ۶ این قانون، خریدهای تضمینی در محصولات غیر اساسی منوط به پذیرش الگوی کشت از طرف کشاورزان و تولیدکنندگان است.

این مسوول با بیان این‌که در وضعیت کنونی و با تصویب قیمت‌های فعلی نرخ خرید تضمینی، شاهد اجرا نشدن برنامه و افزایش بی‌رویه کشت هستیم، تاکید کرد: بدیهی است هرگونه افزایش غیرمتعارف قیمت تضمینی موجب بالا رفتن سطح زیرکشت پیاز در سال‌های آتی می‌شود که علاوه بر ایجاد ضرر و زیان به کشاورزان، موجب هدر رفت منابع عمومی خواهد شد.

اصغری یادآور شد: تاکنون نزدیک به ۶۸ هزار تن پیاز توسط سازمان تعاون روستایی از کشاورزان استان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شده است.

اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی، راهکار حل مشکلات حمل و نقل

مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی درباره مشکل حمل و نقل و کمبود کامیون برای حمل محصول به بازار، گفت: مشکلات ساختار حمل و نقل در منطقه جنوب کرمان در حوزه وظایف وزارت جهاد کشاورزی نیست، ضمن آن که عدم رعایت برنامه و کشت سه برابری، مشکل حمل و نقل را تشدید کرده است.

وی ادامه‌داد: شاید منطقی‌ترین راه موجود، اتصال جنوب کرمان به شبکه ریلی باشد تا بتواند مشکلات حمل و نقل جاده ای را کاهش دهد.

اجرای الگوی کشت نیازمند الزام‌های قانونی و اجرایی

اصغری افزود: اجرای الگوی کشت به دلیل ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کنار مسائل فنی نیازمند الزام‌های قانونی و اجرایی و تشریک مساعی سایر دستگاه‌ها است که تاکنون محقق نشده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، طبق آمارها در سال ۹۷ حدود ۳۴۲ هزار تن پیاز به ارزش ۱۲۴ میلیون دلار و سال ۹۸ نزدیک ۳۹۵ هزار تن پیاز به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۹ بیش از ۴۰۰ هزار تن پیاز به کشورهای هدف صادر شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا