راهبرد بازار؛ تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمت به ارتقای بهره‌وری توجه کنند 

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز یکشنبه ایرنا از سازمان اداری و استخدامی کشور، «جمشید انصاری» با اشاره به این موضوع که «کشور گران اداره می‌شود» تصریح کرد: آنچه مسلم است می‌توان کشور را با هزینه کمتری از آن‌چه که اداره می‌کنیم، اداره کرد و به نتایج بهتری رسید.

وی افزود: طبعا بخشی از این گران‌ اداره‌شدن کشور برمی‌گردد به پایین‌بودن بهره‌وری؛ یعنی اگر ما رشد اقتصادی را برآیند سرمایه‌گذاری و ارتقای بهره‌وری بدانیم، به نظر می‌رسد فارغ از این‌که آیا سرمایه‌گذاری در کشور ما کافی و به‌اندازه است یا نیست، همان حدی که انجام می‌شود هم سرمایه‌گذاری گرانی است و دستیابی به تولید کالا و ارائه خدمات به مردم با هزینه بسیار بیشتر از آنچه منطقی است انجام می‌شود.

رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: در کشور ما به دلیل امکان دستیابی به رانت، فضای غیر رقابتی تولید و ارائه کالا و خدمت به صورت انحصاری مسیر ساده‌تری را می‌توان با سرمایه‌گذاری طی کرد تا ارتقای بهره‌وری که زحمت و تلاش بیشتری را لازم دارد.

معاون رییس‌جمهوری با اشاره به روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف، گفت: اینکه در نامگذاری این روز ملی در کنار بهره وری، بهینه سازی مصرف را مورد توجه قرار داده‌اند به این مفهوم است که در این‌جا هم باز از مردم توقع می‌رود که در جهت ارتقای بهره‌وری تلاش کنند و با کم‌کردن و بهینه‌کردن مصرف خودشان کمک کنند به ارتقای بهره‌وری اقتصاد ملی اما چندان از تولیدکننده، بنگاه تولیدی و دستگاه اجرایی ارائه دهنده خدمت و کالا توقع بهینه‌سازی و کاهش هزینه های تولید مطرح نیست.

وی افزود: من فکر می‌کنم مردم ما به طور ذاتی صرفه‌جو و مقتصد هستند و در کمتر جایی از دنیا مردم تا این حد در مصرف خود مراعات می‌کنند و در واقع آنچه مشکل اقتصاد ملی است بالا بودن هزینه‌های تولید و پایین بودن بهره‌وری و در نتیجه گران بودن کالا و خدمت برای مصرف کننده است.

انصاری شکل‌گیری کمیته‌های بهره‌وری در دستگاه‌های متولی بخش و جاافتادن بهره‌وری به عنوان مفهومی مهم و کلیدی را قدمی مهم و مسیری متفاوت در امر ارتقای بهره‌وری دانست و تأکید کرد: باید تلاش کنیم در ادامه مسیر رویکرد را از مصرف‌کننده به سمت تولیدکننده ببریم تا کسی که کالا تولید می‌کند یا خدمتی ارائه می‌دهد در نقطه توجه ارتقای بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها قرار گیرد.  

وی ادامه داد: سازمان ملی بهره‌وری ایران باید تلاش کند برای دستگاه‌های متولی بخش این موضوع را جا بیندازد که ارتقای بهره‌وری،  امری مهم و یکی از مهم‌ترین موضوعات در برنامه‌ریزی توسعه است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، در برنامه ششم توسعه ۳۵ درصد رشد اقتصادی کشور به موضوع بهره‌وری اختصاص یافه است و طبق این برنامه باید رشد شاخص کل عوامل تولید ۲.۸ درصد، رشد شاخص بهره‌وری نیروی کار ۳.۹ درصد و رشد شاخص بهره‌وری سرمایه ۲.۲ درصد باشد.

اما طبق آخرین آمار بانک مرکزی عملکرد بهره‌وری تا پایان سال ۹۸، رشد شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید منفی ۶.۸ درصد، بهره‌وری نیروی کار منفی ۷.۹ درصد و رشد شاخص بهره‌وری سرمایه منفی ۶.۲ درصد بود و این ارقام بیانگر وضعیت نامطلوب بهره‌وری در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا