راهبرد بازار؛ بلیت اتوبوس بین شهری ۳۰ درصد گران شد

حمد رضا عامری رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری از افزایش ۳۰ درصدی بلیت اتوبوس بین شهری طبق مصوبه شورای عالی ترابری خبر داد و گفت: از ابتدای خرداد ماه نرخ کرایه ناوگان جاده ای شامل اتوبوس، مینی بوس و سواری ۳۰ درصد افزایش یافته است.

او ادامه داد: مصوبه شورای عالی ترابری تورم  اعلامی از سوی بانک مرکزی در بخش حمل و نقل را ۸۷ درصد اعلام کرده بود اما تشکل های صنعتی با بررسی و جلسه هایی که برگزار کردند به جمع بندی افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه های بین شهری رسیدند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری گفت: اگرچه بسیاری از رانندگان اتوبوس در این شرایط با بحران های اقتصادی بسیار زیادی روبرو شده اند و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین کاهش چشم گیر مسافران از سال گذشته زمینه ساز ایجاد مشکلات زیادی شده اما ما برای آنکه خارج از توان مردم اقدام نکنیم ۳۰ درصد قیمت ها را افزایش دادیم.

قیمت اتوبوس به ۵ میلیارد تومان رسیده است

عامری توضیح داد: این قیمت ها یک چهارم نیاز واقعی ما است چراکه هم اکنون قیمت اتوبوس به ۵ میلیارد تومان رسیده همچنین قیمت لاستیک به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته است بنابراین رانندگان توان چنین هزینه های را ندارند.

او بیان کرد: در اقتصاد کنونی قیمت تمامی اقلام هفتگی و روزانه افزایش می یابد در نتیجه افزایش ۳۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس چندان برای مردم سخت نیست. در حال حاضر اتوبوس درمقایسه با سایر شقوق حمل ونقلی از قیمت مناسب تری برخوردار است.

براساس این گزارش امروز داریوش باقر جوان مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام کرد که از اول خرداد ١۴٠٠ کرایه سفرهای بین شهری ۳۰ درصد افزایش داشته است.

این افزایش ۳۰ درصدی نسبت به کرایه‌های سال گذشته است؛ البته در نوروز امسال، از ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ تا ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها را داشتیم که از ۲۱ فروردین، بلیت اتوبوس و حمل و نقل عمومی به نرخ سابق بازگشت اما از دیروز ۱ خرداد رشد ۳۰ درصدی کرایه‌ها اعمال شده است.

این رقم ۳۰ درصدی تنها می‌تواند جبران بخشی از هزینه‌های صنف حمل و نقل عمومی مسافری جاده‌ای باشد نه افزایش درآمدها؛ در حال حاضر هزینه‌ های این صنف بسیار بالا بوده و از سوی دیگر، تعداد مسافر هم به حداقل ممکن رسیده است؛ اقتصاد بخش حمل و نقل مسافر با مشکل جدی روبه روست.

این در حالی است که در هفته گذشته مصوبه شواری عالی ترابری دستور افزایش قیمت بلیت اتوبوس را ارائه کرده اما در همان زمان اعلام شد که هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت اتوبوس نداریم چراکه خارج از توان مردم است.

۲۲۳۲۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا