اقتصاد منطقه یورو در آستانه رکود دوباره

اقتصاد ایران: اقتصاد منطقه یورو به خاطر وضع محدودیت‌های جدید کرونایی به دنبال بهبودی کوتاه مدت از رکود اولیه، دوباره وارد رکود می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از راشا تودی، اقتصاد منطقه یورو پس از بروز نشانه‌هایی از بهبودی، دوباره در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ به خاطر محدودیت‌های جدید اعمال شده جهت مهار گسترش همه‌گیری ویروس کرونا راکد شد.

 طبق اطلاعات یورو استات که در روز سه شنبه منتشر شد، تولید ناخالص داخلی در ۱۹ کشور منطقه یورو ۰.۷ درصد در دسامبر ۲۰۲۰ کاهش یافت، در حالی که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا ۰.۵ درصد کاهش داشت. این در شرایطی است که تولید ناخالص داخلی در این منطقه ۱۲.۴ درصد در فصل تابستان افزایش یافت یعنی زمانی که اقتصادهای اروپا قبل اوج دوباره بحران کرونا بازگشایی شده بودند.

 آمار نشان می دهد بحران کرونا در کل سال ۲۰۲۰ باعث ۶.۸ درصد رکود در منطقه یورو و ۶.۴ درصد رکود در کل این بلوک ۲۷ کشوری شده است.

 با وجود اینکه کاهش تولید ناخالص داخلی کمتر از حد انتظار بوده ولی نشان می‌دهد که اقتصاد اروپا در آستانه یک رکود عمیق‌تر قرار دارد. یعنی اروپا پس از بهبودی کوتاه مدت از رکود اولیه دوباره وارد رکود می‌شود.

 اروپا در نیمه اول ۲۰۲۰ با دو فصل پیاپی رکود اقتصادی مواجه شد و بعد در سه ماهه سوم رشد کرد. آنچه یورواستات سریع‌ترین رشد اقتصادی در طول تاریخ اروپا می‌دانست، بسیار کوتاه مدت بود. برخی تحلیلگران عقیده دارند این منطقه شاهد یک رکود شدیدتر در سه ماه اول سال جاری میلادی خواهد بود.

 علیرغم تمام این پیش‌بینی‌های بدبینانه، هم منطقه یورو و هم اتحادیه اروپا، ۴ درصد در سال جاری میلادی رشد خواهند کرد. پیش بینی رشد اقتصادی به خاطر بی‌ثباتی‌های به وجود آمده از بحران کرونا مخصوصاً در اقتصادهای بزرگ منطقه یورو مثل آلمان و فرانسه کاهش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا