راهبرد بازار؛ ۶۷درصد واحدهای حاضر در شهرک‌های صنعتی ارزیابی ایمنی شدند

«همایون توفیقی» امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سازمان صنایع کوچک به عنوان یک سازمان توسعه‌ای مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی با واحدهای صنعتی فقط یک قرارداد دارد و با توجه به آن به تامین زیرساخت‌های لازم برای استقرار صنایع می‌پردازد.

به گفته این مقام مسوول، پس از استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی، اما سایر دستگاه‌های مسوول که در قانون وظایفی برای آنها تعریف شده، نقش کمرنگی ایفا می‌کنند.

وی بیان‌داشت: سازمان صنایع کوچک در راستای مسوولیت‌های اجتماعی خود طرح ممیزی H.S.C (بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست) واحدهای کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌های صنعتی را در سال ۹۵ تعریف کرد.

توفیقی خاطرنشان‌کرد:‌ در همه استان‌ها کمیته سه‌جانبه‌ای متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، شبکه بهداشت و درمان و وزارت کار شکل گرفته تا با استفاده از اهرم‌ها و بازوهای قانونی آنها، در موضوع بازرسی کار عملکرد بهتری داشته باشند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک اظهار داشت: در این زمینه، وزارت کار از محدودیت نیروی انسانی و ناتوانی در پوشش همه نقاط کشور به این منظور خبر می‌دهد، در حالی که موضوع بازرسی کار بسیار مهم است و این افراد در حکم ضابطان قضایی دیده شده‌اند.

وی گفت: موضوع بازرسی کار در قانون به صراحت بر عهده وزارت کار گذاشته شده است و باید بازرسی‌های مداوم منجر به بهبود مستمر شود، در حالی که با وجود برخورداری از ابزارهای قانونی و قضایی مغفول مانده است.

توفیقی همچنین با اشاره به تخصیص بخش اعظم درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها مطابق قانون، خواستار همکاری و کمک بیشتر شهرداری‌ها در شهرک‌های صنعتی شد.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک، خواستار کمک و مساعدت دستگاه‌های قضایی و حاکمیتی برای موضوع عدم انطباق‌ها در شهرک‌های صنعتی شد و گفت:‌ سازمان صنایع کوچک نمی‌تواند صرفا در قالب قراردادی که با بنگاه‌های کوچک و متوسط دارد به این امور ورود کند.

وی ادامه‌داد: در این راستا تا امروز ۳۰ هزار واحد از مجموع بیش از ۴۵ هزار واحد صنعتی حاضر در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور ممیزی شدند و از جمله شرکت «مولدان صنایع شیمی» مستقر در شهرک صنعتی «شکوهیه» قم نیز مورد ممیزی قرار گرفت و همه نواقص این واحد ابلاغ شده بود.

اشاره توفیقی به آتش‌سوزی بامداد روز سه‌شنبه (۱۵ اردیبهشت‌ماه) امسال در محل شرکت مولدان صنایع شیمی واقع در شهرک صنعتی شکوهیه قم است که در اثر آن دود عظیمی آسمان منطقه را فرا گرفت و آتش حتی تا کنار جاده اصلی نیز آمد. در اثر این حریق گسترده ۲ دستگاه خودرو آتش‌نشانی و ۱۰ دستگاه خودروی شخصی کاملاً دچار حریق شد، همچنین ۲ تن از پرسنل آتش نشانی و چهار تن از پرسنل کارخانه دچار مصدومیت شدند.

این مقام مسوول اضافه‌کرد: طی ممیزی انجام شده، در مجموع ۱۹ ایراد و اشکال به این واحد صنعتی وارد و در تاریخ ۲۳ دی‌ماه سال ۹۸ به آن ابلاغ شد، اما تا پیش از بروز آتش‌سوزی مسوولان شرکت فقط ۲ مورد آن را رفع کرده بودند.

وی یادآور شد: از جمله این ایرادات، رعایت نشدن استاندارد مخازن و فاصله لوازم از یکدیگر بود که ماده به شدت اشتعال‌زای انیدرید فتالیک مورد استفاده در تولید PVC در آنها نگهداری می‌شد و در آن روز، حادثه یاد شده را رقم زد.

توفیقی تاکید کرد: کلیپ‌ها و مطالبی در فضای مجازی از این واحد صنعتی منتشر شده که برخی ادعا می‌کنند فاصله بین واحدهای صنعتی در این شهرک رعایت نشده و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی را مقصر قلمداد می‌کنند، در حالی که این طور نیست و همه چیز در پایان کار داده شده مشخص است، اما در ادامه این واحد صنعتی بدون رعایت حریم، اقدام به ساخت و ساز می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا