راهبرد بازار؛ افزایش ۲۶ درصدی صادرات بخش کشاورزی در سال گذشته

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « مسعود بصیری» با بیان اینکه سال گذشته ۸.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و غذایی به ارزش ۶.۵  میلیارد دلار از کشور صادر شد افزود: میزان صادرات بخش کشاورزی در سال ۹۸ هفت میلیون تن به ارزش ۵.۷ میلیارد دلار بود.

سرپرست دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی باید صادرات محور شود، اظهارداشت: صادرات کالاهای کشاورزی به میزان زیادی با تنظیم بازار داخلی کالاها گره خورده و در نتیجه به رغم برنامه ها، قابلیت ها و مزیت های صادراتی در بخش کشاورزی، بیشتر به سفره خانوارها و بازار داخلی از نظر تامین کالا، کمیت مناسب و قیمت تمرکز شده و اگر تامین کالا در بازار داخلی مناسب بود شاید فکری برای صادرات محصولات کشاورزی و حمایت از آن می شود.

بصیری درباره خشکسالی و تاثیر کمبود آب بر صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و از نظر بارش با مشکل مواجه است، اما با روش های علمی و تکنولوژی های نوین می توان کشاورزان را به نحوی هدایت کرد که بهره وری تولید با آب کمتر داشته باشند.

سرپرست دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کشورهایی مانند عربستان که با کم آبی و خشکسالی مواجه هستند، توانسته اند از طریق شیرین کردن آب دریا، باغات زیتون وسیعی داشته باشند و یا با بهره گیری از انرژی خورشیدی، بخشی از برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی گفت: بنابراین با مدیریت آب فعلی، امکانات موجود و برنامه ریزی می توان تولیدات صادرات محور داشت به شرط آن که کشاورزان و تولیدکنندگان دام و طیور پذیرش برنامه ها و روش های جدید را داشته باشند.

بصیری افزود: معاونت های مختلف وزارت جهاد کشاورزی هر سال برنامه های کشت و تولید را تدوین و به استان های کشور ابلاغ می کنند، اما با این حال می بینیم در برخی استان ها یا شهرها با انباشت تولید و در برخی نقاط با کاهش تولید مواجه می شویم که بر بازار داخلی و صادرات و قیمت ها تاثیر می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، بر اساس اعلام گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا