راهبرد بازار؛ ارتقای بهره‌وری کلید تحقق اهداف چشم‌انداز صنعت فولاد

جمهوری اسلامی ایران دارای منابع غنی انرژی و انواع کانی‌های فلزی و غیرفلزی است، اما براساس اصول توسعه پایدار استفاده از آنها در صنایع منبع‌محور باید همراه با صیانت از این منابع باشد که بخش زیادی از این مهم در گرو بهبود بهره‌وری است.

بهره‌وری در صنایع منبع‌محور موجب رقابتی شدن محصولات، توسعه صادارات و حفظ بازارهای خارجی می‌شود، در بازارهای داخلی نیز صنایع پایین‌دستی صنعت فولاد با قیمت پایین‌تر محصولات خود را تولید می‌کنند.

اکنون صنعت فولاد به نسبت سایر صنایع توانسته از چالش تحریم و کرونا عبور و روند رو به رشد خود را حفظ کند، اما با این وجود برای رسیدن به اهداف افق چشم‌انداز باید برخی از چالش‌های پیش روی صنایع را از بین برد. بهره‌وری یکی از چالش‌های اصلی صنایع به‌ویژه در بخش فولاد است که رفع آن زمینه توسعه و تولید بیشتر را فراهم خواهد کرد.

فناوری‌های روز با رشد بهره‌وری در صنایع ارتباط تنگاتنگی دارد و در حال حاضر کشورهای بزرگ فولادی همچون چین و هند استراتژی‌های صنعتی خود را مبتنی بر استفاده از فناوری‌های نوین و افزایش بهره‌وری تنظیم کرده‌اند و باید پذیرفت که علاوه بر امکانات موجود باید از شیوه‌های جدید برای شتاب در رشد تولید فولاد استفاده کرد.

به‌روز رسانی ماشین‌آلات و تجهیزات، استفاده از نیروی کار متخصص و استفاده از فناوری‌های خارجی از طریق جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بهبود بهره‌وری و فناوری صنایع تاثیرگذار است و امید داریم با رفع تحریم‌ها زمینه توسعه فناوری در این صنایع فراهم شود.

بهبود فناروی و هوشمندسازی اتوماسیون می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری تولید تا ۱۰ درصد شود، همچنین خطای نیروی انسانی در فرآیند تولید تاثیرگذار است و هرچه صنایع به سمت اتوماسیون‌های پیشرفته‌تر حرکت کنند، با بهره از تکنولوژی می‌توان خطاهای انسانی را کاهش و بهره‌وری تولید را ارتقا داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا