راهبرد بازار؛ اطفای ۲۶۰ فقره آتش‌سوزی در مناطق جنگلی زاگرس و جنوب کشور

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « علی عباس نژاد» افزود: به علت کاهش بارش در فروردین و اردیبهشت سال جاری و شروع گرما، آتش سوزی ها در سطح جنگل ها و مراتع زودتر اتفاق افتاده و نسبت به مدت سال گذشته، درصدی افزایش داشته است.

 فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری کشور اظهلرداشت: آتش سوزی ها با تلاش و آماده باشی که نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور داشتند و با کمک و ساماندهی همیاران طبیعت اطفا شدند.

عباس نژاد تصریح کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ مورد از آتش سوزی های امسال در مناطق صعب العبور و با شیب بالای ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه بودند که مجبور شدیم برای مهار آنها از بالگرد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در جریان اطفای حریق در عرصه های جنگلی دو نفر از نیروهای یگان حفاظت دچار صدمه شدند که در مراکز درمانی، درمان شدند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، علت آتش سوزی ها را عمدتا عوامل انسانی و همچنین افزایش گرما و رعد و برق عنوان کرد.

وی با بیان این که غفلت و بی مبالاتی هموطنان در عرصه های جنگلی و مرتعی هر سال منجر به آتش سوزی می شود، گفت: با آن که آتش روشن کردن در مناطق جنگلی و مرتعی ممنوع است و جرم محسوب می شود، اما برخی مبادرت به این کار می کنند.

عباس نژاد از مردم خواست که هنگام مراجعه به عرصه های طبیعی از انداختن زباله هایی مانند شیشه یا بطری که منعکس کننده نور هستند و انداختن ته سیگار در جاده های جنگلی خودداری کنند.

وی اضافه کرد: اگر هموطنان در عرصه های جنگلی و مرتعی به هر دلیلی آتش روشن کردند تا از خاموش شدن آن مطمئن نشدند، موقعیت را ترک نکنند.

عباس نژاد اذعان داشت: سامانه های ۱۳۹ و ۱۵۰۴ به صورت شبانه روزی در خدمت هموطنان هستند و اگر موردی از حریق مشاهده کردند و یا اطلاعاتی داشتند، می توانند با این شماره ها تماس بگیرند.

وی گفت: با توجه به خشکسالی امسال و کاهش بارندگی و همچنین خشک شدن علوفه ها و گیاهان مرتعی، نیروهای یگان حافظت جنگل ها آماده باش و در صحنه هستند؛ ضمن آن که تجهیزات لازم برای اطفای حریق خریداری و در چند روز اخیر تحویل استان ها داده شده است.

 فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: به استان هایی که در معرض آتش سوزی های جنگلی و مرتعی هستند، مجوز داده شده که به صورت فصلی دیده بان حریق بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، به تازگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با توجه به تشدید خشکسالی‌ها و احتمال ایجاد وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع ۱۶ هزارو ۱۵۷ قلم تجهیزات اطفای حریق به ارزش ۶۵ میلیارد تومان برای استان‌های در معرض خطر حریق تهیه شد که ۵۰ درصد این تجهیزات به ۱۱ استان زاگرسی کشور از جمله کهگیلویه و بویر احمد، فارس، خوزستان، چهار محال بختیاری، آذربایجان ، خراسان شمالی و تهران ارسال شد و مابقی در حال انجام است.

از این میزان تجهیزات هفت هزارو ۳۰ قلم تجهیزات دفاع شخصی، چهار هزار قلم بی‌سیم دیجیتال و بیش از پنج هزار قلم تجهیزات اطفای حریق به ۲۴ استان کشور برحسب اولویت فراونی حریق و صعب العبور بودن  ارسال می شود.

در این محموله ها تجهیزات دفاع شخصی ازجمله شوکر، گاز فلفل، لباس و کفش و سایر وسایل ایمنی موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا