راهبرد بازار؛  احیای ۵۵ واحد تولیدی آغازی بر مانع‌زدایی‌ها در سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، یک واحد تولیدی را در نظر بگیرید و مجموع افراد مشغول در آن را متصور شوید؛ چه می‌بینید؟ به باطن قضیه که توجه شود هر واحد تولیدی سیستم به‌ هم پیوسته‌ای از عوامل مختلف تاثیرپذیر و تاثیرگذار است؛ تاثیرپذر از موضوعات اقتصادی، شرایط سیاسی، فرهنگی و بین‌المللی و تاثیرگذار بر وضعیت معشیت ، رفاه، زندگی مطلوب، افزایش تولید داخلی و صادرات و بسیاری از نکات ریز و درشتی که در این مقال نمی گنجد.

 حال این واحدهای تولید و سیستم به ‌هم پیوسته‌اش با تمام مزیت‌هایی که کارشناسان اقتصادی به آن اذعان دارند اگر دچار خلل شوند و خدای ناکرده چرخشان نچرخد در ظاهر رکود اقتصادی را ایجاد می کند ولی در عمق خود بر تک تک اعضای جامعه تاثیر می‌گذارد. رفتار کشورهای اعمال‌کننده تحریم‌ها و مانع ایجادکننده در روند تولید کشورمان که منتظر پاشیدن نمک بر زخم‌ها هستند نیز از صحت این گزاره حکایت داشته و دارد.

 رهبر معظم انقلاب که طی چندین سال موضوعات اقتصادی را پاشنه آشیل جامعه‌مان معرفی کردند امسال را به عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند نامگذاریی که از دغدغه تولید و نقش مهم این قضیه حکایت و در بحبوهه تحریم‌ها نقشه راه نجات را ترسیم کرد.

با گذشت ۲ ماه از این نامگذاری و با توجه به اهمیت تولید در پاراگراف‌های نخست مقدمه گزارش زیر با موضوع احیای واحدهای تولیدی راکد سیستان و بلوچستان در جهت مانع‌زدایی‌ها مدنظر قرار گرفت تا به صورت تخصصی از بخش‌های مختلف این موضوع آگاه و نقشی که دولت و نهادهای دست اندرکار در این زمینه داشته نمایان شود.

 توجه به مانع‌زدایی‌ها در تولید

به سراغ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان رفتیم که در یک گفت‌وگوی تخصصی با بررسی موضوعی مانع‌زدایی و روند اجرایی‌شدن شعار سال گفت: در حوزه رفع موانع تولید تعداد مصوبات استان برای واحدهای تولیدی از ۳۰۰ واحد پارسال به حدود ۹۰۰ واحد  امسال رسیده است.

داود شهرکی با اشاره به اقداماتی که پیش زمینه اجرای مانع‌زدایی‌ها بوده و از سال گذشته شروع شده است افزود: افزون‌بر ۶۰۰ میلیارد تومان در ۲ سال اخیر از محل‌های مختلف تسهیلات به بخش صنعت داده شده است.

 او که به اتفاقات خوب پارسال در جهت احیای واحدهای تولیدی اشاره کرد، اظهار داشت: حدود ۱۹ واحد تولیدی در سال ۹۸ و حدود ۵۵ واحد صنعتی و معدنی پارسال در این استان مجددا احیا و به چرخه تولید بازگشتند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان با اشاره به تعیین تکلیف معادن تعطیل و محدوده‌های راکد گفت: ۱۶۰ محدوده راکد پارسال باطل و ۱۴۰ مورد از آن‌ها را در مزایده سال قبل به فراخوان گذاشتیم همچنین امسال ۲۰۰ محدوده ابطالی و بلاتکلیف در خرداد به مزایده گذاشته خواهد شد.

در کنار تاکید بر احیای واحدهای تولیدی، شهرکی بر تاثیر سرمایه‌گذاری‌های دولت در اقتصاد سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: مجموع سرمایه‌گذاری‌های صنعتی استان در ابتدای دولت تدبیر و امید ۶ هزارو ۴۸۰ میلیارد ریال بود که هم‌اینک به ۱۵ هزار میلیارد ریال یعنی ۱۳۰ درصد رشد در این حوزه رسیده است.

 او به شمار مجوزهای صنعتی در جهت افزایش تولید و پشتیبانی از متقاضیان تولید اشاره و تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم تعداد این مجوزهای صنعتی یکهزارو ۱۳۰ مورد بود که هم‌اینک با یکهزار و ۴۱۹ مورد حدود ۲۵ درصد رشد در تمایل به سرمایه‌گذاری در این استان اتفاق افتاده است.

رییس سازمان صمت سیستان و بلوچستان بیان کرد: پارسال حدود ۸۰ پروانه صنعتی در حوزه‌های مختلف صنایع معدنی، فلزی، شیمیایی و غذایی در مجموع با سرمایه‌گذاری ۳۱۲ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان صادر شد که ایجاد افزون‌بر یکهزار نفر اشتغال از ثمرات آنهاست.

 البته شهرکی اعتقاد داشت که این مانع زادیی‌ها از سالیان پیش در سیستان و بلوچستان آغاز شده و در نتیجه این خطه جنوب شرقی را در شاخه‌هایی برتر کرده که به صورت موردی بیان کرد: تولید ۸۰ درصد تور ماهیگیری کشور، تولید  قطعات ریل راه‌آهن(۴۰ درصد پایند ریل راه‌آهن)، ۱۲ درصد نیاز کشور در سموم دفع آفات کشاورزی و تولید افزون‌بر ۱۶۰ میلیون قوطی کنسرو ماهی برابر با ۳۰ درصد نیاز کشور و ۳۰ درصد پاکت سیمان نیاز کشور نمونه‌هایی از نقش این استان در اقتصاد کشور هستند.

 تسهیل در تولید

 احیا ۵۵ واحد تولیدی آغازی بر مانع‌زدایی‌ها در سیستان و بلوچستان

احیای واحدهای تولیدی فرایندی بود که از سال‌ها قبل در کشور آغاز شد سال‌هایی که شعار امسال به شکل کنونی نبود اما دولت با توجه به خطر تحریم‌ها و تهدید شدن واحدهای تولیدی و معشیت مردم آن را با راه‌اندازی ستاد تسهیل در دستور کار خود قرار داد؛ این ستاد سال ۹۵ به قصد ایجاد سهولت در رفع مشکلات بنگاه‌های تولیدی با حضور  ۱۲ وزیر و رییس دستگاه دولتی ایجاد شد که مسوولیت این ستاد در استان‌ها برعهده استانداران و به دبیری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

 چند روز گذشته که به ستاد تسهیل موانع تولید در مرکز زاهدان سیستان و بلوچستان دعوت شدیم به همین موضوعات مانع‌زدایی و رفع موانع تولید با دستور کار قرار گرفتن احیای واحدهای تولیدی اشاره شد در این نشست رییس کارگروه این ستاد و معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ مصوبات خوبی در ستاد تسهیل داشتیم که روند اجرایی شدن این مصوبات رو به رشد بوده است.

 ماندانا زنگنه بیان کرد: با توجه به ابلاغ صادره برای سیستان و بلوچستان در جهت احیای واحدهای راکد نشست‌های تخصصی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در بخش‌های کشاورزی، گردشگری و خدمات به صورت تخصصی، دقیق و منظم برگزار می شود.

 داود شهرکی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در انتهای صحبت‌هایش با خبرنگار ایرنا گریزی هم به موضع ستاد تسهیل و نقش آن در استان زد و گفت: تمامی مباحث و مشکلات واحدهای تولیدی مورد بررسی قرار می‌گیرد در صورتی که در این استان رفع نشود این موانع و مشکلات برای رفع، به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور ارجاع می‌شود.

 برنامه‌ای برای آینده

 احیا ۵۵ واحد تولیدی آغازی بر مانع‌زدایی‌ها در سیستان و بلوچستان

 اقدامات انجام شده در جهت احیای واحدهای تولیدی و سه برابر شدن احیای واحدها از ۱۹ مورد سال ۹۸ به ۵۵ مورد سال گذشته و همچنین برگزاری دوره‌ای جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد آغازها بر مانع‌زدایی و تحقق شعار سال در این استان از سوی دولت به شکل جدی شروع و پیگیری شده اما نیازمند ادامه و برنامه‌ریزی‌های مستمر برای به ثمر نشستن این مهم و رونق اقتصادی منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا