راهبرد بازار؛ رشد ۱۰۰ درصدی بازگشت ارز صادراتی در فروردین‌ماه

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «احسان قمری» در گزارشی از آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان، میزان صادرات مشمول تعهد از ۲۲ فروردین ۹۷ تا آذرماه ۹۹ را ۷۲ میلیارد یورو اعلام و اضافه کرد: با احتساب فرصت چهارماهه جهت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات و تعدیلات انجام شده، از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، به میزان ۶۲ میلیارد یورو تعهد ارزی برآورد شده است.

وی افزود: در همین مدت، حدود ۴۵ میلیارد یورو از تعهدات ارزی ایفا شده است که بیانگر نسبت ۷۳ درصدی به کل تعهدات و ۶۳ درصدی به کل صادرات بود.

دبیر کمیته اقدام ارزی تاکید کرد: میزان صادرات مشمول ایفای تعهدات ارزی در آذرماه ۹۹ نسبت به آبان‌ماه ۹۹، حدود ۲ میلیارد یورو افزایش را نشان می‌دهد و میزان ایفای تعهدات انجام شده در فروردین ماه ۱۴۰۰، برابر با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بود در حالی که میزان رفع تعهدات ارزی در اسفندماه ۹۹، برابر با ۷۰۰ میلیون یورو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس میزان ایفای تعهدات ارزی در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به اسفندماه۹۹، از رشد ۱۰۰ درصدی برخوردار بوده است.

قمری گفت: همچنین افزایش مانده تعهدات معوق در اسفندماه برابر با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو بوده که این عدد در فروردین ماه ۱۴۰۰ به ۵۰۰ میلیون یورو کاهش یافته است که بیانگر کاهش ۶۷ درصدی است، به عبارت دیگر روند صعودی ایفای تعهدات ارزی و روند نزولی مانده تعهدات ایفا نشده در پایان فروردین ماه ۱۴۰۰، به خوبی قابل مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، فروردین‌ماه سال جاری مصوبه ۲۱۴ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ادامه مصوبه ۱۷۷ و بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد که بر اساس آن صادرکنندگان و واردکنندگان  سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ دستورالعمل جدیدی برای ایفای تعهدات خود دریافت کردند.

همچنین بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه تجارت ۲۱ فروردین ماه تا ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۹، حدود ۷۲ درصد تعهدات ارزی صادرکنندگان (معادل ۴۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو) به کشور بازگشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا