راهبرد بازار؛ سهم ۴۵ درصدی تولید ذرت خوزستان درافق ۱۴۰۴

محمد قاسمی نژاد روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشت ذرت با استفاده از ارقام سازگار و پرمحصول سالانه حدود ۷۵ تا ۹۰ هزار هکتار به ۲ صورت دانه‌ای  و علوفه‌ای  در بهار و تابستان در خوزستان کشت می‌شود که به عنوان رتبه نخست تولید ذرت کشور حدود ۳۸ درصد ذرت دانه‌ای در حدود ۲۰ درصد ذرت علوفه ای  کشور را به خود اختصاص داده است.

وی گفت:در سال جاری کشت بهاره و تابستانه ذرت در خوزستان با توجه به محدودیت منابع آب استان و الگوی مصرف ، برنامه ریزی جامعی توسط ستاد فنی تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی و هماهنگی با مدیران و کارشناسان سازمان آب و برق خوزستان انجام شده است.

قاسمی نژاد افزود: برنامه الگوی کشت محصولات زراعی بهاره و تابستانه از جمله ذرت و سایر محصولات شامل، دانه‌های روغنی، سبزی و صیفی، حبوبات، وعلوفهتهیه و تدوین شده ضمن آن که تامین آب نیز با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی و آب و برق به تفکیک حوضه‌های آبی کارون، دز، کرخه و مارون تهیه که بعد از تایید ستاد خشکسالی استان برای اجرا به مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و شرکت‌های توزیع آب اعلام خواهد شد.

مشاور عالی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه با افزایش جمعیت سطح کره زمین، پیدا کردن منابع جدید غذایی به یکی از چالش‌های بزرگ بشریت تبدیل شده است گفت: محصولات دام و طیور یکی از مهمترین منابع تامین غذای بشریت است و برای پرورش دام و طیور نیاز به غذایی داریم که بتوان با آن دام و طیور را به شکل سالم پرورش داد.

قاسمی نژاد افزود :یکی از مهمترین رویکردها برای تامین غذای سالم دام و طیور استفاده از محصول با ارزش و پرانرژی ذرت به صورت دانه و سیلاژ است که به عنوان یک منبع ارزان و در عین حال بسیار مفید و مغذی باعث پرورش دام‌ها و افزایش شیردهی و پرورش طیور می‌شود.

وی ادامه داد: در دنیا حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد ذرت به صورت مختلف مانند دانه، خمیر، پودر، سیلاژ و … به مصرف غذای دام می‌رسد ضمن آنکه حدود ۲۵ درصد از تولیدات جهانی ذرت به صورت مستقیم در شکل‌های مختلف مانند آرد ذرت، شیرینی پزی، کنسرو، فرنی ذرت در تغذیه انسان مصرف می‌شود و حدود پنج درصد تولید ذرت نیز جهت فرآورده های  صنعتی همچون نشاسته، الکل، روغن، گلوکز، اسیداستیک، فورفورال و بیش از ۵۰۰ نوع فرآورده درجه دوم به کار گرفته می‌شود.

قاسمی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر برنامه اقتصاد مقاومتی و افزایش امنیت غذایی در افق ۱۴۰۴ توسط وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است اظهار داشت : بر اساس این برنامه در حوزه تولید ذرت دانه ای هدف این است که عملکرد میانگین ۵.۷ تن در هکتار به حدود ۵.۹تن دهم در هکتار ارتقا یابد و همچنین بر اساس این برنامه سطح زیر کشت از حدود ۱۶۰ تا ۱۹۰ هزارهکتار به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی ادامه داد: با احتساب حدود ۱۹۰ هزار هکتار ذرت علوفه ای در کشور با تولید حدود ۱۳ میلیون تن سطح کشت به ۵۳۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

مدیر نمایندگی شرکت توسعه کشت ذرت در خوزستان افزود:در راستای صرفه جویی  و مصرف بهینه آب و الگوی کشت متناسب با شرایط منابع آب استان استفاده از ارقام سازگار و میانرس و زودرس به جای ارقام دیررس همچنین آبیاری یک در میان فاروها برای صرفه جویی  در مصرف آب و تجمع نمک به دور از ریشه گیاهچه ذرت پیشنهاد می شود.

قاسمی نژاد به کشاورزان توصیه کرد  کارنده های  مجهز به چرخ پرس ویل بکار گیرند و از کشت کف جوی برای صرفه جویی  در مصرف آب و فرار از شوری استفاده کنند.

وی اظهار داشت :کشاورزان حتی الامکان تا زمان سپری شدن اوج گرما از کاشت بذر خودداری کنند و تاریخ کاشت مناسب و توصیه شده را بکار برند.

قاسمی نژاد رعایت عمق مناسب کاشت، آبیاری مزارع بعد از کاشت بذر و تکرار آبیاری در فواصل مناسب ‌ و استفاده از ارقام سازگار و مطمئن بر اساس توصیه کارشناسان و شرکت تخصصی توسعه کشت ذرت را از دیگر موارد مهم برشمرد و بیان کرد:اصول تناوب زراعی و  تغذیه متعادل و مدیریت عوامل زیان رسان نیز از نکات کلیدی در کشت این گیاه باارزش است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش بیش از ۲۹۰هزار میلیارد ریال درجایگاه نخست کشوری ایستاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا