راهبرد بازار؛ ظرفیت ۴ میلیارد دلاری صادرات محصولات دانش‌بنیان

«افشین کلاهی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هدف اتاق بازرگانی ایران توسعه صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان است، تصریح کرد: با همکاری شرکت های با سابقه و برقراری ارتباط آنها با شرکت های خارجی فعال در این زمینه می توان اقدام به افزایش صادرات خدمات در این بخش کرد.

وی افزود: نشست هایی در این زمینه با شرکت های جهان برگزار شده است و هیات های تجاری بسیاری به ایران آمدند و از فعالیت های کشور بازدید کردند تا توانمندی صادرات به خوبی معرفی شود.

رییس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه احیای برجام می تواند صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان را افزایش دهد، اظهار داشت: بدون پذیرش FATF مشکلات نقل و انتقالات مالی حل نمی شود اما برجام می تواند در این زمینه تسهیل ایجاد کند.

وی تاکید کرد: با احیای برجام سرمایه گذاری خارجی در ایران در زمینه شرکت های دانش بنیان رخ خواهد داد و بازارهای بین المللی در اختیار تولیدات داخلی ایران قرار می گیرد.

کلاهی با بیان اینکه در حال حاضر امکان عرضه محصولات دانش بنیان در جهان با نام ایران بسیار محدود است، خاطرنشان کرد: تعامل مناسب دو طرفه با کشورهای دنیا ابزار اصلی تجارت است و برداشتن تحریم ها موجب آغازی مطمئن برای تجارت با ایران خواهد بود و بی اعتمادی به وجود آمده در سال های گذشته را از میان بر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی و غیر رسمی حدود یک میلیارد دلار در سال گذشته تجارت کالا و خدمات دانش بنیان را تجربه کرده ایم، تصریح کرد: به دلیل اینکه برخی از محصولات این بخش مربوط به محتوا می شود و نیازی به ثبت در گمرک ندارد می توان به صورت غیر رسمی اقدام به خروج خدمات کرد تا با نام شرکتی خارجی به بازار عرضه شود.

رییس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه با تعریف فعلی صادرات خدمات و کالای دانش بنیان در کوتاه مدت می توان به دو میلیارد دلار صادرات در این حوزه دست پیدا کرد، گفت: در صورت تسهیل شرایط ظرفیت چهار میلیارد دلاری صادرات در این بخش وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از ایرنا، بر اساس اعلام گمرک، در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا