راهبرد بازار؛ ریسک‌های تهدیدکننده صعود طلا در هفته جاری۳۰۲۶۶۷۲

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با شش دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۹۰۵ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱.۵ درصد رشد و برای ماه مه حدود ۷.۸ درصد رشد ثبت کرد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA به کیتکونیوز گفت: در دو ماه گذشته پیش بینیهایی از سقوط طلا به ۱۶۰۰ دلار وجود داشت. بازار طلا اکنون نسبت به معاملات این فلز ارزشمند هیجان زده است. این حقیقت به قوت خود باقی است که برای تغییر موضع سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، بازار کار این کشور باید بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز اظهار کرد: طلا اکنون روند صعودی پیدا کرده زیرا بازار در حال حاضر آمار اقتصادی ضعیفتر از حد مطلوب و نرخ تورم بالاتر را هضم می کند.

به نظر می رسد بانک مرکزی آمریکا بازارها را متقاعد کرده که با وجود تورم بالاتر، صبور خواهد ماند و سیاست پولی فعلی را به این زودی تغییر نمی دهد. مویا در این باره گفت: بانک مرکزی چراغ سبزی به قیمت طلا برای ادامه روند صعودی داده است و ۱۹۵۰ دلار سطح مهم بعدی است که باید نظاره کرد. همچنین نشانه هایی از بهبود تقاضای خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی وجود دارد. اکنون که بانکهای مرکزی بیشتر خرید می کنند و سرمایه گذاران خُرد بیشتری به صندوقهای ETF طلا وارد می شوند، پتانسیل شکسته شدن قیمت بالاتر وجود دارد. بازار ممکن است به این حقیقت متمرکز شود که فاصله چندانی با رکورد بالا ندارد و نیروی صعودی واقعی هم در حال شکل گیری است.

تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: نوسان رمزارزها هم از قیمت طلا پشتیبانی کرده است.

ریسکهای بزرگ برای افزایش طلا

مویا نوسان بازارها در چند روز آینده را منتفی ندانست زیرا به دلیل تعطیلات روز یادبود نقدینگی اندک خواهد بود اما مانع بزرگ برای طلا در هفته جاری انتشار آمار ماهانه اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه خواهد بود. وی هشدار داد اگر آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب باشد و آمار ماه پیش بازبینی صعودی شود، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله می تواند به ۱.۷۰ درصد صعود کند و طلا در واکنش فوری ۳۰ تا ۴۰ دلار ریزش خواهد کرد.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز اظهار کرد: اگر آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب باشد، بازده اوراق قرضه بالاتر خواهد رفت. طلا بهبود قوی داشته و در معرض اصلاح قیمت قرار ددارد. اگر آمار اشتغال آمریکا مثبت باشد، بازده اوراق قرضه رشد کرده و ارزش دلار آمریکا بهبود پیدا می کند.

آمار اقتصادی هفته جاری

مهمترین آمار اقتصادی هفته جاری آمار اشتغال ماهانه بخش غیرکشاورزی آمریکا خواهد بود که روز جمعه از سوی وزارت کار این کشور منتشر می شود. بازار پیش بینی می کند اقتصاد آمریکا در ماه مه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرده و نرخ بیکاری به ۵.۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، آمار قابل توجه دیگری که در آمریکا منتشر می شوند، شاخص مدیران خرید بخش تولید موسسه ISM در روز سه شنبه و شاخص مدیران خرید بخش غیرتولیدی در روز پنج شنبه و سفارشهای کارخانه در روز جمعه خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا