راهبرد بازار؛ دهقان دهنوی: بازار سرمایه مهمترین کانال تامین مالی در کشور است

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از یکشنبه شب ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، دومین جلسه میز صنعت امروز یکشنبه ۹ خردادماه و به میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد و مشکلات و چالش های این صنعت به همراه راهکارهای پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران عامل بورس کالا و فرابورس ایران و مدیران ارشد صنعت سیمان برگزار شد، مدیران شرکت‌های فعال در صنعت سیمان از جمله شرکت سیمان تهران، شرکت سیمان فارس، شرکت سیمان ساوه، هلدینگ سیمانی غدیر و سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان نیز به صورت مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس حضور یافتند.

بر اساس این گزارش، مقرر شد با تداوم این جلسات برای صنعت سیمان، مقدمات لازم جهت تشکیل کنسرسیوم صادرات سیمان و بهبود فرایندهای پذیرش محصول شرکت­ های سیمانی در بورس کالا فراهم شود.

جایگاه بازار سرمایه در کشور

در ابتدای جلسه، «محمدعلی دهقان دهنوی» رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص دلایل راه اندازی میز صنعت صنعت سیمان گفت: بازار سرمایه در سال های اخیر جایگاه خاصی از نظر حضور گسترده سهام داران پیدا کرده است، اهمیت بازار سرمایه به حدی است که امروزه در موضوعات سیاسی روز از جمله انتخابات، حجم بالایی از مطالب طرح شده، مربوط به بورس است و این نشان از جایگاه مهم بازار سرمایه در کشور دارد.

وی افزود: از سوی دیگر صنعت سیمان نیز مهم و استراتژیک است و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این زمینه انجام شده است. اما این صنعت گرفتار مشکلاتی است که باید در یک تعامل دو طرفه با بازار سرمایه این مشکلات برطرف شود از این رو راه اندازی میز صنعت به عنوان یکی از راهکارهای مدنظر جهت ایجاد تعامل بیشتر بازار سرمایه و صنعت پیشنهاد شد.

دهقان دهنوی خاطر نشان کرد: این میز در قدم اول نقش مشاورتی دارد و از طریق تعامل ارکان مختلف بازار سرمایه، صنعت چالش ها و مشکلات بررسی خواهد شد. در این میز همه تولیدکنندگان سیمان، انجمن های مربوطه، بدنه علمی و پژوهشی و نهادهای مالی از جمله تامین سرمایه ­ها می­ توانند حضور یابند. ضمن آنکه می توان از نظرات نهادهای سیاست­گذار از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز پژوهش ­های مجلس و نمایندگان مجلس در این جلسات بهره برد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این جلسات باید منجر به تهیه و تدوین راه­‌حل­ های مشخص برای رفع مشکلات شود و مشخص شود که چه قوانین و مقرراتی برای رفع چالش ­های موجود مورد نیاز است تا در نهایت با رفع این چالش­ها و رشد و توسعه صنعت، بازار سرمایه نیز منتفع شود.   

وی هدف دوم از برگزاری این میز را تجمیع نظرات و تقویت توان نیروی کارشناسی دانست و گفت: میز صنعت با این هدف برگزار می شود تا نظرات کارشناسی را جمع آوری کند. در تمام دنیا نیز مرسوم است که نظرات کارشناسی در قالب جلسات، گفتگو، مذاکره، نشست ها و همایش های متعدد تبدیل به یک خواسته عمومی شده و نهایتا برای آن پاسخی مناسب تهیه شود. از این رو تلاش خواهد شد در میز صنعت نیز راهکارهای لازم تهیه و تنظیم شود.

دهقان دهنوی گفت: هر تصمیمی که در کشور برای صنایع بورسی اتخاذ می شود به این معنی است که بر منافع سهامداران تاثیر گذاشته است، از این رو برای سهامدار مهم است که تصمیمات اتخاذ شده در جهت منافع او بوده یا خیر و ما می­توانیم در قالب میزهای صنعت این پیام را به خوبی منتقل کنیم.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه سومین زمینه بهره ­مندی از میز صنعت را تامین مالی دانست و گفت: هر صنعتی نیاز به تامین مالی دارد و بازار سرمایه در حال حاضر مهمترین کانال تامین مالی در کشور است و استفاده از ظرفیت­ های بازار سرمایه برای هر صنعت موضوع مهمی است که می توان در این جلسات به بررسی آن پرداخت. به همین دلیل نیز نخستین میز صنعت برای پالایشی ها و دومین میز صنعت برای سیمان برگزار شد.

وی با تاکید بر تداوم جلسات گفت: با حضور افراد متخصص در این نشست ها، شاهد خروجی ­های مشخصی برای بهبود شرایط خواهیم بود.

قیمت ­گذاری دستوری

دهقان دهنوی در خصوص دلایل انتخاب صنعت سیمان به عنوان دومین صنعت جهت برگزاری میز صنعت گفت: از روز نخست حضورم در سازمان بورس و اوراق بهادار، صنعت سیمان یکی از موضوعات اصلی بود و همواره این موضوع از سوی کارشناسان و تحلیل­گران بازار مطرح می شد که صنعت سیمان به شدت از مسئله قیمت ­گذاری دستوری رنج می­ برد، در نتیجه در یکی از نخستین اقدامات خود، موضوع این صنعت را پیگیری کرده و خواستار رفع  شرایط ناعادلانه آن شدم.

رییس سازمان بورس گفت: در جریان این پیگیری­ها همواره این سوال برایم مطرح بود که چرا مدیران عامل شرکت های سیمانی چنین انتقادی را مطرح نمی­کنند و موضوع دستوری بودن صنعت سیمان تنها از سوی تحلیل گران بازار مطرح می شود اما خوشبختانه در جریان مکاتبات با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشخص شد که سیمان از مصادیق قیمت­گذاری نیست و وزیر محترم صنعت نیز مشخصا اعلام کرد که این وزارتخانه هیچ موضع و اصراری بر قیمت­گذاری سیمان ندارد و از  تغییر شرایط موجود استقبال خواهد کرد. در نهایت با همکاری مدیران صنعت سیمان کشور، زمینه عرضه سیمان در بورس کالا فراهم شد.

دهقان دهنوی با اشاره به معاملات سیمان در بورس کالا این رویداد را فرصتی جدید برای صنعت سیمان خواند و گفت:  امید می رود با برگزاری این جلسات، برخلاف گذشته، تجربه ای موفق در عرضه سیمان در بورس کالا رقم بخورد تا منافع آن در نهایت به سهامداران بورس و فرابورس برسد. سهامداران در مدیریت شرکت ها و تصمیم گیریها نقش زیادی ندارند اما سازمان به عنوان وکیل سهامداران باید پیگیر منافع آنها باشد.

وی افزود: خوشبختانه شرکت­ های بزرگ سیمانی درخواست عرضه محصول خود را ارائه داده­اند و ما باید به سمتی برویم که کل سیمان تولید شده در کشور در بورس کالا عرضه شود. بورس کالا یعنی شفافیت و جلوگیری از انتقال منافع سهامداران به جیب دلالان. عرضه سیمان در بورس کالا سپر دفاعی مناسبی را فراهم می کند و از این پس صنعت سیمان شامل سهمیه بندی، قیمت گذاری و مداخله افراد نخواهد شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به مشکلات بازارگردانی که از سوی برخی مدیران صنعت سیمان در این جلسه مطرح شد ، گفت: ما در بازار سرمایه سهامدار عمده حرفه ­ای می ­خواهیم، کسی که می ­تواند خودش را متناسب با سیکل­ های بازار منبسط و منقبض کند و در شرایط مختلف اقدامات متعدد داشته باشد. یک سهامدار عمده باید در زمان رونق بازار، افزایش سرمایه داده و در زمان نزولی، از سهمش از طریق سهام خزانه و انتشار اوراق تبعی حمایت کند. این مکانیسم بازار سرمایه است.

وی به امکاناتی که برای هلدینگ ­ها فراهم شده است اشاره و اظهار کرد : انتشار اوراق خرید سهام یکی از اقداماتی است که برای هلدینگ ­های سیمانی انجام شده و تلاش می شود روند آن سرعت بخشد تا بتوانند در زمان لازم از سهم خود در بازار حمایت کنند.

دهقان دهنوی با تاکید بر اینکه دستورالعمل بازارگردانی در قدم­ های بعدی اصلاح و بهبود می یابد، ادامه داد: هم اکنون نیز پیشنهادات زیادی برای روانتر کردن و اصلاح آن ارائه شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان اعلام کرد: طی جلسات بعدی به موضوعات عملیاتی پرداخته شده و با حضور کارشناسان صنایع و متخصصان این صنعت زمینه بهبود فرایندهای پذیرش و معاملات سیمان در بورس کالا و همچنین تشکیل کنسرسیوم صادرات سیمان، مورد بحث و بررسی کارشناسی و دقیق قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا