اقتصاد جهانی در یک وضعیت خطرناک قرار دارد

زمان انتشار : 1399/11/21 - 02:01

اقتصاد ایران: سازمان ملل متحد هشدار داد که اقتصاد جهانی در یک وضعیت خطرناک قرار دارد و هنوز از تبعات بحران کرونا رنج می برد اما با این حال پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۱ با بهبود متوسط ۴.۷ درصدی مواجه شود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد که اقتصاد جهانی در یک وضعیت خطرناک قرار دارد و هنوز از تبعات بحران کرونا و بیماری همه گیر کووید_۱۹ که تأثیر آن برای سالها احساس خواهد شد، رنج می برد، اما با این حال پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۱ با بهبود متوسط ۴.۷ درصدی مواجه شود که به سختی می تواند خسارات سال ۲۰۲۰ را جبران کند.

در گزارش جدید سازمان ملل در مورد وضعیت اقتصادی و چشم انداز جهانی آمده است: این بحران که طی یک قرن اخیر بی سابقه بوده و توسط تأثیر جهانی ویروس کرونا به وجود آمده است، باعث کاهش ۴.۳ درصدی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ شد.

این گزارش می افزاید: این شدیدترین انقباض در تولید جهانی از زمان رکود بزرگ که از سال ۱۹۲۹ آغاز شد و بسیار بیشتر از انقباض ۱.۷ درصدی در دوران رکود بزرگ در سال ۲۰۰۹ بود.

 الیوت هریس، اقتصاددان ارشد سازمان ملل و دستیار دبیرکل توسعه اقتصادی گفت: عمق و شدت این بحران بی سابقه، روند آهسته و دردناک بهبود اقتصادی را نشان می دهد.
سازمان ملل در گزارش سالانه «چشم‌انداز وضعیت اقتصاد جهان» خبر داد/ خوش‌بینی  به ایران ۲۰۱۹ - مشاوران کسب و کارهای بین المللی IBC

وی افزود: همانطور که با استفاده از واکسن های کرونا وارد مرحله بهبودی طولانی می شویم، باید تقویت سرمایه گذاری های طولانی مدت را شروع کنیم که مسیر بهبودی مقاوم تر را ترسیم می کند و این موضوع باید همراه با یک موضع مالی باشد که از ریاضت اقتصادی زودرس جلوگیری کند.

بر اساس این گزارش، تعطیلی ها، اقدامات قرنطینه ای و فاصله گذاری اجتماعی طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ “به نجات جان انسان‌ها کمک کرده اما معیشت صدها میلیون نفر را در سراسر جهان نیز مختل کرده است.

بر اساس این گزارش، تا ماه آوریل، اقدامات قرنطینه تقریباً ۲.۷ میلیارد شاغل را به صورت کامل یا جزئی تحت تأثیر قرار داده بود، که حدود ۸۱ درصد نیروی کار جهان را شامل می شد. ۱۳۱ میلیون نفر دیگر نیز فقیر شده اند، بسیاری از آنها زنان، کودکان و جوامع به حاشیه رانده شده هستند.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان که اولین بار بیماری کرونا در آنجا ظهور کرد، تنها کشوری در جهان بود که رشد اقتصادی مثبت یعنی ۲.۴ درصد را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد. سازمان ملل پیش بینی کرد که در سال ۲۰۲۱، اقتصاد چین ۷.۲ درصد رشد کند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی کشور آغاز به کار کرد

تهران- ایرنا- پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی ایران در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی از ۱۶ ...