راهبرد بازار؛ ارتقای ۶ پله‌ای صنعت زنجان با جذب سرمایه گذاری‌ها

بخش صنعت در کنار بخش کشاورزی از مهمترین زمینه های فعالیت اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان زنجان است. در سال های فعالیت دولت تدبیر و امید بخش صنعت در این استان شاهد جهش‌های قابل توجهی بوده است.  

بر اساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان سهم ارزش تولید بخش صنعت در اقتصاد این استان از میزان ۳۶ درصد در سال ۹۰ به ۴۲ درصد در سال ۹۸ رسید.

ارزش تولید استان زنجان نیز بر اساس برآوردهای مرکز آمار ایران، در سال ۹۸، حدود ۳۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است که این رقم در سال ۹۰، پنج هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان بود.

سهم ارزش تولید استان زنجان نسبت به کشور از رقم ۷۷ صدم درصد درسال ۹۰، به رقم یک درصد در سال ۹۸ رسیده  است.

سهم بخش صنعت استان زنجان از میزان ۵۶صدم درصد نسبت به کشور در سال ۹۰ به رقم ۹۶ صدم درصد افزایش یافته است و بر اساس برآوردهای انجام شده، ارزش تولید بخش صنعت در اقتصاد این استان از حدود ۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۰ به رقم بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است.

طی چهار سال گذشته هیچ واحد تولید در زنجان تعطیل نشده است

 استاندار زنجان گفت: با پیگیری و حل مشکل واحدهای تولیدی و صنعتی، انگیزه لازم در سرمایه گذاران و بخش خصوصی برای توسعه واحدهای تولیدی در استان وجود دارد.

فتح الله حقیقی افزود: باید بدانیم واحدهای تولیدی همواره در مسیر فعالیت خود با مشکلاتی مواجه می شوند و ما مسائلی را که در سطح استان قابل حل است، انجام می دهیم و مسائلی را که نیاز به پیگیری در سطح ملی دارد را نیز از طریق دیدار با مقامات ملی پیگیری می کنیم.  

وی اظهار داشت: از سال ۹۶ تاکنون هیچ واحدی به واحدهای تولیدی تعطیل استان زنجان اضافه نشده و هر سال تعدادی از واحدهای تعطیل به چرخه بازمی‌گردند که ۲۷ واحد در سال گذشته به چرخه بازگشتند.

استاندار زنجان گفت: از سال ۹۷ تا کنون، با پیگیری حل مشکلات واحدهای تولیدی، ۶۰ واحد راکد، به چرخه تولید بازگشتند که حاصل آن احیای ۲ هزار فرصت شغلی بود.

حقیقی افزود: طی ۲ سال گذشته نقشه راهی با تکیه بر گفت وگو با بخش خصوصی، ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ترسیم شد و اکنون نتایج ملموس آن در بخش تولید قابل مشاهده است به طوریکه زنجان در بهبود فضای کسب و کار و نرخ مشارکت اقتصادی به ترتیب رتبه های سوم و چهارم را کسب کرده است.

زنجان در رتبه نخست جذب سرمایه گذاری های خارجی

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان این استان در سال گذشته در میزان جذب سرمایه گذاری های خارجی در کشور با رقم ۱۶۰ میلیون دلار معادل ۱۸ درصد سرمایه گذاری های خارجی محقق شده در کشور، رتبه نخست را در این زمینه کسب کرد و از نظر نرخ رشد سرمایه گذاری ها نیز در جایگاه دوم قرار گرفت. این موفقیت های بی نظیر در نتیجه به ثمر نشستن برنامه ها و پی گیری ها در سال های فعالیت دولت تدبیر و امید در استان حاصل شده است.  

ناصر فغفوری خاطرنشان کرد: اختصاص یک روز کامل در پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» توسط رییس جمهوری برای افتتاح پنج طرح بزرگ صنعتی استان زنجان در دهه فجر سال ۱۳۹۹ با حجم سرمایه گذاری بیش از هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ، گواه دیگری بر شتاب توسعه صنعتی در این استان است. افتتاح این طرح ها موجب تکمیل زنجیره های تولید بر اساس مزیت های استانی در صنایع معدنی(شمش فولاد)، صنایع نساجی و صنایع شوینده شد.

وی یاد آور شد: تبدیل استان زنجان به یکی از سه قطب تولید کننده مواد شوینده در کشور با احداث واحدهای بزرگ و نیز افزایش تولید از ۱۵۰ هزار تن به یک میلیون تن از دیگر موفقیت های بخش صنعت استان طی چند سال اخیر و در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید است.

افزایش بیش از پنج برابری سرمایه گذاری های منجر به بهره برداری در زنجان 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: اسفندماه سال ۹۲ حجم سرمایه‌گذاری صنعتی این استان بر اساس پروانه‌های به بهره‌برداری رسیده ۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان بود که سالانه به طور میانگین بیش از یک‌هزار میلیارد تومان افزایش یافته و هم‌اکنون به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ناصر فغفوری اظهار داشت: زنجان از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری صنعتی در سال ۹۲ بدون لحاظ وسعت و جمعیت، هجدهمین استان کشور بود اما امروز رتبه ۱۲ را دارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: سهم استان زنجان در سرمایه گذاری واحدهای صنعتی بهره برداری شده به سه درصد رسیده که این میزان حاکی از افزایش سهم استان در سرمایه گذاری های صنعتی کشور است.

فغفوری با اشاره به افزایش سهم استان از میزان سرمایه گذاری صنعتی کشور، یادآور شد: تا پایان سال ۹۸، سهم استان از میزان سرمایه گذاری پروانه های بهره برداری صادره ۲ درصد بوده است که این امر حاکی از افزایش سهم استان در سرمایه گذاری های صنعتی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک‌هزارو ۲۶۶ پروانه بهره برداری در استان زنجان صادر شده که زمینه اشتغالزایی ۴۵ هزار و ۷۰۹ نفر را در واحدهای صنعتی استان فراهم کرده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان سهم استان در صدور پروانه های بهره برداری و اشتغالزایی واحدهای صنعتی در کشور را ۲ درصد ذکر کرد.

فغفوری همچنین از سهم چهار درصدی استان در صدور جوازهای تاسیس صادره خبر داد و تصریح کرد: تاکنون ۳ هزارو ۱۰۵ مورد جواز تاسیس و طرح توسعه در استان صادر شده است که این میزان چهار درصد از جوازهای تاسیس صادره کشور را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود: سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این طرح ها بالغ بر ۶۱۶ هزار میلیارد ریال است که پیش بینی می شود زمینه اشتغالزایی ۱۰۰ هزار نفر را در استان فراهم کند.

فغفوری تصریح کرد: استان زنجان در رتبه دهم نسبت به سایر استان ها در صدور جواز تاسیس و طرح توسعه قرار دارد.

فغفوری همچنین به عملکرد موفق استان در زمینه اجرای برنامه مربوط به نهضت تولید داخل در سال گذشته اشاره کرد و افزود: هدف گذاری سال گذشته در راستای نهضت ساخت داخل برای استان به ارزش ۶۶ میلیون دلار بود که این رقم در پایان سال با رشد ۲۴۵ درصدی به مرز ۱۶۲ دلار میلیون رسید.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش مرکز ساخت داخل کشور، در این زمینه استان های تهران، اصفهان، مرکزی، کرمان و کرمان بیش از ۵۵ درصد میزان تولید داخل را کشور را به خود اختصاص دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا