درآمد ۸۰ میلیارد دلاری غول فناوری چین و جهان

درآمد ۸۰ میلیارد دلاری غول فناوری چین و جهان

زمان انتشار : 1399/11/21 - 08:48

اقتصاد ایران: “جک ما” علی بابا را به عنوان یکی از قدرتمندترین قطب‌های فناوری چین و جهان ساخته است و این شرکت علی‌رغم مشکلات زیاد، برای سال مالی منتهی به مارس گذشته نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار درآمد ( معادل درآمد کل تجارت خارجی ایران در سال ۹۸) کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران، شرکت “علی بابا” از رشد ۳۷ درصدی درآمد برای سه ماهه منتهی به دسامبر در مقایسه با سال قبل خبر داده است؛ فعالیت‌های اصلی تجارت الکترونیکی علی بابا در طی شیوع ویروس کرونا، بسیار برای این شرکت سودمند بوده است چراکه عده بیشتری از مردم به خریدهای آنلاین روی آورده‌اند.

روز مجردها (Singles’ Day) جشنی ویژه در کشور چین است که از لحاظ اقتصادی اهمیتی بسیار زیاد دارد و کارشناسان از این روز به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد در حوزه‌ خرید آنلاین یاد می‌کنند. آمار منتشرشده نشان می‌دهد علی بابا توانسته است کمی بیش از یک ساعت، محصولاتی با ارزش نهایی ۱۴ میلیارد دلار بفروشد.

“دانیل ژانگ” رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل علی‌بابا در یک خبرنامه مطبوعاتی نوشته است: به لطف بهبود سریع اقتصاد چین، “علی بابا” یک فصل بسیار سالم و سودمند دیگر را پشت سر گذاشته است؛ اما درآمد زیاد ممکن است برای تسکین نگرانی سرمایه‌گذاران کافی نباشد زیرا نگرانی‌هایی در مورد برخورد مقامات چینی با قطب‌های اقتصادی و فناوری از جمله “جک‌ما” مالک علی‌بابا و امپراتوری فناوری چین وجود دارد.

“جک ما” که بیش از دو دهه بنیانگذار علی بابا بوده است در ماه‌های اخیر مورد انتقاد رسانه‌های دولتی قرار گرفته است؛ روز سه‌شنبه مجله شانگهای در مقاله‌ای درباره “روحیه کارآفرینی”، از رهبران برجسته تجارت چینی تمجید کرد که در آن اسمی از “جک ما” برده نشده است!

“اندی هالیول” مدیر ارشد خرده‌فروشی در یک ایمیل گفته است که درآمد علی بابا نمی‌تواند تحت‌الشعاع ظهور اخیر رهبر آنها “جک ما” قرار بگیرد اما اگر دولت چین به دنبال سرکوب کارآفرینان و برخوردهای محافظه‌کارانه با تجارت‌های فناوری باشد، قطعاً این امر اعتماد سرمایه‌گذاران را از بین خواهد برد.

“جک ما” علی بابا را به عنوان یکی از قدرت‌مندترین قطب‌های فناوری چین و جهان ساخته است و این شرکت برای سال مالی منتهی به مارس گذشته نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار درآمد( معادل درآمد کل تجارت خارجی ایران در سال ۹۸) کسب کرده است و بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه در بازار دارد و همین امر این شرکت را به یکی از باارزش‌ترین شرکت‌های فناوری و خرید آنلاینِ جهان تبدیل می‌کند.

پکن به طور فزاینده‌ای در مورد نفوذ شرکت‌های بزرگ فناوری خصوصی در صنعت مالی و سایر مناطق حساس، نگران شده است؛ به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری دولتی شینهوا، “شی‌جین‌پینگ” رئیس‌جمهور چین در ماه دسامبر تلاش برای تقویت قوانین ضدانحصار علیه سیستم‌ عامل‌های آنلاین را یکی از مهمترین اهداف سال ۲۰۲۱ خواند و نهادهای نظارتی از تحقیقات ضدانحصاری علی بابا در شب کریسمس خبر دادند؛ “جک ما” ماه‌ها از انظار عمومی ناپدید شده بود که اخیراً در یک ویدئویی خطاب به معلمان یک روستا ظاهر شد که بیشتر کارشناسان، انتقادات وی از دولت  چین را علت ناپدید شدن مالک علی بابا می‌دانستند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد بازار؛ چقدر تلفن همراه وارد کشور شد؟

آخرین آمار حاکی از آن است که در هشت ماه سال جاری بیش از ۹ ...