اقتصاد اروپا تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از کرونا بازنمی گردد

اقتصاد اروپا تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از کرونا بازنمی گردد

زمان انتشار : 1399/11/21 - 14:24

اقتصاد ایران: نایب رئیس کمیسیون اروپا عقیده دارد توزیع واکسن کرونا و برداشته شدن تدریجی محدودیتها باعث رشد اقتصاد اروپا در فصل بهار می شود ولی اقتصاد این منطقه تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از کرونا باز نمی گردد.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از رویترز، والدیس دامبرووسکی، نایب رئیس کمیسیون اروپا در امور اقتصادی گفت اقتصاد اروپا احتمالاً در سه ماهه دوم سال جاری میلادی رشد می‌کند چون تسریع توزیع واکسن کرونا به دولت‌ها اجازه می‌دهد به تدریج محدودیت‌های کرونایی را بردارند.

 وی گفت:« ما انتظار داریم با مدیریت درست اقدامات محدود کننده و توزیع سراسری واکسن بتوانیم به تدریج به رشد اقتصادی برسیم. در واقع  ما انتظار یک دورنمای اقتصادی بهتر را در نیمه دوم سال جاری میلادی داریم»

 اقتصاد منطقه یورو ۰.۷ درصد در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ نسبت به فصل قبل از آن کوچک شد و اقتصاد‌دان‌ها انتظار دارند این روند رکود در فصل زمستان هم ادامه داشته باشد.

 صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته پیش‌بینی کرد اقتصادهای آمریکا و ژاپن در پایان ۲۰۲۱ به سطح قبل از بحران کرونا باز گردند ولی اقتصاد ۱۹ کشور از جمله منطقه یورو تا سال آینده به رشد قبل از کرونا نخواهند رسید.

دامبرووسکی که بر اقتصاد و تجارت اتحادیه اروپا نظارت دارد، گفت روند رشد اقتصاد اروپا کندتر است چون مقامات بهداشتی دیرتر از آمریکا و انگلیس استفاده عمومی از واکسن را تایید کردندو این تاخیر به معنای ادامه قرنطینه‌هایی است که اقتصاد را فلج کرده‌اند.

وی تاکید کرد توزیع واکسن تسریع شده و اتحادیه اروپا در ماه فوریه ۳۳ میلیون دوز از واکسن کرونا را دریافت می‌کند. این رقم در ماه مارس به ۵۵ میلیون دوز و در سه ماهه دوم به ۳۰۰ میلیون می‌رسد.

دامبرووسکی عقیده دارد اقتصاد اتحادیه اروپا تا سال آینده میلادی به رشد قبل از بحران کرونا باز نمی گردد.

اقتصاد این منطقه همچنین از اجرای طرح ۷۵۰ میلیارد یورویی وام‌گیری برای سبزتر کردن اقتصاد و آماده شدن جهت عصر دیجیتال سود خواهد برد و رشد می‌کند. پارلمان اروپا بخش اصلی این طرح را به زودی تصویب می‌کند که طبق آن ۶۷۲.۵ میلیارد یورو بین دولت‌های این اتحادیه به صورت وام، جهت مدرن کردن اقتصادها و مقاوم کردن آنها در برابر شوک‌های آینده  توزیع می‌شود.

x

این مطالب را نیز ببینید!

مهار تورم و حمایت عملی از تولید؛ سیاست قطعی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲

تهران- ایرنا- رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پیامی با تشکر از رهبر معظم ...