راهبرد بازار؛ انتقاد یک کارشناس برجسته از حذف روسیه از سوئیفت

اقتصاد ایران: یک کارشناس برجسته اقتصادی با انتقاد از اقدام احتمالی اروپا مبنی بر حذف روسیه از سیستم پرداخت سوئیفت تأکید کرد که این اقدام از نظر اقتصادی منطقی نخواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری اقتصادایران به نقل از خبرگزاری تاس، کایل شوستاک، مدیر شرکت سرمایه گذاران “پرینسیپال نویگیتور” گفت: ممکن است روسیه از شبکه پرداخت سوئیفت SWIFT حذف شود اما از نظر اقتصادی منطقی نخواهد بود.

وی گفت: این احتمال واقعی است؛ مدتی است که مذاکراتی در این باره صورت گرفته است.

این کارشناس افزود: چنین اقدامی بسیار افراطی است که یک سازمان اروپایی مستقر در بروکسل که یک سازمان غیردولتی است، می تواند انجام دهد. با این حال، تاریخ نشان داده است که آنها تسلیم فشارهای آمریکا می شوند، مانند کاری که با ایران انجام دادند.

وی در ادامه تأکید کرد که “در چنین اقداماتی” منطق مالی وجود ندارد فقط منطق روس هراسی وجود دارد.

شوستاک همچنین ابراز امیدواری کرد که منطق حاکم شود و رؤسای جمهور روسیه و ایالات متحده بتوانند در نشست خود در ژنو مسائل دو جانبه را حل کنند و تنش ها را کاهش دهند.

به گفته این متخصص مسائل اقتصادی، غیرممکن است که کل روسیه را از سوئیفت بتوان حذف کرد اما تعدادی از بانک های بزرگ دولتی که سهم زیادی از بخش بانکی را کنترل می کنند، می توانند از این سیستم محروم شوند.

چنین اقداماتی باعث واکنش زنجیره ای خواهد شد و جدا از کمبود صادرات و واردات به دلیل عدم امکان انجام معاملات به روال معمول ، مشکلاتی را نیز برای دارندگان کارت بانکی روسیه در کشورهای دیگر ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا