سفر اتوبوسی ایرانی‌ها به آنتالیا بیشتر شد

گرانی سفرهای هوایی و تورهای اروپا، سفرهای زمینی و اتوبوسی به خارج از کشور را، به‌ویژه به منطقه‌های ساحلی ترکیه در تعطیلات نوروز امسال بیشتر کرد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا بابک نعمت‌پور، راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا گفت: نرخ بلیت پرواز غیرمستقیم به سواحل مدیترانه در ترکیه برای تعطیلات نوروز دست‌کم سه تا چهار میلیون تومان بود، درحالی‌که هزینه یک سفر زمینی به سواحل ترکیه با اقامت در هتل ۵ ستاره، بین دو و نیم تا چهار میلیون تومان تمام می‌شد. قطعاً گرانی پروازها، مردم بیشتری را به سفر زمینی و با اتوبوس به خارج از کشور سوق داده است اما آن حجم اتوبوس که با پلاک ایران در مناطق ساحلی ترکیه حضور داشت واقعاً تعجب‌برانگیز بود. فقط در یک منطقه ساحلی ۶۰ تا ۷۰ اتوبوس که مسافر ایرانی داشتند، دیده می‌شد.

او ادامه داد: با وجود افزایش اتوبوس‌های توریستی که از ایران به کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و گرجستان عازم بودند اما در مرزهای خاکی هیچ مشکلی برای تردد آن‌ها به وجود نیامد. البته تدبیری که در ممنوعیت تردد کامیون‌ها و تفکیک مسیر خودروهای سواری از اتوبوس‌ها در مرزهایی مثل بازرگان اتخاذ شد، به روان شدن ترافیک مرزی کمک بسیاری کرد.

نعمت‌پور در عین حال نقش و حضور راهنمای حرفه‌ای را در کاهش سفرهای اتوبوسی به خارج از کشور بسیار با اهمیت دانست و اظهار کرد: متأسفانه برخی از آژانس‌ها از راهنماهای کار بلد و دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تورهای زمینی و اتوبوسی در خارج از کشور استفاده نمی‌کنند و کارمندان خود را برای ارزان‌تر شدن هزینه‌ها به کار می‌گیرند که همین عامل تشدید مشکلات می‌شود.

این راهنمای تور ادامه داد: نوروز امسال در مسیر اروپا تعداد تورها و پروازها بسیار محدود بود. برخی تورها به خاطر جمعیت اندک با یکدیگر ادغام شدند. بیشتر راهنماهای تور که قرار بود امسال در اروپا تور اجرا کنند با تور به ترکیه آمدند.

نعمت‌پور به وضعیت سفر به کشورهایی که نوروز سال‌های گذشته جزو پرطرفدارترین مقاصد سفر ایرانی‌ها بود، اشاره کرد و افزود: سفرهای زمینی به گرجستان نیز همانند ترکیه در تعطیلات امسال رواج پیدا کرد، هرچند در مرزهای این کشور همچنان سخت‌گیری‌هایی برای ایرانی‌ها می‌شود. صربستان نیز که در یک سال گذشته در بین کشورهای پرسفر اتباع ایرانی قرار گرفته بود، با حذف لغو روادید این کشور و بازگشت قانون سخت ویزا برای ایرانی‌ها، به طور کامل از فهرست مقاصد سفر خارج شد.

ولی تیموری – معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – نیز در آخرین گزارش آماری که به تاریخ ۱۴ فروردین‌ماه مربوط می‌شود، تأیید کرد که سفر به خارج از کشور در تعطیلات نوروز امسال در مقایسه با سال گذشته، ۳۲ درصد کاهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا