پارسال ۵۱ میلیون مسافر هوایی در کشور جابجا شدند

سال گذشته بیش از ۵۱ میلیون مسافر با انجام بیش از ۴۲۷ هزار نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشور جابه‌جا شدند.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری مهر ، آمار منتشر شده توسط گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد که در سال ۹۷، مجموعاً ۴۲۷ هزار و ۸۰۳ نشست و برخاست در فرودگاه‌های این شرکت و ۵ فرودگاه اختصاصی کشور انجام شده و ۵۱ میلیون و ۶۷۴ هزار و ۸۱۳ مسافر و ۵۱۵ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۱۱۱ کیلوگرم بار با این پروازها جابه جا شده‌اند. این آمار نسبت به سال پیش از آن به ترتیب ۱۴، ۱۶ و ۱۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در سال ۹۷، رتبه نخست فرودگاه‌های کشور از نظر میزان نشست و برخاست هواپیما و جابجایی مسافر متعلق به فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران بوده است که با ۱۲۶ هزار و ۳۰ نشست و برخاست، ۱۴ میلیون و ۸۲۶ هزار و ۱۰۷ مسافر را جابجا کرده است. رتبه‌های دوم و سوم نیز متعلق به فرودگاه‌های مشهد و امام خمینی (ره) است که هرکدام به ترتیب ۶۰ هزار و ۳۳۵ و ۴۷ هزار و ۴۴۶ نشست و برخاست و جابه جایی ۸ میلیون و ۸۲۵ هزار و ۶۴۶ و ۷ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۳۳۸ مسافر را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.

در سال ۹۷ مجموعاً از ۵۵ فرودگاه کشور پرواز انجام شده است و کمترین میزان پرواز متعلق به فرودگاه سمنان با ۴ پرواز و جابه جایی ۱۹۸ نفر مسافر بوده است.

در سال ۹۷، مجموعاً ۳۵۷ هزار و ۴۱۱ نشست و برخاست برای پروازهای داخلی در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و فرودگاه‌های اختصاصی کشور به ثبت رسیده است و ۴۱ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۴۲۹ مسافر و ۳۱۵ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۷۹۱ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه جا شده‌اند.

از آنجا که فرودگاه مهرآباد تهران تنها مختص به پروازهای داخلی است، این فرودگاه با آماری که بالاتر ذکر شد، در رتبه نخست برقراری پروازهای داخلی کشور ایستاده است.

رتبه دوم پروازهای داخلی متعلق به فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۴۹ هزار و ۷۲۸ نشست‌وبرخاست و جابه جایی ۷ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۸۳۷ مسافر بوده است. فرودگاه شهید دستغیب شیراز نیز با انجام ۲۷ هزار و ۶۲۱ نشست و برخاست و جابه جایی ۲ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۶۳ مسافر داخلی، در رتبه سوم فرودگاه‌های پرتردد کشور برای پروازهای داخلی در سال ۱۳۹۷ ایستاده است.

در سال ۱۳۹۷ در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و ۵ فرودگاه اختصاصی کشور، مجموعاً ۷۰ هزار و ۳۹۲ نشست و برخاست بین‌المللی شامل ۵۷ هزار و ۲۸۵ پرواز خارجی، ۱۱ هزار و ۸۵۵ پرواز عتبات عالیات و هزار و ۲۵۲ پرواز انجام شده است و در مجموع ۱۰ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۳۸۴ مسافر و ۱۹۹ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۳۲۰ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه جا شده‌اند.

از آنجا که فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران تنها مختص پروازهای خارجی است، این فرودگاه با ۴۶ هزار و ۶۲۱ نشست و برخاست و جابه جایی ۷ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۸۲۶ مسافر، در صدر فهرست فرودگاه‌های پرتردد بین‌المللی کشور ایستاده است.

رتبه دوم این فهرست متعلق به فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد با ۱۰ هزار و ۶۰۷ نشست و برخاست و جابه جایی یک میلیون و ۵۷۱ هزار و ۸۰۹ مسافر و رتبه سوم متعلق به فرودگاه شهید دستغیب شیراز با ۳ هزار و ۷۰۲ نشست و برخاست و جابه جایی ۴۴۴ هزار و ۵۰ نفر مسافر است.

در سال ۱۳۹۷ از فرودگاه‌های امام خمینی، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، لارستان، کیش، قشم، اهواز، بندرعباس، ارومیه، کرمان، ساری، آبادان، چابهار، یزد، گرگان، همدان، بیرجند، کرمانشاه، زاهدان، رشت، زنجان، بوشهر، اردبیل و عسلویه پرواز بین المللی انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا