مشکلی در تامین کالا نداریم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: در تأمین کالا مشکلی نداریم و عمده مشکلات مربوط به شبکه توزیع است.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از خبرگزاری مهر، یزدان سیف، معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در برنامه تیتر امشب، اظهار داشت: موضوع مقابله با گرانی و تنظیم بازار یکی از مهمترین عناصر تعیین کننده تأمین کالاست که اگر تأمین کالا محقق شود بخش عمده‌ای از کار انجام شده و تمرکز اصلی بر شبکه توزیع و نظارت خواهد بود. در بخش کشاورزی در واردات و تولید در شرایط مناسبی هستیم و اگر چه برخی از مسائل پیش بینی نشده نظیر سیل و به گروگان گرفته شدن شکرهای تولید کشور در سیلاب معضلی در تأمین کالا بوده اما در بخش تأمین کالا در شرایط مناسبی هستیم.

وی افزود: در یک ماه اول سال ۱۳۹۸ نزدیک به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار واردات کالا داشتیم و میزان واردات در بخش‌های مختلف نیز وضعیت مناسبی دارد و شرایط فراهم است.

یزدان سیف گفت: در حوزه تولید نیز در بخش گندم تا به امروز ۶۲۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته ایم که در مقایسه با سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته اما برخی نوسانات فصلی ناشی از اتفاقات فصلی و پیش بینی نشده است. در بخش شبکه توزیع از قدیم مشکلاتی داشته ایم، شبکه توزیع به دو بخش شبکه توزیع نهاده‌ها تا واحدهای تولیدی و شبکه توزیع از واحدهای تولیدی تا مصرف کننده تقسیم می‌شود. با همکاری وزارت جهاد و سازمان حمایت و بازرگانی به شبکه مطمئنی در بخش نهاده‌های دامی به تولیدکنندگان دام و طیور رسیده ایم.

وی تصریح کرد: در تأمین مشکلی نداریم و عمده مشکلات در شبکه توزیع است به طور مثال در حوزه شکر باران‌های مداومی که از آبان سال گذشته شروع شد در منطقه خوزستان حالت باتلاقی ایجاد کرد که امکان برداشت را سخت کرد. برداشت شکر سفید نیز همزمان با سیل اخیر شد که مشکلاتی در شبکه توزیع ایجاد کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخلاف تمامی مشکلات، تأمین و توزیع کالا انجام می‌شود، گفت: دپوی کالا ناشی از مشکل در شبکه توزیع کالا و روان نبودن است البته ممکن است جریان انتقال ارز و غیره هم مؤثر باشد اما به طور کلی در تأمین کالا مشکلی نداریم. کالایی که وارد کشور می‌شود باید به شبکه توزیع برسد که ممکن است در این مراحل مشکلاتی از جمله ترخیص کالا نیز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی اظهار داشت: دستور رئیس جمهور به دلیل نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و رجزخوانی‌های دشمنان تأکیدی بوده است. افزایش تورم شرایط و اجزای مختلفی دارد و بحث گرانی و تورم باهم متفاوت است. در گرانی وقتی برای کالایی قیمت مشخص است و بیش از قیمت اعلام و تمام شده به فروش می‌رسد شاخص تورم را بالا می‌برد که بالا رفتن تورم در جامعه یکی از دغدغه‌های دولت است.

سیف ادامه داد: بخشی از کالاها بر اساس مکانیزم بازار توزیع می‌شود اما برخی نوسانات فصلی همیشه وجود داشته است. سیل و ناتوانی در برداشت محصول و ناتوانی در رساندن محصول به بازار نیز در گرانی برخی کالاها از جمله پیاز تأثیر داشته است.

وی گفت: هرچه سیاست‌ها به سمت رونق تولید باشد موفق تر خواهیم بود. در شبکه توزیع اقلامی که ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌گیرند دولت تصمیم گیرنده است که در چه حوزه‌ای به مصرف برسد تا کالاهایی که مشمول تنظیم بازار هستند و سهم عمده‌ای در جامعه دارند زودتر و در شرایط مطلوب‌تری به دست مصرف کننده برسد. در تأمین کالاهای اساسی تمهیدات لازم انجام شده است و رویکرد کلی ما تلاش برای نظام دهی شبکه توزیع، تقویت تأمین مناسب و تلاش برای تقویت تولید ۳ استراتژی لازم برای اجرای دستور رئیس جمهور در مقابله با گرانی هاست.

برای ماه رمضان مشکلی در تأمین کالا نخواهیم داشت

در ادامه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم گفت: توان مقابله با افزایش قیمت‌ها را داریم اما ابزارها در برخی موارد فرابخشی است که باید دستگاه‌ها در کنار هم باشند و تأمین کالا به موقع و به اندازه انجام شود چراکه بخشی از گرانی متوجه نحوه تأمین کالاست.

تابش افزود: مردم مطمئن باشند که برای ماه رمضان و کل سال مشکلی در تأمین کالای اساسی نداریم. امروز بدون دخالت دولت مرغ در همه جای ایران به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: اگر رئیس جمهور تأکیدی در مبارزه با گران فروشی دارد قطعاً نیاز بیشتری به کنترل و همکاری در کنترل قیمت‌ها هست. بانک مرکزی در تأمین ارز باید کمک کند و دولت در تأمین کالا باید کمک‌های بیشتری داشته باشد. تاکید رئیس جمهور برای هم افزایی بیشتر دستگاه‌ها برای مقابله با گرانی کالاهاست که باید امروز نسبت به دیروز وقت بیشتری را برای مقابله اختصاص دهیم.

تابش گفت: سازمان حمایت در تنظیم بازار به صورت متوسط روزانه قیمت ۹۲ قلم کالا را کنترل می‌کند و از نظر کمبود و مازاد تأمین نظارت دارد. به طور مثال برنج هندی به اندازه لازم در کف بازار تأمین داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ تغییری در قیمت تحویل خودرو به مصرف کننده نداشته ایم، افزود: تدابیر افزایش فروش فوری ها و افزایش تحویل تعهدات عقب افتاده با افزایش تولید قیمت‌ها را تعدیل خواهد کرد.

تابش افزود: با تدابیری که برای افزایش تحویل فوری و تعهدات انجام می‌شود مشکلات برطرف خواهد شد. راهکار مقابله با افزایش قیمت خودرو افزایش عرضه و تحویل به موقع است. هر مصرف کننده‌ای که آنلاین به خودروهای پرتیراژ نیاز داشته باشد خودروی خود را به موقع تحویل خواهد گرفت.

نهاده‌ها باید به موقع در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد

یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز گفت: مجلس در سال ۹۲ با تصویب قانون نظام صنفی، مداخله دولت در بازار را کاهش داد و خودتنظیمی را به بازار و بخش خصوصی واگذار کرد.

وی افزود: اگر در گشت‌های مشترک نظارت بر بازار دستگاه‌های مختلف همکاری نداشته باشند به مشکل خواهیم خورد. به طور مثال قیمت مرغ در تهران تا ۲۳ هزار تومان هم رسیده بود که با هماهنگی سازمان حمایت و همکاری وزارتخانه‌های مختلف در کنار هم به خروجی مطلوب رسیدیم و قیمت مرغ به ثبات قیمت رسید.

رایگانی گفت: در مرحله اجرا برخی سودجویی ها را شاهد هستیم اما وقتی روند عرضه و تقاضا مدیریت شود و نهاده‌ها به موقع در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد به شرایط مطلوب می رسیم.

وی افزود: تاکید و دستور رئیس جمهور به ۴ وزارتخانه برای مقابله با گران فروشی به این دلیل بوده که این ۴ وزارتخانه مسئولیت بیشتری در مقابله و مبارزه با گران فروشی دارند. از روز گذشته طرح ضیافت ماه رمضان آغاز شده است و نظارت‌ها با دقت بیشتر انجام خواهد شد. تنظیم دستگاه هر استان با متولیان هر قسمت باید وظایف خود را انجام دهند.

رایگانی گفت: در فضایی که تعدادی سودجو و دلال بدون کارشناسی قیمت‌ها را افزایش می‌دهند از مردم تقاضا می‌شود خرید خودرو را عقب بیندازند تا شرایط خرید و فروش به روال عادی برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا