نامگذاری روزی به نام «جنگل‌های هیرکانی» در تقویم

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا روزی به نام «جنگل‌های هیرکانی» در تقویم ملی به ثبت برسد.

به گزارش راهبرد بازار به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در نشست خبری مدیران کل میراث فرهنگی و استانداران استان‌های مرتبط با پرونده جنگل‌های هیرکانی که پیش از ظهر روز دوشنبه (۳۱ تیرماه) در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، گفت: از جمله الزاماتی که باید در پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی پیگیری کنیم، موضوع جاده ترانزیت پارک ملی گلستان در ضلع شمالی آن است که طرح مصوب دارد. با حمایت استاندار گلستان، باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل‌های هیرکانی، دامسراهایی وجود دارند که قرار است جابجا شوند. موضوع تجهیز پایگاه‌های جنگل هیرکانی، یکی از مواردی است که بعد از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. این پایگاه‌ها باید به دوربین پایش و دوربین‌های با ویژگی پهپاد، سنسورهای حساس به دود و آتش، مجهز شوند. باید منابع اعتباری لازم را از سازمان برنامه و بودجه برای کنترل قاچاق چوب و خروج دامسراها بگیریم. این اقدام با کمک استانداران برای اختصاص ردیف اعتباری خاص و مستقل، قابل انجام است.

طالبیان افزود: باید حذف بهره‌برداری چوب مدیریت شود. همچنین طرح کلی گردشگری برای ساماندهی و کنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که باید با دقت به اجرا برسد. مدیریت پسماند زباله بخصوص سایت‌هایی که در حریم جنگل قرار دارند، مسئله بسیار مهمی است که با تکنولوژی‌های جدید مشکل پسماند حل می‌شود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا یک روز از تقویم به نام روز جنگل‌های هیرکانی نامگذاری شود. همچنین به استاندار گلستان پیشنهاد شده تا اسم قدیم گلستان، انتخاب شود. حتی می‌توان نام گرگان را روی استان گذاشت. باید این موضوع توسط محققان، مطالعه و برای تصویب به شورای فرهنگ عمومی اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا